Antwort Na co se používá stykač? Weitere Antworten – Kde se používá stykač

Na co se používá stykač?
Stykače jsou elektromagnetické spínače, pomocí kterých můžete dálkově ovládat spotřebiče s velkými výkony. Jejich nejčastější aplikací v domácnosti je spínání elektrického vytápění nebo ohřevu vody s využitím nízkého tarifu elektrické energie pomocí HDO.Stykače jsou zařízení používaná ke spínání silových obvodů (velké proudy), zatímco relé se používají ke spínání řídicích obvodů (malé proudy). Obě zařízení pracují na principu elektromagneticky aktivovaných spínačů. Pomocí proudu se aktivuje elektromagnet, který pak buď rozepne, nebo sepne spínač.Stykač se skládá z ovládacího obvodu, který obsahuje cívku, a spínaného obvodu, který obsahuje kontakty. Přivedením ovládacího napětí na cívku stykače, cívka vytvoří elektromagnetickou sílu, která pohne pohyblivou částí kontaktu a přitlačí ji na nepohyblivou část.

Jak funguje stykač na bojler : STYKAČE A PROČ JE POTŘEBUJEME U BOJLERU

Pokud někdo nízký tarif nepoužívá, není důvod ke spínání bojleru instalovat stykač. Dodavatel el. energie "pošle impuls HDO", ten sepne stykač a stykač sepne elektrický obvod bojleru. Ve chvíli kdy nízký tarif skončí, stykač rozepne obvod bojleru, aby nespotřebovával el.

Kdy použít stykač

Označení "stykač" bylo původně použito pro tehdy obzvláště robustní a výkonná relé. Stykače jsou elektromagnetické spínače, které jsou schopny připojit nebo odpojit zařízení při vyšším proudovém zatížení než relé. Stykač slouží zejména ke spínání zátěže, naopak relé je používáno především k ovládání.

Čím nahradit stykač : V některých případech lze stykače nahradit takzvanými přístroji SSR (solid state relay). Obecně SSR jsou polovodičové přístroje s různými vlastnostmi a pro různá určení.

Cívka je zapojována do obvodu tlačítkem, k němuž jsou paralelně připojeny kontakty stykače 1, 2. Stlačením tlačítka projde cívkou stykače proud, stykač zapne svoje hlavní i pomocné kontakty, takže cívka dostává proud přes pomocné kontakty i tehdy, pustíme-li tlačítko.

Bojler můžete zavěsit pomocí vhodné hmoždinky nebo také sáhnout po speciální úchytové konzoli, která vám práci ještě usnadní. Konzoli totiž stačí upevnit do zdi a následně na ni bojler zavěsit.

Jaký jistič pro stykač

hlavní jistič 25A, jistič 16A pro zásuvkový okruh nebo jistič 10A pro světelný okruh.Teoreticky může být v cívce stykače tepelná pojistka, jak u některých traf. Přehřívání cívky občas způsobují nečistoty na dosedacích plochách kotvy, stykač nesepne pořádně, vrčí a přehřívá se. Jak je psáno výše – změřit, jestli je napětí na cívce při poruše a není sepnuto, pak je stykač vadný.Ohřev vody v elektrickém bojleru o objemu 100 nebo 200 litrů trvá několik hodin. U plynového bojleru to trvá jen několik desítek minut. Plynový bojler má přibližně desetkrát vyšší výkon, takže vodu ohřeje úměrně rychleji.

Vodu lze ohřívat několika způsoby. Na prvním místě co do rozšířenosti u nás již po léta stojí bojler, elektrický akumulační zásobník. Své pevné místo na trhu ovšem mají také plynové ohřívače, a to jak zásobníkové, tak i průtokové. Elegancí, čistotou a kompaktními rozměry bodují elektrické průtokové ohřívače.

Jaký jistič na zásuvkový okruh : hlavní jistič 25A, jistič 16A pro zásuvkové okruhy nebo jistič 10A pro světelné okruhy. Při přetížení nebo zkratu zareaguje jen jistič daného okruhu a ostatní okruhy zůstávají nepřerušené.

Jaký jistič 6kA nebo 10kA : Pokud místní podmínky znáte a jste „na vážkách“ mezi 6kA a 10kA, pak lze volit hlavní jistič 10 kA a ostatní jističe 6 kA. vaše osazení může být jen v 6 kA. Obecně pro případy jištění okruhů v průmyslu od 25A výše lze doporučit spíše osazení 10 kA jističi.

Jak vyzkoušet stykač

Pro ověření funkce relé a stykače (vyučující vybere jedno relé, na kterém bude provedeno měření) při sníženém napětí na ovládací cívce zapojte do obvodu potenciometr podle obr. 4. Jmenovitá hodnota ovládacího napětí cívky je 24V AC (střídavých) pro relé i stykač.

Průměrně člověk spotřebuje denně zhruba 60 litrů teplé vody. U čtyřčlenné rodiny je to až 240 litrů teplé vody za den. K ohřevu 240 l vody na 55 oC spotřebuje denně elektrický bojler okolo 12,8 kWh. Při této spotřebě vydá čtyřčlenná rodina na ohřev teplé vody ročně až 30 050 Kč s DPH (v distribuci ČEZ).80 litrový bojler budete v průměru ohřívat 2,15 h.

Kolik stojí ohřátí vody plynem : Jedna kilowatthodina plynu momentálně vychází v průměru na 1,2–2 Kč. Plynový kotel s ohřevem vody vám připraví teplou vodu pro dvoučlennou domácnost přibližně za 8–13,4 Kč na den, u čtyřčlenné rodiny by to bylo asi 16–26,8 Kč na den. V případě průtokového ohřevu například pomocí karmy je to minimálně o 10 % navíc.