Antwort Na co pouzit hladkou mouku? Weitere Antworten – Co se dělá z hladké mouky
Hladká mouka – na recepty s kratším časem vaření a pečení; např. na: kynutá těsta (koláče, buchty), piškotová těsta, perníčky, vánoční a čajové cukroví, lívance, palačinky, zahušťování (bešamel, jíška).hladkou moukou – hladká mouka se nejlépe hodí na zahušťování a na lehká těsta, která není potřeba dlouho péct, tedy piškotová těsta, bábovky, cukroví, lívance a palačinky nebo dorty.Mouka se liší svými vlastnostmi i hrubostí zrna. Obecně však platí, že jemně mleté hladké mouky jsou vhodné všude tam, kde je potřeba, aby těsto rychle vykynulo a bylo vláčné. Polohrubá a hrubá mouka se hodí zase na vařené knedlíky nebo kynutá těsta, kde je potřeba více času pro kynutí.
Co se vyrábí z mouky : Z mouky se vyrábí chléb, pečivo, těstoviny, palačinky a mnoho dalších potravin. Obilná mouka se skládá buď z endospermu (vnitřního živného pletiva), klíčku a otrub dohromady (celozrnná mouka), nebo pouze z endospermu (rafinovaná mouka).
Jak udělat kvásek z hladké mouky
Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.
Z jaké mouky se dělají koláče : Osvědčenou moukou, se kterou pekly již naše babičky, je bezesporu hladká mouka. Nejlepší je ta, která je méně vymletá a má více lepku. Díky ní se těsto nebude tolik lepit a bude mít ideální konzistenci. Mnohé hospodyňky rády používají také mouku polohrubou, s hladkou moukou ji můžete míchat napůl.
Pečicí test jasně ukázal, že nejsnáze se peče z klasické světlé mouky. Je lehčí a nadýchanější než třeba mouka celozrnná. Těsto z ní je vláčnější a samotné pečivo kypřejší a hlavně většinou chutnější. V našem testu tak zvítězila hladká pšeničná mouka Babiččina volba na kynuté těsto.
Když dáte naopak hladkou místo hrubé, tak pokud s tím recept nepočítá, bude, díky většímu uvolnění lepku, těsto obvykle tužší a gumovější. U těch knedlíků by vyšel asi trochu brok. Ale taky se to samozřejmě dá, jen se to obvykle buď míň hněte, nebo se to trochu nadlehčuje škrobem nebo větším množstvím housky.
Jaká mouka je zdravá
Celozrnná mouka je výživnější nejen pro svaly. Celozrnná mouka je vysokovymletá obilná mouka, to znamená, že se mele z celého zrna včetně obalu a klíčku. Je proto biologicky a nutričně mnohem bohatší, což s sebou nese výhody nejen pro lepší zdraví, ale i ztrátu tuku a nabírání svalů.Hladká mouka je obvykle nejvhodnější pro pečení bílého chleba nebo veky (výborná je italská ciabatta), zatímco polohrubá mouka s vyšším obsahem vlákniny je ideální na celozrnné pečivo. Nejlepší mouka na chleba je ta chlebová – je tmavší a obsahuje více minerálních látek.Pšeničná mouka hladká světlá (pekařský speciál s označením T530) je vhodná především na přípravu bílého pečiva, listového a lineckého těsta. Mouka je vhodná k přípravě těsta pro moučníky, dále buchet, koláčů, perníků, omelet a palačinek. Hladká mouka se rovněž používá pro přípravu bramboráků a k zahuštění omáček.
Je možné, že první pokus nevyjde úplně podle Vašich představ (tyto fotky jsou právě z mého prvního pečení a chléb byl mnohem hutnější a tužší než jaký jsem si ho představovala :), ale každý daší bochník bude lepší a lepší. Základní recept na bochník o hmotnosti asi 1kg: cca 350g kvásku. 200g hladké žitné mouky.
Z jaké mouky se dělá drobenka na koláč : Základní recept na drobenku
- 200 g hrubé mouky.
- 100 g cukru krupice.
- 100 g změklého másla.
Kolik stupňů se pečou koláče : Plechy nezapomeňte vyložit pečicím papírem a koláčky pečte asi 15 minut na 150 až 180 oC. Nechte je na plechu vychladnout, skladujte je nejlépe v plechových dózách vyložených alobalem. Nejlépe samozřejmě chutnají hned po upečení, ale dají se jíst ještě několik dnů.
Jaká mouka se používá na bábovku
Základem úspěchu nadýchané bábovky je výběr mouky. Vždy používejte polohrubou, protože pouze díky ní bude mít bábovka tu správnou strukturu. Přisypávejte ji do mísy přes jemné sítko – mouka se provzdušní a nakypří.
Polohrubou dejte do kynutého nebo piškotového těsta, hrubou na slané pečení, do knedlíků nebo těstovin. A celozrnná je vhodná na např. na třené těsto. Tip: pro celiaky zvolte mouku bezlepkovou, dnes už je na výběr spousta druhů: sójová, kukuřičná, rýžová, pohanková apod.Správně uskladněná mouka vám vydrží minimálně 1 rok. Pokud ve spíži najdete mouku, která má již několik týdnů po doporučovaném datu spotřeby, můžete ji v klidu zkonzumovat, pokud vám nepřijde jinak barevná nebo nemá jinou konzistenci než běžně zakoupená nová mouka.
Co se peče z polohrubé mouky : Díky své struktuře se polohrubá mouka hodí na přípravu bábovek, buchet a koláčů. Při přípravě těsta může někdy zastoupit hladkou mouku, a to částečně nebo i zcela.