Antwort Na jakou pisnicku resuscitovat? Weitere Antworten – Na jakou pisnicku se dělá masáž srdce
Američtí lékaři přišli na to, že píseň Stayin´ Alive (Zůstat naživu) skupiny Bee Gees z roku 1977 může pomoci lidem, kteří provádějí masáž srdce jako součást první pomoci při srdeční zástavě. Zdravotníci doporučují, aby byla masáž prováděna v rytmu 100 stlačení hrudníku za minutu při současném dýchání z úst do úst.Zahajte resuscitaci: 100–120 stlačení hrudníku za minutu, 2× za vteřinu. Masáž srdce se provádí stlačováním v oblasti střední hrudní kosti. Přiložte ruce hranou dlaně na střed hrudníku postiženého, prsty můžete proplést. Ruce propněte v loktech a celou vahou těla začněte hruď stlačovat zhruba 5 cm hluboko.Zahajte stlačování hrudníku v dolní části hrudní kosti frekvencí 100 stlačení za minutu (rytmus písničky Skákal pes přes oves). Provádějte opakovaně 15 stlačení následované 2 vdechy dokud nepřijede záchranná služba nebo se dýchání neobnoví.
Kde se Resuscituje : Jaký je postup resuscitace
- rychlost rozhoduje, proto začněte s resuscitací co nejdříve,
- postiženého položte na záda na tvrdou podložku,
- nahmatejte místo na hrudníku, uprostřed hrudní kosti,
- stlačujte hrudník v tempu 100-120 stlačení za minutu, do hloubky 1/3 hrudníku,
Co nedělat před masáží
Před masáží
Přijďte s dostatečným časovým předstihem, ale nespěchejte. Vaše psychika tak bude klidnější a tělo lépe připravené. Na masáž nechoďte s plným žaludkem, doporučuje se alespoň hodinu před masáží nejíst. Nepijte alkoholické nápoje a neužívejte omamné látky.
Jak správně provést masáž srdce : Postup masáže
Nakloňte se tak, aby Vaše ramena byla kolmo nad hrudní kostí, propněte lokty. Začněte rytmicky stlačovat hrudní kost do hloubky 5–6 cm. Po každém stlačení zcela uvolněte hrudní kost, aby se hrudník mohl vrátit do neutrální polohy. Ruce z hrudníku nesundávejte.
Resuscitaci u dospělého zahajte stlačováním hrudníku. Položte své ruce přes sebe na střed hrudníku postiženého a hrudník stlačujte 100 – 120 krát za minutu do hloubky 5 až 6 centimetrů. Pokud jste vyškoleni v umělém dýchání, proveďte 2 umělé vdechy po každých 30 stlačeních hrudníku.
Pro normální, klidové dýchání (eupnoe) je u dospělých osob obvyklá frekvence 12–20 dechů za minutu. Tyto hodnoty se mohou měnit v reakci na fyziologické potřeby organismu, krátkodobě je možné dechovou frekvenci ovlivnit také vědomě.
Jak rychle se stlačuje hrudník při resuscitaci
Zevní srdeční masáž (masáž srdce)
Stlačujeme hrudník do hloubky 4-6 cm směrem k páteři. Frekvence masáže je 100–120 stlačení za minutu, tj. prakticky dvakrát za sekundu. Masírujeme s propnutýma rukama přeloženými zápěstími přes sebe (s propletenými prsty) kývavým pohybem celého těla.Začněte rytmicky stlačovat hrudní kost pacienta do hloubky 5-6 cm. Po každém stlačení zcela uvolněte hrudní kost, aby se hrudník mohl vrátit do neutrální polohy. Ruce z hrudníku nesundávejte. Frekvence kompresí: 100-120 / minutu.Zevní masáž srdce se provádí pravidelným stlačováním středu hrudní kosti o 4-6 cm směrem k páteři. Tím uměle udržujeme oběh krve především mezi plícemi, srdcem a mozkem.
Uvolnění hrudníku je důležité, aby se srdce znovu mohlo dostatečně naplnit krví. Opakuj stlačování hrudníku frekvencí 100–120 za minutu.
Kdy nechodit na masáž : Kdy lze provést masáž s omezeními dle aktuálního zdravotního stavu:
- vysoký, nízký nebo kolísavý krevní tlak.
- onemocnění cév.
- křečové žíly.
- akutní záněty svalů, šlach.
- kožní onemocnění – neinfekční onemocnění kůže (ekzém, lupénka na doporučení Vašeho ošetřujícího lékaře)
- cukrovka.
Co Nedelat po masáži : Po masáži si dopřejte lehký a vyvážený pokrm. Vyvarujte se těžkých a mastných jídel, protože odpočatému organismu mohou způsobit nepohodlí. Raději si dejte malé, ale kvalitní jídlo, nejlépe něco teplého. Víte, že váš organismus je po masáži zahřát, proto by bylo šokující poskytnout mu ledovou zmrzlinu.
Kolik stlačení za minutu
Jak správně probíhá nepřímá srdeční masáž Hrudník stlačujte uprostřed – na hrudní kosti – a do to hloubky zhruba 5 centimetrů a při frekvenci 100 stlačení za minutu.
KONTRAINDIKACE (KDY KLASICKOU MASÁŽ NEPROVÁDÍME)
při horečnatém, akutním zánětlivém a infekčním onemocnění a při podezření na ně na kůži postižené chorobným zánětem hnisavým nebo plísňovým. v místech čerstvého poranění a porušení celistvosti kůže. v místech křečových žil (varixů) a bércových vředů a u zánětů žil.Za SIDS se považuje úmrtí dětí do 1 roku, u kterého se nepodařilo nalézt žádnou příčinu ani ho nešlo předvídat. 2. až 4. měsíc věku je období, kdy je největší riziko SIDS.
Jak zjistíme zástavu dechu : Jak poznat zástavu dýchání
- pohledem (zjistíme, že nejsou patrné pohyby hrudníku),
- pohmatem (necítíme proud vydechovaného vzduchu na dlani přiložené před ústa nemocného),
- postižený má promodralé či jasně modré části těla (rty, uši, nos, nehtová lůžka),
- nemocný upadá nebo je v bezvědomí.