Antwort Odkud je marcipán? Weitere Antworten – Odkud pochází marcipán

Odkud je marcipán?

Marcipán
Místo původu Německo, Španělsko a Francie
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rozdíl mezi fondánem a pravým marcipánem

Obvykle se fondánem označuje jak cukrová hmota, kterou známe například z větrníků , tak i hmota, kterou se potahují dorty. Naopak marcipán je směs cukru s mletými mandlemi. Přírodní marcipán je lehce nahnědlý, má barvu slonové kosti, což způsobují právě mandle.Jedlé lepidlo drží pevně S pomocí jedlého lepidla nejen zafixujete jedlý papír, ale také například marcipánové figurky. Jednotlivé lepené části stačí chvíli podržet u sebe. Výsledkem jsou dobře zafixované hotové výrobky.

Co to je marcipán : Marcipánem se rozumí „cukrovinky polotuhé konzistence, různých tvarů vyrobené z nejméně 1 dílu surové marcipánové hmoty (sestávající nejméně z 50 % loupaných mandlí a nejvýše 50 % cukru) a nejvýše 1 dílu cukrové moučky, popřípadě přibarvené, upravené na povrchu sypáním, zdobením či polevou“.

Co obsahuje marcipán

Složení

  • cukr.
  • mletá jádra sladkých mandlí – 19%
  • pasta z lískových ořechů – 9%
  • kakaová hmota.
  • kakaové máslo.
  • sušené plnotučné mléko.

Jak dlouho vydrží marcipán : Pokud však chcete, aby vám doma marcipán vydržel co nejdéle, je nejlepší hmotu obalit fólií. Pravý marcipán vydrží vláčný i několik týdnů a doporučujeme ho skladovat v uzavřené nádobě při teplotě do 20 °C, do lednice nepatří.

Podklad pod potahovou hmotu, musí být vždy hodně tuhý, hladký a rovný – optimální je čistě máslový krém. Stačí malá vrstva krému, aby měla potahová hmota k čemu přilnout. Pod ani na potahovou hmotu nesmí přijít – Marmeláda, pudink, mascarpone, tvaroh, ovoce, želatina, šlehačka, …

Pravý marcipán lze použít jako tvarovací hmotu pro výrobu jednoduchých pochoutek ve tvaru kouliček, válečků nebo tyčinek. Lze z něj vypracovat i složitější ozdoby na dorty. Marcipán je výborný jako náplň (nejen) do pralinek. Přidává se do pečených dezertů a slouží jako potahová hmota.

Čím Podsypat marcipán

Pokud se Vám potahovací hmota lepí ke stolu, můžete jí lehce podsypat škrobovou moučkou, nebo využít speciální podsypový cukr. Nikdy nepoužívejte cukr moučkový, který hmotu vysušuje a ta pak praská. Takto rozválený plát potahové hmoty, můžete přenést na dort a to za pomocí válečku, nebo jen v ruce.Potahovací hmota vám může snadno navlhnout, proto pod ni nepoužívejte šlehačkový krém. Nejlépe funguje máslový, ale to neznamená, že jím musíte plnit celý dort. Vnitřek dortu klidně naplňte šlehačkou či tvarohem, ale okraje potřete alespoň tenkou vrstvou máslového krému.Výroba pravého marcipánu je složitý proces. Mandle se musí rozdrtit tak, abychom z nich získali mandlový olej. Proto je prakticky nemožné vyrobit marcipán doma. Pravý marcipán lze použít jako tvarovací hmotu pro výrobu jednoduchých pochoutek ve tvaru kouliček, válečků nebo tyčinek.

Pravý marcipán vydrží vláčný i několik týdnů a doporučujeme ho skladovat v uzavřené nádobě při teplotě do 20 °C, do lednice nepatří.

Jak se barví marcipán : Jak obarvit fondán a marcipán Ze začátku by bylo dobré zmínit, že lze koupit již obarvené potahovací hmoty, ale vždy je lepší si hmotu obarvit do námi požadovaného odstínu. Na obarvení se používají gelové barvy, kde stačí opravdu malé množství. Většinou stačí párkrát namočit špejli do gelu a nanést na hmotu.

Jak rychle usušit marcipán : dírkováním s pomocí párátka. Voda více vlhčí, doporučuje se alkohol (např. vodka) – rychle vyprchá (schne). Místo spojovacích párátek můžeme vyrobit tenké marcipánová tyčinky, které po několikadenním zaschnutí poslouží stejně.

Jak si doma udělat marcipán

Mandle spaříme, oloupeme, trochu osušíme a nastrouháme. Nastrouhané ještě umixujeme, aby byly opravdu jemné. Spojíme s cukrem a trestí rozmíchanou v troše vody, případně s bílkem. Vytvarujeme těsto, které buď použijeme přímo na různé tvary, nebo jím zdobíme dorty, pečivo atd.

Potahovací hmoty lze rozdělit na tři různé základní skupiny – fondánové potahovací hmoty, mandlový marcipán, mléčná hmota tzv. falešný marcipán. Pro potáhnutí dortu, nejčastější velikosti o průměru 24-26 cm, je obvykle potřeba okolo 600-750g hmoty, síla vyválené hmoty je přitom cca 3-4 mm.Potahovací hmota vám může snadno navlhnout, proto pod ni nepoužívejte šlehačkový krém. Nejlépe funguje máslový, ale to neznamená, že jím musíte plnit celý dort. Vnitřek dortu klidně naplňte šlehačkou či tvarohem, ale okraje potřete alespoň tenkou vrstvou máslového krému.

Jak usušit marcipán : Ideální je teplota do 25°C a vlhkost vzduchu do 70%. Důležité je především dodržet maximální vlhkost. Vyšší teplotu marcipán snáší lépe než čokoláda. Dlouhodobě by ale vysokým teplotám být vystaven neměl z hygienických důvodů.