Antwort Na co se ptaji na OSPOD? Weitere Antworten – Na co se ptaji dětí na Ospodu
Pomocný nástroj k vyhodnocování situace dětí s postižením pomáhá pracovníkům OSPOD se v rámci popisu konkrétních oblastí života dítěte zaměřit na identifikaci jeho potřeb a míry jejich naplnění, na specifika péče reagující na jeho postižení, a tím pomáhá porozumět základním principům vyhodnocování situace dětí s …OSPOD funguje především jako opatrovník zájmů dítěte před soudy ve věci úprav poměrů s rodiči. Může rozhodovat o sjednání nápravy narušených funkcí rodiny, zprostředkovávat psychologické rodinné poradenství, nebo poskytnou či doporučit asistovaný styk s dítětem.Úřad, který dbá o to, aby nedocházelo k narušování výchovy dětí a který zastupuje i zájmy dětí v soudních řízeních. Dohlíží na problémové rodiny, zprostředkovává osvojení dětí, pomáhá řešit některé rodinné situace týkající se dětí, pokud není nutné rozhodnutí soudu apod.
Na co se ptá sociálka dětí : Sociální pracovník zjišťuje, zda je rodič schopen se o dítě postarat, proto se obvykle zajímá o obecné podmínky (hygiena, vybavenost bytu apod.) a o podmínky pro děti (kde spí, zda se mají kde učit, mít kde své věci, apod.).
Jak to probíhá na Ospodu
Kdo na OSPOD pracuje a jak schůzka na OSPOD probíhá Na orgánu sociálně právní ochrany dětí pracují sociální pracovníci, kteří tě vyslechnou. Společně budete hledat řešení dané situace. Můžete se domlouvat, jak problém řešit, komu dalšímu o něm říci.
Na co se ptaji na Socialce : V rámci řízení o příspěvku na péči sociální pracovník posuzuje, do jaké míry zvládá žadatel základní životní potřeby, které jsou zařazeny do deseti oblastí: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, osobní aktivity, péče o zdraví, péče o domácnost.
Do rodičovských práv lze tedy zasáhnout pouze ze závažných důvodů, kdy je výchova dítěte vážně ohrožena či narušena. V těch nejzávažnějších případech může soud dokonce rodiče zbavit rodičovské zodpovědnosti.
Dítě může být v rodině dlouhodobě zanedbáváno, nepřiměřeně trestáno, týráno či sexuálně zneužíváno. Může být využíváno pro trestnou činnost, rodiče jej mohou odložit či opustit, dítě žije dlouhodobě ve velmi nevyhovujících bytových a hygienických podmínkách a podobně.
Jak jednat s Ospodem
V kompetencích OSPOD není testování na přítomnost návykových látek, proto není nutné OSPOD kontaktovat. Pokud máte podezření, že druhý rodič není ve stavu, kdy by mohl řádně pečovat o dítě, je nutné kontaktovat Policii ČR.„Dítě má právo se vyjádřit od 12 let. Současná judikatura ale dává prostor už i sedmi/osmiletým dětem,“ říká Adéla Lacinová Hubinková. Existuje několik forem péče o děti po rozchodu rodičů. Netypičtější variantou je výlučná péče jednoho z rodičů.Pokud je i nadále nespokojen s postupem, lze se obrátit na nadřízený orgán – tedy krajský úřad, ministerstvo práce a sociálních věcí s žádosti o prošetření věci. Možné je se se svou stížností obrátit také na ombudsmana.
Pro soudce rozhodujícího o svěření dítěte do péče je důležitý především zájem dítěte. Jsou zohledněny nejen jeho vazby k oběma rodičům, ale také možné zázemí či výchovné schopnosti rodičů. Důležité také je, jakým způsobem se oba rodiče podíleli na výchově v době manželství.
Co je zanedbání péče o dítě : Rodič, který péči o dítě zanedbává, ignoruje potřeby dítěte, včetně těch základních, jako je potřeba bezpečí, lásky a přijetí, ale například také zdravé výživy a podobně. Dochází k poškození vývoje dítěte a v extrémním případě až k ohrožení jeho života. Zanedbávání může být zároveň provázeno i týráním či zneužíváním.
Jak probíhá OSPOD : OSPOD je jmenován opatrovníkem dítěti pro soudní řízení. Z tohoto důvodu je nutné dítě vidět, informovat ho o řízení týkajícího se jeho osoby, dítě má právo sdělit svůj názor a přání. Toto zjišťuje pracovník OSPOD při osobním rozhovoru s dítětem, samozřejmě s ohledem na jeho věk a rozumovou vyspělost.
Jak vypadá střídavá péče
Střídavá péče
Čas strávený s každým z rodičů bývá zpravidla podobný, výjimkou však nejsou ani střídavé péče, kdy jeden z rodičů pečuje o děti během všedních dnů, zatímco ten druhý pouze o víkendech. Výhodou této formy péče je dostatečný kontakt dítěte s rodiči, kteří se oba nadále podílejí na jeho výchově.
Každý městský úřad má několik různých odborů (částí) a jedním z nich je i Odbor sociálně-právní ochrany dětí známý hlavně jako „sociálka“ a nebo „OSPOD“ a ten má na starosti péči o děti a mládež. To znamená, že řeší vše ohledně Tebe a Tvé rodiny.Otec dítěte je stejně jako matka zaměstnancem pečujícím o dítě, má nárok např. na vhodnou úpravu pracovní doby, nárok na pracovní volno pro doprovod dítěte k lékaři či volno pro ošetřování nemocného dítěte.
Jak si stěžovat na OSPOD : Jak je možné podat stížnost
- poštou na adresu: Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, Šilingrovo nám. 3/ 4. 602 00 Brno.
- e-mailem: [email protected].
- datovou schránkou: ID datové schránky: 6zraazz.
- předat stížnost osobně na podatelně: Šilingrovo nám. 3/ 4, Brno 602 00.
- ústně do záznamu, který vyhotoví úředník.