Antwort Na co se používá Čubrica? Weitere Antworten – Co je koření čubrica
Jde o směs ze suché saturejky a např. pálivých papriček, soli, mouky z opražené kukuřice a semen pískavice. V kuchyni se využívá hlavně do receptů z luštěnin, zapékané zeleniny, mletých mas či hustých polévek.Čubrica je kořenicí přípravek té nejvyšší kvality. Nejčastěji se lze s touto chutí setkat v receptech pocházejících z balkánské kuchyně. Jedná se o příjemně aromatické koření, které doladí každý pokrm, do kterého jej přidáte. Celá směs má příjemnou chuť a vůni charakteristickou po libečku, celeru i saturejce.Saturejka obsahuje éterické oleje, thymol, cymol, carvacol, třísloviny a slizovité látky. Pomáhá správnému zažívání, posiluje žaludek, srdce a organismus celkově. Zlepšuje náladu, zabraňuje nadýmání a působí protizánětlivě.
Co obsahuje Adžika : Adžika (abchazsky: Аџьыка, gruzínsky: აჯიკა, transliterace: Adžika) je kořenící směs obsahující česnek, koriandr, papriku, chmeli-suneli, kopr a sumah. Receptura a složení tohoto koření se zrodilo na Kavkazu (Gruzie), kde se používá dodnes jako pasta či hořčice.
Co obsahuje čubrica
Složení: Sůl (30 %), saturejka, libeček, celer, fenugreek. Obsahuje celer. Použití: Čubrica se výborně hodí k masitým i zeleninovým pokrmům.
Co je to saturejka : Saturejka je bylinka pocházející ze Středomoří. Jako koření se používá nať v čerstvé i sušené podobě. Je neodmyslitelnou součástí různých kořenících směsí, jako jsou čubrica nebo provensálské koření. Je typická pro balkánskou kuchyni.
Chuť saturejky je výrazná, peprně kořenná a připomíná majoránku, oregano nebo tymián. Využití v kuchyni: → Nádivky, tučná masa, jídla z jednoho hrnce, ragú, houbová jídla, bouquet garni, čočkový salát, omelety. S čím je saturejka dobrá
Bylinka se používá pro dochucení luštěninových jídel, polévek, ryb i ostatních mas. Má léčivé účinky a pomáhá proti nadýmání a přispívá k lepšímu trávení. Odvar ze saturejky pomáhá snižovat krevní tlak a pomáhá i při potížích s průduškovým astmatem.
Co je to čubrica
Čubrica je oblíbená směs v balkánské kuchyni pro přípravu mletých i jiných mas, zapékané zeleniny, do salátů, polévek a luštěninových pokrmů. Původ čubrice je v Bulharsku. V Bulharské kuchyni se používá výraz čubrica pro saturejku i pro směs postavenou na saturejce.Saturejka ve formě čaje lehce zvyšuje krevní tlak, léčí zánět žaludku a tenkého střeva, uvolňuje plynatost střev, pomáhá při průjmu. Dále stimuluje činnost celého trávicího traktu. Pomáhá vyhánět střevní parazity, tlumí pocit žízně u diabetiků a celkově posiluje organismus.Přidává se do luštěnin, k bramborům, slaným pomazánkám. Saturejka se používá do uzenin a k zelenině, zejména k zelí a kapustě. Do luštěniny je oblíbená nejen pro svoje specifické aroma, ale i pro pozitvní účinky saturejky proti nadýmání.
Pro udržení hustého a kompaktního vzhledu je důležité saturejku každý rok na jaře či začátkem léta ostříhat a zkrátit jí větvičky až o jednu třetinu. Nikdy však neřezejte do starého dřeva. Saturejka horská je polokeř.
Co léčí svízel Přítula : Lidové léčitelství doporučuje svízel při epilepsii, hysterii, tanci sv. Víta, nervových chorobách, zástavě močení (zadržování moči), tvorbě písku a kaménků. Svízel dokáže zbavit ledviny, játra, pankreas a slezinu všech toxických látek.
Kdy stříhat Saturejku : Pro udržení hustého a kompaktního vzhledu je důležité saturejku každý rok na jaře či začátkem léta ostříhat a zkrátit jí větvičky až o jednu třetinu. Nikdy však neřezejte do starého dřeva.
Na co pomaha šalvěj
Zevně se šalvějový odvar používá jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny, problémech s dásněmi, zápachu z úst nebo po chirurgických zákrocích v dutině ústní včetně trhání zubů. Odvar ze šalvěje lze použít také k obkladům na rány na kůži. Rozdrcený čerstvý list zklidní a dezinfikuje místo po bodnutí hmyzem.
Látky obsažené v řepíku posilují naši přirozenou obranyschopnost a urychlují průběh zánětů horních cest dýchacích. Řepík začněte užívat při chrapotu, namožených hlasivkách, bolesti v krku či zánětu hrtanu. V takových případech je vhodné pravidelné popíjení nálevu a kloktání odvaru.Šalvějový čaj má i zevní užití – dá se použít jako obklad na rány na kůži. Tak jako všechny bylinky, i šalvěj má své nežádoucí účinky. Obsahuje totiž mírně jedovatý thujon, proto se musí konzumovat v rozumné míře, obecně se doporučují maximálně tři šálky denně.
Na co je dobrý odvar z řepíku : Díky kyselině křemičité a silicím řepík příznivě působí na zdraví našich močových cest a ledvin. Účinky řepíku se uplatňují také v čajích na dýchací cesty a v podpoře přirozené obranyschopnosti těla. Řepík je dále velmi dobře znám pro své příznivé účinky při normalizaci stavu pokožky.