Antwort Odkud pochází Cyril? Weitere Antworten – Kde se narodil Cyril a Metoděj
Dnes je v Česku státní svátek – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Oba bratři se narodili v Soluni. Cyril byl původně Konstantin a Metoděj se jmenoval Michal.Bratři pocházeli ze Soluně, z rodiny hodnostáře Byzantské říše. Podle některých pramenů a na základě jejich znalostí slovanského jazyka se soudilo, že jejich matka byla slovanského původu. Metoděj se původně věnoval, jako jeho otec, činnosti ve státní správě.Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 5. července jako připomenutí výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 863. Spolupatroni Evropy – Cyril a Mětoděj (Konstantin a Metoděj) přišli ze Soluně na Velkou Moravu v 9.
Kdo to byl Cyril : Svatý Cyril, původním jménem Konstantinos (řecky Κωνσταντίνος), zvaný Filosof, řeholním jménem Kyrillos (826/827 v Soluni – 14. února 869 v Římě), byl významný byzantský teolog, kněz, mnich, filozof, filolog a diplomat, jeden z nejvýznamnějších učenců 9.
Kde se narodil Konstantin
(stejně jako jeho starší bratr Metoděj) narodil v Soluni (tehdy hlavní město Makedonie, jednoho ze správních okrsků byzantské říše) v rodině velitele vojenského oddílu.
Jaké národnosti byli Cyril a Metoděj : Bratři Konstantin (Cyril) a Metoděj pocházeli z řecké Soluně (Thessalonike) ze zámožné rodiny. Jejich otec Lev byl významným vojenským hodnostářem, matka se jmenovala Marie. Balkán a Řecko bylo prodchnuto v té době slovanským duchem, což se později ukázalo jako významné při jejich misii na území Velké Moravy.
6. dubna 885 n. l., VelehradSvatý Metoděj / Úmrtí
Svatý Metoděj (řecky Μεθόδιος, Methodios; latinsky Methodius) (813 (prameny uvádějí i 815) v Soluni – 6. dubna 885 na Moravě) byl významný byzantský právník, státník, mnich, biskup, teolog, světec a jeden z nejvýznamnějších učenců 9. století.
Kromě křesťanství zavedli tito misionáři u slovanských národů ve střední Evropě také gramotnost. Někdy se jim proto říká „apoštolové Slovanů“. Jejich svátek se slaví 5. července, neboť na tento den připadá katolický svátek Cyrila a Metoděje, který zavedl papež roku 1880.
Jak zemřel Cyril
Cyril zemřel 14. 2. 869 ve věku 42 let, po 50 dnech strávených v řeckém klášteře. Jeho tělo bylo pochováno v bazilice sv.(Svatý) Konstantin byl řecký učenec – teolog a polyglot. Narodil se v roce 827 v Soluni (Thessaloniki). Učil jako profesor filozofii na univerzitě v Konstantinopoli.Rodní bratři Cyril a Metoděj se narodili v Soluni (Thessalonice) Marii a Lvu urozeného původu, který byl vysokým vojenským úředníkem provincie. Cyrilovo jméno bylo Konstantin a Metodějovo Michal. Svá původní jména změnili až při vstupu do řádu. Konstantin byl v rodině nejmladší, narodil se roku 827 jako sedmé dítě.
Každoročně se u nás 5. července slaví Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Připomínáme si tak bratry ze Soluně, kteří přišli na Velkou Moravu v roce 863 a prosadili staroslovanštinu jako jazyk, ve kterém se sloužily mše.
Kdy zemřel Konstantin : 14. února 869 n. l., Řím, ItálieSvatý Cyril / Úmrtí
Konstantin (vlevo) přijal jméno Cyril až později v klášteře. Zemřel 14. února 869 v Římě.
Co přinesl Cyril a Metodej : Příští rok si připomeneme 1150 výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.
Co se stalo 30 května
1434 – Bitva u Lipan. 1635 – Pražský mír ukončil konflikt mezi stavy a císařem za třicetileté války. 1866 – V Prozatímním divadle byla poprvé uvedena opera Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany. 1918 – Byla podepsána Pittsburská dohoda o pozdějším založení státu Čechů a Slováků.
Příští rok si připomeneme 1150 výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.Cyril a Metoděj přinášejí do našeho regionu nejen křesťanskou víru, ale i kulturu. S liturgií v národním jazyce dokonce předešli dobu o jedenáct století. To kníže Rostislav si přál, aby vedli bohoslužby v slovanské řeči. Bratři podle historika Luďka Galušky slovanštinu znali, přestože pocházeli ze Soluně.
Proč se slaví 6 červenec : červenec je dnem, kdy si připomínáme upálení mistra Jana Husa. Bylo to na církevním koncilu v Kostnici v roce 1415. Tehdy byl Jan Hus po několikaměsíčním věznění odsouzen jako kacíř a krutě popraven.