Antwort Na čem se klepe kosa? Weitere Antworten – Čím naklepat kosu
Kosu je před broušením třeba naklepat, aby se ostří stáhlo co nejvíce do tenka, což se tradičně dělalo pomocí kladívka a babky.Kosu připevníme na kosiště pomocí železné objímky s utahovacím šroubem, který je třeba zafixovat napevno. Některé kosy též nabízí možnost nasazení do prstence pouze takzvaně na sílu, přičemž nasazení utěsníme pomocí kousku kůže. Prodávají se různé typy kos o rozměrech od 50 do 90 centimetrů.Kosa nebo srp se naklepává ze dvou důvodů: Plech kosy nebo srpu je poměrně tlustý a obtížně by se brousil do tenkého ostří. Na samý okraj kosy nebo srpu se klepe úder vedle úderu tak, aby vzniklo asi 3 mm široké, tence vyklepané ostří, které se pak doostří karborundovým brouskem.
Jak často brousit kosu : Brousek je potřeba při kosení mít ve vodě, aby dobře brousil a aby se neopotřebovával. Nevyrážejte nikdy kosit bez brousku a toulce. Obtahování je třeba provádět často (každou minutu až pět minut), jinak kosa nebude dobře kosit.
Jak vypada kosa
Samec je sytě černý a má na rozdíl od samice oranžově žlutý zobák a kroužek okolo očí. Samice je hnědavá, s bělavějším hrdlem a nezřetelně skvrnitou hrudí. Mláďata jsou podobná samici a mají světlé podélné proužky na hřbetě.
Jaká je nejlepší kosa : Rakouské kosy z továrny Franc de Paul Schoeckenfux s tradicí od roku 1540 jsou považovány za nejlepší na světě a i podle nás si tuto pověst zaslouží. My nabízíme model Fux Hartstahl, který perfektně zapadá do systému ergonomického kosení.
Vyvážení kosiště lze do jisté míry upravit vložením podélného klínku (obr.) mezi kosiště a stopku kosy, nebo nejlépe klínovitým seříznutím konce kosiště podél přední nebo zadní strany pro snížení, respektive zvýšení špičky kosy.
Měla by se dotýkat země přibližně uprostřed čepele jak v podélném tak příčném směru. Kosiště a případně i postavení sekáče se musí této poloze přizpůsobit, jinak kosa nebude dobře sekat.
Co jí kos černý
Lesní kosi černí jsou plaší ptáci, kteří obývají přízemní patro lesa. Potravu si hledají na zemi a živí se bezobratlými živočichy, hlavně hmyzem, žížalami nebo plži a drobnými plody (jahody, borůvky, bezinky, dřínky, jeřabiny, hložinky aj.). Lesní populace kosů je tažná.Celkový vývoj mláďat od vajíčka po samostatného jedince je poměrně krátký, samice nasedá po snesení druhého vajíčka, ty sama zahřívá po dobu 13 dnů, po vylíhnutí se o ptáčata pečlivě starají oba rodiče, z hnízda vylétají přibližně za 15 až 16 dnů.Samice je hnědavá s bělavějším hrdlem a nezřetelně skvrnitou hrudí, nohy má téměř černé, zobák má tmavý, jen částečně oranžový. Mláďata jsou podobná samici, jsou ale světlejší a mohou mít hnědě tečkovanou hruď a světlé podélné proužky na zádech. Samice ani mláďata nemají oční kroužek.
Měla by se dotýkat země přibližně uprostřed čepele jak v podélném tak příčném směru. Kosiště a případně i postavení sekáče se musí této poloze přizpůsobit, jinak kosa nebude dobře sekat.
Jak správně kosit : Základem je příliš se nehrbit, stát rozkročeně a vést kosu celým tělem, nejen rukama. Kosu veďte spíše patou než špičkou. Jednotlivý kosicí pohyb směřuje plynule zprava doleva (a zpět do výchozího bodu), na to je také většina kos stavěná – tedy pro praváky. Dají se však sehnat i levoruké kosy.
Jak se SECE kosou : Stůjte rozkročeně a nehrbte se. Veďte kosu celým tělem zprava doleva a zpět, a to spíše patou kosy než špičkou. Správná technika závisí také na dobrém seřízení kosy. Jakmile je pro vás pohyb kosou pohodlný a skosená tráva si lehá, je vše, jak má být.
Co jí kos v zimě
Kosi, kvíčaly a brkoslavi mají nejraději jablka nebo sušené plody jeřabin. Ty je dobré rozvěsit na větve stromů v okolí krmítka. Strakapoudi, brhlíci i sýkory mají velmi rádi lůj nebo lojové koule.
Nejjednodušší rada zní: Nalezená ptáčata vyzvedněte (rukavice mít nemusíte) na vyvýšené místo (větev, římsu atd.), případně přímo do hnízda, pokud je nablízku. Matka je najde a nakrmí. Ptačí rodiče totiž zajímá pouze obsah hnízda. Vypadlé mládě na zemi přehlížejí a nejeví o ně většinou žádný zájem.Hnízdění V České republice hnízdí kos černý v dubnu až červenci dvakrát až čtyřikrát ročně, přičemž městští kosi hnízdí v průměru o 10 dnů dříve než lesní. Hnízdo je hluboká, polokulovitá miska vybudovaná ze suchých stébel a kořínků slepených hlínou.
Kdy dospívá kos : Ptáci z Čech a severní Moravy zimují u Atlantiku, jihomoravští kosi odlétají do Středomoří. Ze zimovišť se ptáci vracejí na přelomu března a dubna; do zimovišť odlétají v listopadu.