Antwort Odkud je hedvábí? Weitere Antworten – Jak a kde vzniklo hedvábí
Hedvábí původně pochází z Číny. První zmínky o chovu bource morušového spadají už do 3. tisíciletí př. n. l. Vynalezení jeho výroby opřádá legenda: Podle ní se objev hedvábného vlákna datuje do roku 2640 př.-Hedvábí je získáváno z housenek druhu bourec morušový (bombyx mori). Jeho jednotlivá vlákna se získávají z jejich vyvařených kokonů (neboli kukel). Tato housenka od svého vylíhnutí do vzniku jejího kokonu naroste až na 10.000-násobek své původní velikosti a samička bource za svůj krátký život snese až 500 vajíček.Přírodní hedvábí
Přírodní neboli pravé hedvábí je tvořeno výměšky slinných žláz larvy motýla bource morušového (Bombyx mori). Výměšky na vzduchu rychle tuhnou ve vlákno, jímž se larva (housenka) opřádá a vytváří kokon (zámotek), ve kterém se kuklí. Kokon je svrchu ještě opředen jemnými vlákénky, tzv. bourovinou.
Jak poznat prirodni Hedvabi : Přírodní hedvábí je sice citlivé na teplo, ale hoří špatně. Při vložení do plamene se neochotně rozhoří a jakmile ho vytáhnete, zhasne. Spálené vlákno je černé a na konci zůstane černá kulička, kterou lze však rozmáčknout prsty. Při hoření hedvábí páchne jako hořící vlasy.
Jak se pere hedvábí
A nebo ho můžete prát doma ručně – ve studené vodě (max 30°C) s prostředkem na velmi jemné prádlo. Prací prostředek by nikdy neměl obsahovat bělidlo, které by mohlo hedvábí nenávratně zničit. Při ručním praní kousek jen jemně promáčkávejte, nikdy nedrhněte nebo nemuchlejte, a poté opláchněte ve studené vodě.
Co je to hedvábí : Co je to tedy přírodní hedvábí Encyklopedická definice přírodního hedvábí je jednoduchá: je to živočišný textilní materiál, který se získává ze zámotků (kokonů) některých druhů hmyzu, především bource morušového.
Centrem hedvábného průmyslu v Číně je delta Perlové řeky nedaleko Šanghaje. Rozvoj měst a průmyslu tady ale zabírá půdu, kde rolníci pěstují morušové stromy. Jejich listy jsou jedinou potravou larev bource morušového, který hedvábí produkuje.
Pravé hedvábí je lehké, jemné, lesklé a zároveň velmi pevné.
Hedvábí se velmi dobře barví, bývá tedy k dispozici v bohaté paletě nejrůznějších odstínů. Nespornou výhodou je také dlouhá životnost kvalitního hedvábí, při správné péči se může jednat až o desítky let.
Co to je hedvábí
Co je to tedy přírodní hedvábí Encyklopedická definice přírodního hedvábí je jednoduchá: je to živočišný textilní materiál, který se získává ze zámotků (kokonů) některých druhů hmyzu, především bource morušového.Bezpečné bělidlo na živočišná vlákna je peroxid vodíku. Vanish, jestli se nemýlím, obsahuje právě peroxid, takže by taky neměl uškodit (ale pořádně si přečti cedulku na obalu – bohužel zrovna Vanish na bílé prádlo doma nemám, tak se nemůžu kouknout). Na zažloutlé skvrny na hedvábí se taky doporučuje bílý vinný ocet.Dle instrukcí, které uvádíme u každého produktu, platí, že povlečení je pratelné v pračce na program na jemné prádlo (hedvábí) nebo ruční praní a teplotu 30°C za použití jemného pracího prostředku nebo ještě lépe prostředku určeného přímo na hedvábí. Prádlo nechte volně uschnout.
Bombyx mori
Chov bource (sericulture) je profesionálně řízen, chovatelé dodávají textilní výrobě vlákninu ve formě kokonů (zámotků), které se zpracovávají na hedvábné nitě a další textilie.
Kde žije bourec morušový : Byl vyšlechtěn z divoce žijícího druhu Bombyx mandarina před několika tisíci lety a od té doby vznikla šlechtěním řada odrůd a hybridních forem. Je chován hlavně na severu Číny a v Íránu, přičemž v Číně je zpracování hedvábí praktikováno nejméně 5000 let (Goldsmith et al., 2004).
Čím prát hedvábí : Nikdy neperte hedvábí v běžných pracích prostředcích. Používejte vždy prací prostředky určené na hedvábí nebo vlnu. V nouzi je možné použít jemný šampon na vlasy bez silikonu nebo jiného kondicionéru. Nepoužívejte přípravky určené pro ruční praní, jestliže nejsou zároveň označené jako vhodné pro hedvábí a vlnu.
Jak se žehlí hedvábí
Hedvábí je obzvláště citlivé na vysoké teploty. Mělo by se žehlit naruby a žehličkou s nízkou teplotou, protože vysoká teplota by mohla způsobit spálení nebo spálení (lesklý efekt). Můžete také použít čistý, mírně navlhčený hadřík, abyste zabránili přímému kontaktu s žehličkou.
Sušení hedvábí by mělo probíhat přirozeně a ve vodorovné poloze, aby na něm nevznikly žádné nechtěné záhyby. Hedvábí schne rychle, nikdy ho nenechávejte schnout na slunci ani na topení. Lehce pomačkané hedvábí stačí nechat na chvíli vyvěšené na ramínku na vzduchu, samo se krásně srovná.Hedvábí je obzvláště citlivé na vysoké teploty. Mělo by se žehlit naruby a žehličkou s nízkou teplotou, protože vysoká teplota by mohla způsobit spálení nebo spálení (lesklý efekt). Můžete také použít čistý, mírně navlhčený hadřík, abyste zabránili přímému kontaktu s žehličkou.
Jak se čistí hedvábí : Péče o hedvábí by měla být co nejjemnější – nejen chemicky, ale i mechanicky. Nejlepší je ruční praní ve vaně nebo lavoru, do kterého se praný kousek pohodlně vejde. Ve vlažné vodě (25–30 °C) rozmíchejte menší množství pracího prostředku, oděv nebo látku ponořte a nechte asi 15–30 minut namočené.