Antwort Na co se používá kyselina mravenčí? Weitere Antworten – Kdy se dává kyselina mravenčí
Kyseliny se používají při zdolávání kleštíkovitosti včel, ředí se na 65–85 %. U kyseliny mravenčí se využívá několik možných způsobů aplikace během včelařské sezóny a je možno ji použít i na podzim.Kyselina mravenčí pronikne do bradavice, vysuší ji a tělo ji následně odloučí. Roztok z pera je absorbován přímo do bradavice a na kůži nezanechává žádné stopy. Nezanechává na kůži ani jizvy. Aplikace se provádí jednou týdně, dokud bradavice celá nezmizí.Způsobuje onemocnění varroázu. Je totiž přenašečem virových onemocnění. Patří do rodu Varroa, společně s dalším včelím parazitem, kleštíkem Jakobsonovým (Varroa jacobsoni). Kyselina mravenčí je obsažena v mravenčím jedu, odtud pochází její název.
Kolik kyseliny mravenčí na včelstvo : Množství kyseliny pro jednu aplikaci se liší podle druhu použitého odpařovače a síly včelstva. Pohybuje se zhruba v rozmezí 100 až 360 gramů (u "běžného" včelstva). Aplikaci kyseliny mravenčí odparem není dobré provádět souběžně se zakrmováním. Často ale bývá doporučována mezi krmeními.
Kdy a čím léčit včely
říjen — listopad — prosinec. Dlouholetá zkušenost ukazuje, že nejdůležitější období pro tlumení varroázy je v zimě, kdy jsou včelstva bez plodu a roztoči jsou jen na dospělých včelách. Pro likvidaci všech roztočů jsou nezbytná tři ošetření v odstupu minimálně 2 týdnů.
Jak používat kyselinu mravenci : Syntetická kyselina mravenčí se užívá k výrobě barviv, na odstraňování bradavic, v gumárenství a v koželužství k odvápnění kůže. V potravinářství jako přídatná látka do potravin pod označením E 236. Používá se také do přípravků na čištění vodního a močového kamene ve WC.
Mléčná a salicylová kyselina na bradavice jsou třeba součástí přípravku Phyteneo Kolodium forte. Na principu naleptání fungují také některá pera na odolné bradavice například URGO Pero na odolné bradavice. Na menší bradavice použijte přírodní éterické oleje s dezinfekčními vlastnostmi například Tea tree olej.
Jde o infekční onemocnění, které se může přenést dotykem infikované kůže přímo z člověka na člověka, tj. přímo případně i nepřímo – přenosem přes předměty denní potřeba (ručníky, spodní prádlo atd. ) Vývoj běžných bradavic trvá cca 2-6 měsíců a jsou většinou neškodné a samy od sebe zmizí.
Jak aplikovat kyselinu mravenci
Roztok se na bradavici aplikuje jedenkrát týdně a je absorbován přímo do bradavice, odkud ji zevnitř vysuší. Tělo pak časem bradavici pozvolně vyloučí. Při správném použití nezanechá kyselina mravenčí na kůži žádné jizvy.Léčba může být zahájena ihned po posledním medobraní a může trvat až do podzimu, dokud včely plodují.Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata. Hodí se proto i jako přírodní repelent při cestách do přírody, uzavírá Miloš Vondruška.
Do mravenčích stezek uložte aromatické bylinky, jako je například máta nebo řebříček. Velmi účinná je i cibule, skořice, kari nebo ocet či citrónová šťáva. Spolehlivým insekticidem jsou i kvasnice smíchané s medem nebo cukrem. Způsoby jsou to léty prověřené a spolehlivé.
Co nejvic pomaha na bradavice : Uživatelé si nejvíc oblíbili řady EndWarts, Wartner a Urgo. Nejlépe hodnoceným produktem je Phyteneo Kolodium forte 10 ml.
Jak se co nejrychleji zbavit bradavice : Účinnou metodou je leptání bradavic kyselinou salicylovou nebo mléčnou, která způsobí, že zrohovatělý kožní útvar postupně změkne, takže ho lze bezbolestně odstranit skalpelem. Dalším způsobem léčby je tzv. kryoterapie, kdy se bradavice zmrazí tekutým dusíkem.
Co odpudí včely
Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata. Hodí se proto i jako přírodní repelent při cestách do přírody, uzavírá Miloš Vondruška.
Včely útočí většinou, když jsou něčím rozrušeny. Například jsou-li obtěžovány ze strany hmyzu (mravenci, visy) anebo i některými ptáky a hlodavci. Někdy za to může i lidská činnost například sekačky, křovinořezy, napadání jejich obydlí nebo kácení lesů.Myši, myšice a rejsci vyloženě včely obtěžují. Okusují plásty, poškozují úly i zateplení, požírají zásoby a hmyzožraví rejsci požírají i včely. Do úlů se nakvartýrují většinou v zimě, ruší zimní včely a znečišťují úl svými výkaly a močí. Tento pach včely nesnáší.
Co nemají rádi mravenci : Mravenci nemají rádi vůni kávy, a tak obsypte skleník kávovou sedlinou nebo lógrem z kávovaru. Stejně tak se jim nelíbí aroma jedlé sody, soli, pepře nebo pivovarských kvasnic. Je ale třeba myslet na to, že vůně těchto látek brzy vyprchá, proto je budete muset často obměňovat.