Antwort Odkud pochazi jméno Štěpán? Weitere Antworten – Odkud pochází jméno Štěpán

Odkud pochazi jméno Štěpán?
Mužské křestní jméno Štěpán má řecký původ. Původ a význam jména je shodný i s variacemi jména Štepán nebo Štefan. Jméno vzniklo z řeckého jména Stephanos s významem "věnec". Přeneseně se tedy vykládá jako "ověnčený", "oslavený", "vítěz" nebo "korunovaný".Ženské křestní jméno Štepánka má řecký původ, stejně tak i další varianty jména Štěpánka, Štefa, Štefánie či Stefanie. Vzniklo zřejmě jako ženská přechýlenina jména Štefan, Štěpán. Význam jména je odvozen od řeckého Stephanos s významem "věnec". Jméno Štepánka se tak překládá jako "ověnčená", "korunovaná" či "vítězka".Původ má v řeckém Στεφανος (Stefanos), znamenající věnec, koruna.

Kolik je na světě Štěpán : Jméno Štěpán má 24148 lidí je na 103.

Jak se říká Štěpánovi

Domácky se jméno užívá jako Štěpánek, Štěpka, Štěpík, Štěpek aj. Jméno má mnoho cizojazyčných podob. Jde například o jména Stephen a Steven užívaná v angličtině, také Stephan či Stefan užívaná v němčině, italské Stefano, francouzské Etienne, portugalské Estefano nebo španělské Esteban (Estevan).

Co to znamená Na Štěpána není pána : Říká se, že „na Štěpána není pána“. To se říká proto, že čeledníkům v ten den končila služba, mohli odejít k jinému hospodáři. Ten den dostávali celoroční odměnu a nová práce začínala až po Novém roce. K odchodu dostávali zvláštní koláč zdobený pentlemi a ořechy.

Štěpánka
Původ řecký
Jméno v Česku
Četnost v Česku 12 507
Pořadí podle četnosti 146.


Svátek svatého Štěpána (též 2. svátek vánoční) připomíná prvomučedníka sv. Štěpána a slaví se 26. prosince.

Proč se Štefanovi říká Pišta

Štefan „Pišta“ Bačkor

Přezdívka pochází z dob jeho nosičských začátků na Téryho chatě. Pišta je domácké oslovení Štefana v maďarštině. Pišta je „chatár“ (rozuměj provozovatel městské budovy), horský nosič, horský průvodce, dobrovolný člen Horské služby.Domácky se jméno užívá jako Štěpánek, Štěpka, Štěpík, Štěpek aj. Jméno má mnoho cizojazyčných podob. Jde například o jména Stephen a Steven užívaná v angličtině, také Stephan či Stefan užívaná v němčině, italské Stefano, francouzské Etienne, portugalské Estefano nebo španělské Esteban (Estevan).V České republice je celkem 3 381 lidí s příjmením Štěpán. Příjmení Štěpán je 278. nejčastější příjmení (každý 3 037. obyvatel).

Na 26. prosinec připadá druhý svátek vánoční, který připomíná památku svatého Štěpána, prvního křesťanského mučedníka, jenž podle legendy položil život za víru v Krista. Tradičně patří tento den setkávání členů rodiny a přátel, koledníkům a koním.

Co je to Boží hod : První svátek vánoční neboli Boží hod, který připadá na 25. prosince, by nám měl podle křesťanských tradic připomínat den narození Ježíše Krista. Podle Bible se tak stalo v Betlémě ležícím nedaleko Jeruzaléma, kam putovala i dívka Marie se svým snoubencem Josefem kvůli sčítání lidu.

Co je nejčastější jméno v ČR : V Česku se v prvním měsíci roku 2019 narodilo více než devět tisíc dětí, nejvíce Elišek a Jakubů. Eliška zvítězila už popáté za sebou, Jakuba sesadil z pomyslného trůnu za posledních osm let jen jednou Jan. Na dalších místech pak byly Anna a Adéla, u chlapců Jan a Tomáš.

Jak se dá říkat Šimonovi

Domáckými podobami jména jsou Šimonek, Šimůnek, Šimi, Šíma, Šimek, Šimeček aj. V cizích jazycích se se jménem setkáváme především v podobě Simon, například v angličtině, němčině, ruštině, francouzštině, holandštině aj.

Říká se, že „na Štěpána není pána“. To se říká proto, že čeledníkům v ten den končila služba, mohli odejít k jinému hospodáři. Ten den dostávali celoroční odměnu a nová práce začínala až po Novém roce. K odchodu dostávali zvláštní koláč zdobený pentlemi a ořechy.Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí. Při samotné večeři počet strávníků musí být vždy sudý, pokud není, dává se talíř navíc pro nečekaného hosta.

Co znamená 1 svátek vánoční : Slavnost Narození Páně či Boží hod vánoční (lat. nativitas Domini, též 1. svátek vánoční) je vlastním dnem oslavy narození Ježíše Krista, tedy Vánoc. V západní liturgické tradici slavnost připadá na 25.