Antwort Na čem rostou třešně? Weitere Antworten – Na čem roste třešeň

Na čem rostou třešně?
Dobře rostou v sušších půdách, a tak volíme výše umístěná stanoviště s dobře propustnou, spíše hlinitou půdou. Stanoviště by mělo být slunné, teplé, chráněné před větrem a mrazy, s dobrou cirkulací vzduchu. Do sušších půd vysazujeme ranné odrůdy, do vlhčích naopak odrůdy pozdější. Třešně koření velmi mělce, kolem 1,5m.Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.Jak hluboko zasadit třešeň

Pro výsadbu třešně samozřejmě bude potřeba vyhloubit dostatečně velkou jámu. Ta by měla být přiměřená k velikosti kořenů, které strom má. Obecně můžeme říct, že by jáma měla být zhruba 40 cm hluboká a 70 cm široká.

Kdy jsou zralé třešně : Přehled zrání třešní

ANITA Třešeň 2.pol. května
HEDELFINGENSKÁ Třešeň konec července
JUSTYNA Třešeň konec července
KORDIA Třešeň konec července
SILVIA Třešeň konec července

Na co roubovat třešeň

Nejlépe srůstá roub při roubování na kozí nožku, ale je to složitá a pracná technika, která vyžaduje zručnost i zkušenost. Doporučuje se tehdy, když je podnož tlustší než roub, používá se u druhů, které mají slabou kůru – slivoně, třešně a višně.

Jak omladit starou třešeň : Třešeň špatně snáší hluboký řez a obecně není vhodná k přesnému tvarování. Korunu tvarujte čistě jen, co se kvality úrody týče – prosvětlujte a odstraňujte konkurenční výhony. Větve zastřihujte a tvarujte na základ pyramidové koruny. Jednou za 2–3 roky sesaďte vrchol stromu na níže rostoucí větev.

Třešeň špatně snáší hluboký řez a obecně není vhodná k přesnému tvarování. Korunu tvarujte čistě jen, co se kvality úrody týče – prosvětlujte a odstraňujte konkurenční výhony. Větve zastřihujte a tvarujte na základ pyramidové koruny. Jednou za 2–3 roky sesaďte vrchol stromu na níže rostoucí větev.

Třešně před kompotováním namočíme na několik hodin do čisté a studené vody (někdo radí, že má být osolená), ideální je nechat je tam přes noc. Červi se z ovoce sami vyplaví. Pokud chceme třešně do pálenky, červi nám v nich nevadí.

Jak daleko od sebe sázet třešně

Odrůdy třešní na podnoži Ptáčnice sadíme na vzdálenost minimálně 6m, lépe 8-10m od sebe. Odrůdy třešní na podnoži Colt sadíme na vzdálenost min. 3-4m a více od sebe. Odrůdy třešní na podnoži Gisela 5 sadíme na vzdálenost 2,5 s řezem, 3m bez řezu od sebe.Výsadba třešní se provádí v závislosti na výšce kmene (zákrsek – vysokokmen) ve vzdálenosti 3.5 x 3.5 – 12 x 12 m. Řez se u třešní provádí během vegetace, buď před květem nebo po sklizni. V červnu a červenci můžeme provádět prosvětlení vylamováním nebo vyřezáváním.Období zrání jednotlivých odrůd třešní je rozděleno do sedmi třešňových týdnů: 1. Třešňový týden 24.5.

Jak uchovat čerstvé třešně Třešně sklízíme i se stopkami, aby byly trvanlivější a neodtýkala z nich zbytečně šťáva. Poté je uložíme do chladna, obvykle do nižší části v chladničce. Umýváme je až před konzumací, rozhodně ne před uložením do chladničky.

Kdy nejlépe roubovat : Kdy roubovat Pro roubování je nejvhodnější čas brzy zjara, kdy se stromy teprve začínají probouzet. Obvykle platí pořadí v roubování, kdy jako první je na řadě angrešt a rybíz, pak třešně a višně, dále meruňky, švestky, slívy a nakonec jabloně a hrušně.

Jak se roubuje třešně : Doporučuje se tehdy, když je podnož tlustší než roub, používá se u druhů, které mají slabou kůru – slivoně, třešně a višně. Do kolmě seříznuté podnože vyříznete z boku klín, do tvaru klínu se seřízne roub, aby zapadal do podnože a živá, kambiální část přiléhala po celé délce.

Proč se nesmí pít na třešně

Proč se opravdu po třešních nemá pít Problém spočívá v tom, že se tekutina v žaludku setká s ovocnými cukry, celé to začne kvasit a začnou se tvořit plyny. Pokud sníte dostatek třešní a vypijete dostatek vody, téměř jistě si pořídíte nepříjemnou bolest břicha (žaludku).

Starší stromy můžeme zmlazovat průřezem až o 40% objemu koruny. Ovšem takto radikálně zasáhneme nejčastěji do velmi starého strom. Řez můžeme provést i na podzim po opadu listí, ovšem nejvhodnější je pro peckoviny řez jarní, když strom vyžene pupeny.Pokud jsme třešně sklidili a chystáme se na zavařování, nejjednodušší způsob zbavení se červíků je namočit třešně předem do chladné vody, stačí na dvě hodiny, případně i přes noc. Někdy se doporučuje přidat trochu octa, kyseliny citronové nebo soli, namočení pak může být kratší.

Co napada třešně : Stromky třešní a višní jsou napadány skvrnitostí listů, dírkovitostí. Takže pokud opadávají listy chorobné, je důvod tento. Žloutnou-li listy před opadem, opadávají ty starší, může mít rostlina nedostatky ve výživě základních prvků: N, P, K, Mg. Další příčinou může být špatný vodní režim.