Antwort Na co se ptát na prohlídce domu? Weitere Antworten – Na co se ptat na prohlidce domu
Dívejte se na přítomnost prasklin, plísně, či vlhkosti na stěnách. Zeptejte se, jak jsou na tom elektrické rozvody a v případě bytu se zajímejte také o stav stoupaček. Při prohlídce by vám měl majitel bytu nebo makléř předložit energetický průkaz náročnosti budovy.Vedle stavu samotného bytu je vhodné se dobře seznámit i s celkovým stavem domu, tedy výtahu, stoupaček, rozvodů, sklepů a dalších společných prostor. Potřeba je také zjistit, co všechno s bytem kupujeme a v jakém je to stavu. Často jde třeba o garáž, která ale může být samostatnou nemovitostí.Při odkrytí podlahy můžete potkat myší hnízda nebo problém se zvlhlými zdmi. Buďte trochu „odrzlejší“ a chtějte znát stav úplně všeho, co potřebujete k tomu, aby se vaše bydlení nestalo noční můrou. Klidně s sebou na prohlídku vezměte kamaráda elektrikáře, tatínka zedníka nebo rovnou znalce z řad profesionálů.
Na co se ptat při koupi stareho domu :
- Co vše je třeba zkontrolovat při koupi starého domu. Přemýšlíte o koupi staršího domu
- Stav střechy a střešní konstrukce.
- Stav základů a konstrukce domu.
- Elektrické a vodovodní instalace.
- Tepelná izolace a energetická efektivnost.
- Pasport nemovitosti.
Jak zaujmout na prohlídce bytu
Starejte se o byt jako o vlastní.
Anebo se alespoň snažte vzbudit tento dojem. Pokud vás byt ohromí na první pohled, postarejte se o to, aby naopak pronajímatel byl ohromen z vás. Začněte tím, že byt popravdě náležitě pochválíte: „Máte hezky vymalováno.
Na co si dát pozor při koupě bytu : 8 věcí, na které si dát pozor při koupi bytu
- Právní stav bytu.
- Technický stav bytu.
- Reálná velikost bytu.
- Poplatky, exekuce a dluhy.
- Rezervační smlouva.
- Rezervační poplatek.
- Kontrola smluvní dokumentace.
- Koupě družstevního bytu.
6 věcí, které musím udělat po koupi nemovitosti.
- Přepis energií a služeb.
- Smlouva s SVJ (při koupi bytu)
- Doložení listu vlastnictví (při koupi nemovitosti s hypotékou)
- Daň z nabytí nemovitosti.
- Přihlášení k dani z nemovitosti.
- Pojištění nemovitosti a domácnosti.
Energetická účinnost. Nejnovější výzkumy ukazují, že energeticky účinné domy jsou pro kupující atraktivnější, což zvyšuje jejich hodnotu. Investujte do energeticky účinných spotřebičů, stejně jako do izolace domu. Takové kroky nejen zvýší hodnotu vašeho domu, ale také sníží účty za energii.
Na co se zeptat nájemce
Otázky, kterými prověříte nájemníka
- Máte práci nebo studujete
- Jak dlouho jste v této poslední práci
- Jste ochoten nám doložit, že pracujete, třeba potvrzením o zaměstnání nebo výpisem z účtu
- Kde jste bydlel dříve a proč se stěhujete
- Můžete mi poskytnout kontakt na minulého pronajímatele
Podnájemní smlouvu totiž neuzavíráte s vlastníkem nemovitosti, ale s nájemníkem. Jako podnájemník máte navíc značně omezená práva a se zánikem nájemní smlouvy pak automaticky zaniká i ta podnájemní. Doporučuje se také si před nastěhováním ověřit majitele v katastru nemovitostí a v databázi exekucí.Vytápění tuhými palivy je častou volbou pro staré domy. Tento typ vytápění by se však měl ideálně kombinovat. Kromě kamen na tuhá paliva je vhodné zvolit také krb či podlahové vytápění – to se vám však může prodražit. Samotná kamna většinou vytopí jen jednu místnost, celý dům už většinou ne.
Záleží na velikosti nemovitosti, osobní prohlídka může trvat 15 až 30 minut. Tento čas realitní poradce bude mít vyhrazený pouze pro Vás, využijte ho naplno, abyste získali co nejvíce dojmů a informací pro správné rozhodnutí. Pokud byste potřebovali více času, domluvte se na tom s realitním poradcem dopředu.
Co koupit jako prvni do bytu : Jaké je povinné vybavení bytu
- bezdrátové internetové připojení,
- nábytek. postele * (jednolůžko / dvoulůžko / rozkládací pohovka / pohovka),
- kuchyňské spotřebiče. lednice (s mrazákem / bez mrazáku),
- koupelnové spotřebiče. fén,
- spotřebiče denní potřeby.
- náčiní denní potřeby.
- nádobí pro běžnou spotřebu.
- kuchyňské náčiní
Na co si dát pozor při přebírání bytu : Projděte si důkladně celou nemovitost, včetně sklepa, balkonu a dalších užívaných prostor. Při přebírání domu nezapomeňte ani na zahradu. „Při prohlídce zkontrolujte a vyzkoušejte všechny domácí spotřebiče a zařízení, včetně sprchy, digestoře, svítidel. Zaměřte se i na drobná poškození vybavení.
Co zvysuje hodnotu bytu
Odborníci na reality skutečně uvádějí, že stavebně-technický stav domu, jeho energetická náročnost a stavebně-technický stav samotného bytu mají vliv na tržní hodnotu i prodejní cenu nemovitosti z 20%. A nejde zdaleka jen o vzhled, ale též o stav vnitřních rozvodů a instalací, izolaci sklepa a střechy.
Zbytečně tedy neotálejte.
- Doložte list vlastnictví a zástavní právo.
- Přepište dodávky energií na sebe.
- Vyřešte si smlouvu se SVJ.
- Sjednejte pojištění nemovitosti.
- Změňte si trvalé bydliště
- Daň z nabytí nemovitosti (obvykle nehradíte)
- Přihlaste se k dani z nemovitosti.
- Nahlaste změnu adresy „všude“ a vyměňte zámek.
Aktuálně je výše za daň z nabytí nemovitosti stejná pro všechny nemovitosti bez rozdílu. Jde o 4 % z celkové kupní ceny. V praxi to znamená, že při koupi nemovitosti za 2 miliony korun si musíte navíc připravit dalších 80 000 korun pro zaplacení daně.
Co má vliv na cenu nemovitosti : velikost nabídky nemovitostí, úrokové sazby, inflace nebo dostupnost hypoték. Uplynulá léta nám ukázala, že je třeba sledovat i další faktory, které trh mohou ovlivnit, jako např. zahraniční ekonomický vývoj, politická situace u nás i ve světě nebo nejrůznější zdravotní rizika (mezi která bychom mohli zařadit např.