Antwort Na jakou clonu fotit krajinu? Weitere Antworten – Jak nastavit fotoaparát na krajinu

Na jakou clonu fotit krajinu?
Určitě je vhodné zvolit jednorázový režim ostření, který bývá označován zkratkou AF-S, nebo ONE SHOT. V tomto nastavení fotoaparát při namáčknutí spouště zaostří a ostření se zablokuje. Vy pak můžete ještě pozměnit kompozici záběru a až poté domáčknout spoušť až nadoraz.Jaké ohnisko je nejlepší pro fotografování krajin

Všeobecně by se dalo říci, že 28 mm (po přepočtu) už je dnes považováno za krajinářské ohnisko. U fotoaparátu se snímačem APS-C je tedy potřeba volit ohnisko cca 17 až 18 mm a u přístrojů s formátem snímač Micro 4/3 je to ohnisko 14 mm.Když fotím mraky, používám spíše teleobjektivy a snažím se vyhmátnou zajímavý detail. I u relativně abstraktního snímku hodně dbám na kompoziční harmonii. Pokud je tam v mracích něco hodně kontrastního, je nutné, aby to bylo vybalancované a aby snímek dával smysl jako celek.

Jak fotit na horách : Čím delší ohnisková vzdálenost = tím větší hory. Fotografováním s ohniskem 35-50mm se hory více stlačí a stanou se mohutnějšími. My lidé vnímáme svět zhruba stejně jako 35-50mm objektiv. Na základě toho si můžeme myslet, že vše pod těmito ohniskovými vzdálenostmi bude více ploché, než jak to v realitě vnímáme.

Jak spravne fotit krajinu

Jak a kam správně ostřit při focení krajin

Jediný správný způsob tedy je jednobodové ostření. Jedinou výjimkou je fotografování pohybu, dynamických reportáží, zvířat, dětí či sportu, kdy stojí za to využívat automatickou detekci a sledování fotografovaného objektu.

Jak nastavit clonu na Canon : Režim Priorita clony AE (Av)

  1. Nastavte volič režimů do polohy .
  2. Nastavte požadovanou hodnotu clony. Nastavení provedete voličem .
  3. Zaostřete na fotografovaný objekt. Stiskněte tlačítko spouště do poloviny.
  4. Zkontrolujte zobrazené hodnoty a exponujte snímek.

Existuje pár základních pravidel, kterých bychom se při koupi bazarového objektivu měli držet.

  1. Při manipulaci s transfokátorem či ostřicím prstencem bychom neměli cítit žádné drhnutí či škrábaní, nebo dokonce zasekávaní.
  2. Průhled skrz objektiv bez obou krytek by měl být maximálně čistý.
  3. Pozor na clonu!


Připevněte fotoaparát na stativ a nastavte rychlost závěrky přibližně na 20 sekund nebo vyšší. Podle toho nastavte clonu a citlivost ISO (f/4 a ISO 640 obvykle fungují dobře). Pořiďte zkušební snímek, prohlédněte si výsledky a proveďte všechny potřebné změny nastavení expozice.

Jak fotit Mléčnou dráhu

Jak fotit noční oblohu a Mléčnou dráhu

  1. Co můžete fotit na noční obloze.
  2. Vyhledejte dostatečně tmavé místo.
  3. Připravte se na pozorování noční oblohy.
  4. Vybavte se dobrou technikou.
  5. Buďte obezřetní ohledně vlastního světla.
  6. Používejte manuální nastavení
  7. Nastavte si clonu na F/2.8 nebo širší
  8. Držte hodnotu ISO v rozmezí 3200-6400.

Pokud to myslíte s focením krajiny vážně, zkuste hledat neobvyklá a nepřístupná místa. Dobré je vytipovat si třeba během dne místo, odkud budete fotit. Druhý den si přivstaňte, a před východem slunce zaujměte pozici. Pak už stačí jen počkat na první sluneční paprsky.Blesky nebo ohňostroje nejlépe vyfotíte tak, že nastavíte nízké ISO 100 – 200, clonu přibližně 5,6 – 8, vypnete redukci šumu pro dlouhé expozice a manuálně zaostříte.

Při focení zasněžené zimní krajiny dominuje bílá barva, která ráda mate expozimetr. Kvůli tomu jsou při využití automatických nebo poloautomatických režimů expozice výsledné snímky zimní krajiny šedé, ne bílé. Nastavte si tedy na fotoaparátu korekci expozice do plusu, tím se zbavíte šedého nádechu a sníh bude bílý.

Jak nastavit clonu na fotaku : Pokud je pevná, nelze nijak nastavit a vždy se bude propouštět stejné množství světla na snímač fotoaparátu. Clonové číslo se označuje písmenem F a ovlivňuje hloubku ostrosti*, která má velký vliv na to, zda bude zaostřeno jen na určitou část objektu. Čím vyšší clonové číslo, tím větší hloubka ostrosti a naopak.

Jaký zvolit formát fotografie : Standardní fotografie se většinou vyrábí v ustálených velikostech a tomu i odpovídá nejlepší nastavení fotoaparátu. Poměr stran 4:3 zhruba odpovídá formátu fotografií 9×13 a 13×18. Výrazně oblíbenější je ale formát 10×15, popř 15×21, kterému ovšem lépe odpovídá poměr stran 3:2.

Jaký objektiv pro full frame

Pro fotoaparáty s full-frame snímačem to jsou pak objektivy s ohniskem zhruba 24-70 mm a pro fotoaparáty se snímačem micro 4/3 je základní ohnisko cca 14-42 mm. Tyto objektivy pokrývají základní potřeby a jsou nedílnou součástí výbavy naprosté většiny fotografů.

Hodnota světelnosti objektivu určuje kolik světla dopadne na snímač (nebo film). Nejvyšší světelnost (hodnoty kolem f/1) znamená minimálně kladený odpor procházejícímu světlu skrze objektiv. Extrémně kvalitní objektivy mají světelnost 1 a menší (např. 0,78) a používají se především pro focení v noci či ve tmě.Na produktovou fotografii se obecně používají objektivy se středním ohniskem mezi 50 až 105 mm. Optika s kratším ohniskem totiž trpý na zkreslení a čím je ohnisková vzdálenost menší, tím výraznější bude deformace tvarů fotografovaného objektu. Ze stejného důvodu se nedoporučuje fotografovat portréty ohniskem pod 50 mm.

Jak na noční focení : Nejlepších výsledků při fotografování noční krajiny dosáhnete s objektivy s ohniskovou vzdáleností od 14mm po 300 mm a světelnosti f/1.4 – f/2.8. Ohniskové vzdálenosti jsou stejné jako u běžné krajinářské fotografie. Clonová čísla ale potřebujete co nejmenší, abyste získali co nejvíce světla.