Antwort Na co se hodí libeček? Weitere Antworten – Na co pomáhá libeček
Libeček je silně močopudný, je tedy vhodný při léčbě onemocnění ledvin, zároveň pomáhá rozpouštět ledvinové a žlučové kameny. Má také blahodárný vliv na cévní soustavu – čistí krev, zlepšuje krevní oběh a využívá se také k léčbě srdečních chorob. Celkově libeček posiluje organismus a působí jako afrodisiakum.V kuchyni se uplatní všechny části rostliny – listy slouží k dochucování polévek, omáček a dalších jídel, do bylinkových másel, stonky se používají stejně jako celer, vařené kořeny se konzumují jako zelenina a sušené a mleté se používají jako koření, nažky se přidávají do pečiva.V kuchyni se zpracovávají všechny části libečku jako výborné koření v čerstvém i sušeném stavu. Bylinka je velmi aromatická, a proto jí do pokrmů přidáváme jen pár lístků. Sušené nebo čerstvé listy se hodí do mnoha pokrmů – do polévek, omáček, pomazánek, salátů, sekané, nádivky, k vařeným bramborám i rýži nebo k masu.
Co s čerstvým libečkem : Používá se jako koření do masitých, zeleninových, bramborových a luštěninových polévek. Je součástí mnoha kořenících směsí. Čerstvým Libečkem kořeníme vařené brambory, rajčatový a paprikový salát. Hodí se do nádivek mletých mas, do tvarohu, pomazánek, rozmanitých omáček k masu.
Jak je zdravý libeček
Libeček lékařský – koření králů
Podporuje správnou funkci ledvin a zlepšuje trávení. Dále pomáhá při nadýmání a zbavuje tělo škodlivin. Málokterá bylina má tak silné detoxikační účinky na lidské tělo jako libeček. Jeho prospěšné vlastnosti využívali již staří Řekové a v 16.
Jak konzumovat libeček : Semena libečku se přidávají do likérů, do chleba a jiného pečiva. Dají se použít i do salátů, rýže a bramborové kaše. Stonek lze dusit a podávat s bílou omáčkou. Mladé stonky se také kandují a nebo se jedí syrové polité octem a olejem.
Libeček je výborný třeba do bramboračky>>>
Jsou skvělé do zeleninových i masových vývarů a různých polévek, jako je například bramboračka. Přidávají se do omáček, k pečenému nebo grilovanému masu, dušené nebo zapečené zelenině i luštěninám a hodí se i do salátů.
Jednou z metod, jak libeček uchovat na horší časy, je sušení. Lístky sušte při teplotě do 40 °C, jen tak si zachovají barvu a vůni. Sušte v průvanu ve stínu, nebo v elektrické sušičce. Celé stvoly můžete svázat do tenkých svazků a sušit na dobře větrané tmavé půdě.
Jak dlouho vydrží libeček
Jedná se o jedlé druhy vytrvalých bylin, které po výsadbě na jednom stanovišti vydrží nejméně tři roky.Libečková směs skoro do všeho
Usušenou bylinu musíme vhodně uskladnit, nejlépe v tmavé sklenici s dobře těsnícím víčkem. Mražením – čerstvě nasbírané lístky, opláchnuté a osušené, drobně pokrájíme, dobře zabalíme do menších balíčků a uložíme do mrazničky.Pokud chcete čerstvé bylinky uchovávat jen krátkou dobu, nejjednodušší je uložit je do chladničky. Za tímto účelem nejprve odstraňte zažloutlé nebo zvadlé listy a stonky. Poté omyté kuchyňské bylinky vložte buď do vlhké papírové nebo kuchyňské utěrky, nebo navlhčené do uzavíratelného plastového sáčku.
Jak dochucovat polévky libečkem
Čerstvý libeček jednoduše nakrájíme nadrobno a přidáme do polévky v průběhu nebo ke konci vaření. Dá se použít i sušený nebo mražený libeček, případně libečkové pesto nebo libečkové polévkové "magi".
Jak uvařit čaj z libečku : Často se přidává do bylinných směsí proti potížím s močením, ledvinami a prostatou. Libeček lékařský je výborným afrodisiakem pro obě pohlaví. Ženám navíc pomáhá při silné a nepravidelné menstruaci. Tradiční užití: 1 čajovou lžičku kořene libečku přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat.
Jak udělat čaj z libečku : Tradiční užití: 1 čajovou lžičku kořene libečku přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se mezi jídlem 3 – 4x denně. Odvar -2 lžičky drogy zalijeme 0,25 l vody, přiklopíme a vaříme 5 minut.
Jak udělat Libečková sůl
Protože libeček krásně ochutí pokrm, můžete si připravit dokonce vlastní polévkové koření, ale nejen to, třeba také netradiční pesto. Vyrobit si můžete i libečkovou sůl. Stačí využít nasušený libeček a pořádně ho v hmoždíři rozdrtit najemno. Přidejte k němu sůl a pořádně promíchejte.
Zamražení libečku
Lidé využívají ke skladování v nápojových kartonech. Nastrkejte do čisté krabice od džusu/mléka pokrájený libeček a vložte do mrazničky. Při vaření snadno z krabice vyklouzne a můžete si odříznout požadované množství. Tvořítka na led – do nich nacpěte posekaný libeček a zalijte vodou.Pěstování libečku není vůbec náročné. Stačí si vypěstovat sazenice a vybrat vhodné stanoviště, kde už libeček poroste takřka sám. Vhodné stanoviště je v polostínu a spíše vlhčí. Vhodným půdním druhem jsou dobře prokypřené hlinité půdy, dostatečně obohacené o základní živiny.
Jak dlouho vařit libeček : Libeček pořádně osprchujeme a pomeleme na masovém strojku. Dáme do hrnce, přidáme vodu a vaříme 15 minut.