Antwort Na co vyuzit kompost? Weitere Antworten – Na co se používá kompost

Na co vyuzit kompost?
Kompostování zahradního i kuchyňského odpadu má řadu výhod: šetří místo v popelnici, nezatěžuje životní prostředí a zároveň vytváří vynikající a výživný substrát pro pěstování rostlin. Kompost je v závislosti na stupni vyzrálosti vynikající hnojivo nebo prostředek ke zlepšení půdy.Jak využít kompost z vašeho kompostéru

  1. Surový kompost. Surový kompost je ten nejčerstvější. Najdete ho v kompostéru po 2–6 měsících a využijete ho jako mulč ke keřům nebo stromům.
  2. Vyzrálý kompost. Vyzrálý kompost získáte z kompostéru za 6–12 měsíců.
  3. Výživný výluh. Z vyzrálého kompostu si můžete také vyrobit výživný výluh.

Umístěte proto kompostér do odlehlého koutu zahrady, kde nebude obtěžovat vaši rodinu ani kolemjdoucí (není dobrý nápad umisťovat nádobu vedle plotu u chodníku). Bez dostatečného přívodu vzduchu není možné vytvoření humusu – kompost nesmí být ani příliš vlhký.

Co se starým kompostem : Starý mladý kompost

Podmínky v kompostéru jsou ideální pro rychlé rozložení zbytků zvláště díky vyšší teplotě a dostatečnné vláze. Proto je možné nejnižší vrstvy použít už za osm až deset měsíců k mulčování a za dvacet měsíců bude zcela vyzrálý. Tomu můžete také pomoci vhodným větráním.

Jak pracovat s kompostem

3 jednoduchá pravidla

  1. Kompost musí mít kontakt s půdou. Volné dno umožní přístup užitečným mikroorganismům, červům a žížalám.
  2. Kompost by neměl být na přímém slunci, větru nebo dešti. Kompostér proto musí mít víko nebo stříšku.
  3. Ke kompostéru byste měli mít pohodlný přístup celoročně, nejlépe po zpevněné cestě.

Co s kompostem v zimě : Nedoporučuje se úplné přehazování kompostu během zimního období. To by mělo za následek výrazné zpomalení celého procesu kompostování. Jelikož v zimě potřebují bakterie a organismy ke své aktivitě kyslík, je důležité dodat jim ho v dostatečné míře, aniž byste jim ublížili.

Do kompostu nepatří:

  • zbytky masa a ryb.
  • chemicky ošetřené zbytky, například slupky citrusových plodů
  • mléčné výrobky.
  • noviny a časopisy.
  • plast, sklo, kov, textil.
  • rostliny napadené chorobami.
  • plevel s kořínky.


Doporučujeme zapracovávat kompost do půdy v menších, ale opakovaných dávkách. Před přimícháním kompostu do půdy, při výsevu sazenic nebo do trávníku, kompost prosejte (například přes zahradní síto nebo klasické sítko na písek).

Kdy je kompost Zraly

Kdy je kompost zralý

Kompostu vonícího po lesní půdě se dočkáme zhruba za šest měsíců, může být však hotov již za 8 až 10 týdnů. Zralý kompost má tmavě hnědou barvu, je jemný a nepáchne. Má schopnost zadržovat vodu, provzdušňovat půdu a obohacovat ji o živiny.Na domácí komposty se nedoporučují dávat ve velkém množství kvůli tendenci k intenzivnímu plesnivění. Co se týče chemických látek v kůře jižního ovoce, používány by měli být povětšinou organické fungicidy, které by se měli při procesu kompostování během několika týdnů rozložit a půdu tak nikterak neohrožovat.Prvním, podkladním materiálem pro kompost může být drcená kůra, sláma nebo větvičky stromů. Následně můžeme začít přidávat jednotlivé kompostovatelné materiály – sláma, listí ovocných stromů, chlévský hnůj, zbytky zeleniny. Kompost se snažte udržet dostatečně vlhký v celém jeho průřezu.

Přehazujte kompost ideálně každé tři měsíce, minimálně však jednou ročně. Když si nejste jistí, zda byste měli kompost přeházet, důkladně si jej prohlédněte: Když hromada kompostu již mírně sesedla, je čas na přeházení materiálu.

Proč nejsou v kompostu žížaly : Invaze se bát nemusíme, kalifornské žížaly jsou citlivé na prostředí, v kompostu mají jak teplo, tak potravu, a proto je to do světa netáhne.

Jak zapracovat kompost do půdy : Zralý kompost lze aplikovat do půdy během jakéhokoliv vegetačního období. Ideální však je, pokud se zapracovává jemně, nepříliš hluboko do půdy a v rovnoměrné vrstvě. Vynikajícími pomocníky při zapracování kompostu do půdy jsou hrábě a kultivátor.

Kdy dát kompost na zahon

Kompost přidáváme na záhony před výsevem a výsadbou, při výsevu i později, když chceme materiál k rostlinám přihrnout, například k rajčatům, paprikám a okurkám.

Jak poznám, kdy je kompost hotový Hotový kompost má tmavou barvu. Když se rozprostře v ruce, neměl by být cítit zápach po hnilobě, ale spíše jako lesní půda. Materiál by měl být dobře rozložený a není vidět žádný zbytkový organický materiál.Oddělení žížal

Žížaly lze oddělit účinně pomocí světla. Kompost se vysype na hromadu a stranou se oddělí tenká vrstva, která zůstane prosvětlená. Žížaly z této vrstvy se vrátí zpět do temné hroudy kompostu.

Jak často přehazovat kompost : Kompost na zahradě přehazujte ideálně jednou za tři měsíce, minimálně však jednou ročně. Tak získáte kvalitní hnojivo. Zde vám prozradíme, jak postupovat.