Antwort Na co se používá arsen? Weitere Antworten – Kde se používá arsen

Na co se používá arsen?
Arsen (chemická značka As, latinsky Arsenicum; někdy se používá též název arzén) je toxický polokovový prvek, známý již od starověku. Jeho současné uplatnění se nachází v oblasti metalurgie jako součást speciálních slitin a v polovodičovém průmyslu.V potravě se můžeme setkat s arsenem v rýži, kde se vyskytuje v nebezpečné anorganické formě. Ale stále je toto množství kontrolované a nepřesahuje limity, které by byly nevhodné a zdraví škodlivé pro lidské tělo. Arsen najdeme také v listové zelenině nebo v mořských rybách a plodech.Arsen může způsobit dermatologické změny na pokožce, ekzémy a alergii, zvyšuje výskyt cévních chorob, zvyšuje výskyt potratů, je rakovinotvorný a mutagenní. Patří mezi nervové kumulativní jedy (značně se kumuluje např. ve vlasech).

Proč je v rýži arsen : Je to podle odborníků většinou způsobeno tím, že se pěstuje na zaplavených polích, což plodině usnadňuje vstřebávání karcinogenních sloučenin přirozeně se vyskytujících v půdě. V rýžových zrnech se arsen nejvíce koncentruje ve vnější ochranné slupce, obklopující vlastní rýžové zrno.

Jak poznat arsen

Odhalit výskyt arsenu pouhým okem není možné, protože prvek je bez zápachu a chuti. Zjistit přítomnost tohoto polokovu ve vodě lze pouze za pomoci rozboru vody.

Jak se projevuje otrava arsenem : Příznaky akutní otravy jsou bolest břicha, nucení ke zvracení a třes. Při požití menší dávky nebo při vleklé otravě nastupují příznaky apatie, zvracení, průjem, později dehydratace, selhání ledvin.

Oxid arsenitý, známý také pod triviálním názvem arsenik nebo otrušík, případně pod staršími českými jmény utrejch nebo utrých, je nejběžnější oxid arsenu. Setkáváme se s ním nejčastěji v podobě bílého krystalického nebo amorfního prášku nebo hrudek. Jedná se o látku bez zápachu, velmi toxickou.

Arsen se v přírodě vyskytuje v celé řadě podob. Ve větší koncentraci se vyskytuje například jako příměs některých rudných ložisek, například zlata, stříbra, niklu, kobaltu nebo železa. Může se ale vyskytovat také ve stopovém množství v některých uhelných ložiscích, hlavně v případě nekvalitního hnědého uhlí.

Proč namáčet rýží

Vařte rýži v přebytku vody, ideálně v poměru šest až deset dílů vody na jeden díl rýže. Po uvaření vodu slijte. Tímto způsobem přípravy je možné zredukovat množství anorganického arzenu o 40 až 60 %. Ještě dokonalejší redukce dosáhnete tím, když rýži před vařením necháte přes noc namočit, případně ji propláchnete.K odstranění arsenu lze použít společné srážení se železem (pokud je železo ve vodě přítomné v dostatečném množství), nebo ho lze zachytit na filtrační náplni tvořené hydroxidy železa. Taková náplň má omezenou kapacitu a životnost (cca tři roky). Její použití je jednorázové a po vyčerpání kapacity je třeba ji nahradit.Doporučuji je namáčet až 30 minut. To nastartuje proces absorpce vody, díky čemuž bude vaření trvat kratší dobu! Propláchnutí rýže před vařením odstraní tenkou vrstvu škrobu, která se na ní přirozeně vyskytuje, a zabrání tak tomu, aby se rýže po uvaření slepila!

Příznaky intoxikace

  1. poruchy vědomí
  2. pocit na zvracení
  3. malátnost.
  4. dezorientace místem.
  5. dezorientace časem.
  6. pocení
  7. bolest břicha.
  8. zvracení

Jak postupovat při otravě : První pomoc při otravě houbami

  1. Intoxikace houbami je závažný stav, zavolejte proto postiženému rychlou záchrannou pomoc nebo kontaktujte Toxikologické informační středisko.
  2. Pokud je pacient při plném vědomí, pokuste se šetrně vyvolat zvracení.
  3. Podejte postiženému 5-10 tablet aktivního uhlí.

Jak funguje jed : Včelí jed působí na nervovou soustavu, snižují krevní tlak, rozkládají červené krvinky. U citlivých osob mohou způsobit horečkovitý stav nebo anafylaktický šok. Všechny složky včelího jedu se synergují.

Co se dá udělat s rýži

Nejčastěji se využívá jako příloha k omáčkám, ale jedná se surovinu s všestranným využitím. Italské risotto, japonské sushi, španělská paella, ale i výborné dezerty – thajskou lepivou rýži s mangem nebo horké nákypy či snídaňové kaše. Druhů rýže je mnoho a každý se hodí na jiný typ jídla.

V první fázi bychom se měli zaměřit na regeneraci vylučovacích orgánů, tedy jater a ledvin. Už zde nám mohou pomoci zelené potraviny, třeba Mladý ječmen Aktif nebo Chlorella pyrenoidosa Aktif. Druhým a nejdůležitějším krokem je zabránit, aby se těžké kovy nezačaly zpětně vstřebávat v tlustém střevě.Vaření přílohové rýže má několik důležitých zásad: Rýži je nutné před vařením propláchnout studenou vodou. Proplachujeme tak dlouho, až začne odtékat čirá voda. Tím se vyplaví škrob, který by jinak zakalil vodu a slepil rýži.

Kdy je rýže Toxicka : Rýže může někdy obsahovat bakterie Bacillus cereus, které při vhodných podmínkách mohou i po uvaření začít růst a produkovat toxiny, které pak způsobí otravu. Otrava se projevuje zhruba půl hodiny až 16 hodin po zkonzumování daného jídla nevolností, zvracením a průjmem.