Antwort Na co se chová koza? Weitere Antworten – Co potřebuje koza k životu

Na co se chová koza?
V každém případě kozám musíte dopřát výběh, kde mohou okusovat dřeviny, po celý den jim umožnit přístup ke kvalitnímu krmivu, jako je seno a tráva doplněné odměřenou dávkou krmné směsi podávané třeba při dojení. Musí mít rovněž přístup k vodě a také možnost odpočinku ve stínu.Základem krmné dávky by měla být kvalitní objemná krmiva (seno, zelená píce, siláže, senáže, sláma). K vyvážení a doplnění krmné dávky dále používáme: jadrná krmiva (oves, ječmen, pšenice, kukuřice, šroty, otruby, šroty aj.), okopaniny (krmnou řepu, brambory, jablka, mrkev aj.).„Kozám chutnají zejména ovocné stromky, to je první, co sežerou. Museli byste jejich kmeny zabezpečit. Tady nic nového nevymyslíte, pro kozy je ideální velká louka nebo pastvina,“ říká Karel Dvořák z Kozí farmy Žofín v Horním Podluží. „Kozí mléko je velmi chutné a zdravé.

Co nám dává koza : Užitek. V Evropě se kozy chovají nejčastěji pro mléko, případně maso. Kozí mléko je prospěšné zdraví, má vyšší obsah tuku a nižší obsah laktózy než mléko kravské. Čerstvé kozí mléko má charakteristický kozí pach, který je mnoha konzumentům nepříjemný.

Co nesmí koza

Kozy se nesmějí krmit příliš vodnatými krmivy nebo nápoji /kromě poporodního období/. Zatěžuje se jim tak trávicí soustava, zvětšují se jim břicha, jsou nevzhledné a porod má těžký průběh. Kozy musí mít dostatek odstáté pitné vody, zejména během pasení a letního horka, kdy spotřebují denně až 10l vody.

Na co Chovame kozu : Pro své výborné složení se kozí mléko využívá také v kosmetickém průmyslu. Kromě mléka se kozy chovají pro maso a kůži. Z kůže se vyrábí rukavice nebo dětská obuv.

Pozor na jedovaté druhy stromů a keřů, otrava koz může být na snadě. Dále lze kozám zkrmovat i listí rybízu, maliníku a ostružiníku, a to opět jako pamlsek. "odpady" našich zahrádek – kozám lze opět "přilepšit" i výpěstky z našich zahrad, případně přebytky.

Množství sena se odvíjí především od živé hmotnosti koně, ale záleží také na věku, pracovním zatížení, u klisen zda jsou březí nebo kojící apod. Zkušení chovatelé většinou považují za obvyklé 10 – 12 kg sena pro koně v živé hmotnosti 500 kg.

Proč chovat kozu

Význam chovu koz spočívá v jejich produkci mléka, masa, kůží a u některých plemen i srsti. Jedinci s dobrou mléčnou užitkovostí mají roční produkci mléka až 20x vyšší, než je jejich samotná hmotnost. Kozí mléko se svým složením (3,5 % tuku a 3,1 % bílkovin) podobá mléku kravskému.Kráva i koza se dojí dojí 2* denně,ale pokud je po porodu a má mnoho mléka,nezaškodí je dojit i třikrát denně a tím předejít zánětu mléčné žlázy.KRMENÍ KOZ

Krmná dávka pro kozu v první polovině březosti
Krmivo Kg
Luční seno 1,5 až 2,0
Krmné okopaniny 1,5 až 1,8
Jadrná směs (kompletní krmná směs) 0,2 až 0,4


Pozor na jedovaté druhy stromů a keřů, otrava koz může být na snadě. Dále lze kozám zkrmovat i listí rybízu, maliníku a ostružiníku, a to opět jako pamlsek. "odpady" našich zahrádek – kozám lze opět "přilepšit" i výpěstky z našich zahrad, případně přebytky.

Jak často krmit kůzle : do 30 dne se kůzlatům podává cca 1,5 – 1,7 l mléka nebo mléčné krmné směsi (2x denně 0,8 l), od 30 do 33 dne se kůzlatům sníží dávka mléka na 1,0 – 1,2 l mléka za den (2x denně 0,5 l), od 33 do 42 dne 0,5 l jednou denně.

Kolik toho sní koza : průměrná koza sežere 3-5% svojí živé hmotnosti v sušině krmiva pokud nedojí a 5-7% pokud dojí. Seno má sušinu asi 85 %.

Jak často dojít kozu

Pokud chcete kozu dojit, musíte se připravit na to, že to budete muset dělat pravidelně dvakrát denně bez ohledu na počasí, jestli je pracovní den nebo svátek.

Normálně se rodí dvě až tři kůzlata, o pěti jsem zatím ještě neslyšel. Musí to být velmi kvalitní koza i kozel,“ konstatuje předseda okresní organizace Českého svazu chovatelů Petr Krenželok. Za pravdu mu dává i odborný pracovník Severomoravské společnosti chovatelů.Pokud chcete kozu dojit, musíte se připravit na to, že to budete muset dělat pravidelně dvakrát denně bez ohledu na počasí, jestli je pracovní den nebo svátek. Obzvláště v zimě je nutné důkladně pečovat o hygienu v chlívku a pravidelně jej čistit.