Antwort Odkud pochází jméno Alexandr? Weitere Antworten – Odkud pochazi jméno Alexandr
Alexandr (nebo také Alexander) je mužské jméno pocházející z řeckého Alexandros – „ochránce lidu“. Původním nositelem tohoto jména byl Alexandr Veliký. Podle českého občanského kalendáře má svátek 27. února.Alex je slovanské jméno řeckého původu, které znamená obránce, ten který brání (z řec. alexein). Počeštěnou verzí ruské domácí formy Aloša je jméno Aleš. Podobná varianta je Alexis nebo Alexandr.Hojně užívaná je i domácí podoba Saša. Jméno se užívá nejenom jako Saša, Alexa či Alex, ale také Sáša, Sašenka, Lex apod. Za všechny nositelky jména Alexandra jmenujme alespoň Alexandru Dánskou, princeznu Waleskou (1844 – 1925), která se stala manželkou britského krále Eduarda VII.
Jak oslovovat Alexandru : Já používám jako oslovení Sašo, Sašulko, Saší, Sašulo nebo i Sašenko (ale to se mi zdá spiš pro holku), jinak Alexi, Aleku. Známá, která má jen Alexe (ne Alexandra), říká Alíku, Alíčku (podle mě jak pro psa) nebo Ali, Ale (to bych mu mohla rovnou říkat Avšak ).
Co znamená jméno Alexandr
Mužské křestní jméno Alexandr nebo jeho varianta Alexander má řecký původ. Pochází z řeckého slova Alexandros, který se dá přeložit jako "obránce mužů" ("alexó" v řečtině znamená "bráním", "anér" je pak druhým pádem slova "andros" – muž). V češtině je jméno známé také jako Saša.
Proč se říká Alexandrovi Saša : ALEXANDR(A) = SAŠA
U zdrobnělin ženských jmen se v ruštině většinou na konec přidává -ša. Ze jména Aleksandra tedy vznikla Aleksaša a potom zůstala jen Saša. Určitě znáte další ruská jména, která končí na -ša (Nataša, Marfuša, Máša, Kaťuša atp.).
Pochází z řeckého slova Alexandros, který se dá přeložit jako "obránce mužů" ("alexó" v řečtině znamená "bráním", "anér" je pak druhým pádem slova "andros" – muž).
V České republice je celkem 3 526 lidí s příjmením Filip. Příjmení Filip je 260. nejčastější příjmení (každý 2 912. obyvatel).
Proč je Alexandr Saša
ALEXANDR(A) = SAŠA
U zdrobnělin ženských jmen se v ruštině většinou na konec přidává -ša. Ze jména Aleksandra tedy vznikla Aleksaša a potom zůstala jen Saša. Určitě znáte další ruská jména, která končí na -ša (Nataša, Marfuša, Máša, Kaťuša atp.).kandidát věd (CSc.), doktor věd (DrSc.) – oslovujeme vyšším titulem, pokud ho daná osoba nemá, oslovíme titulem nižším, docent (doc.)Alexandr (Alexandros) Makedonský, syn Filipa II., byl především vynikající voják. Také však vynikal tělesnou krásou, zdatností i bystrostí ducha, byl mimořádně statečný, ctižádostivý a v nebezpečí neohrožený. Měl všestranné vzdělání – vždyť po tři léta byl jeho učitelem sám velký Aristotelés.
Alexandrům a Alexandrám také často říkáme zkráceně Alex. Proč se vlastně Janovi říká Honza Může za to němčina, ze které česká varianta vychází (Johan, zkráceně Hans). Mezi další obdoby jména Jan patří například Jeník, Janek, Jenda, Honzíček apod.
Kolik je alexandrií : Moderní Alexandrie je dělena do 19 obvodů (řazeno dle velikosti populace):
Jaké je nejméně používané jméno v Česku : Vítězstvím v pomyslném žebříčku minimálně používaných jmen se pyšní již zmiňovaný Augustýn. Jak vyplývá ze statistiky Ministerstva vnitra, nositelů tohoto jména u nás žije jen 8. Následují Bonifácové (19), Apoleny (27), Havlové (28) a Saskie (39).
Jak jinak říkat Filipovi
Filip | |
---|---|
mužské jméno | |
Původ | řecký |
Jméno v Česku | |
Domácí podoby | Filda, Filouš, Filípek, Fil, Fíla |
Jméno Alexandros původně pocházelo z Řecka, dostalo se ale až do Ruska a získalo si tam hojnou oblibu. Rusové začali Alexandrům podomácku říkat zdrobněle Aleksaša a později i pouze Saša. Časté jsou i verze Sašura nebo pouze Šura.(inženýr) – Titul inženýr má stejnou hodnotu jako magistr, ale uděluje se absolventům přírodovědných, technických a ekonomických oborů. Architekti mají titul inženýr trochu vylepšený: Ing. arch.
Jak jdou po sobě tituly : Jednotlivé tituly jdou za sebou podle zvyku takto:
- prof. (profesor/ka), doc.
- MUDr. (doktor/ka medicíny), MVDr.
- Ph. D.
- Ing. (inženýr/ka), Ing.
- Bc. (bakalář/ka), BcA.
- DiS. (diplomovaný/á specialista/ka) – titul se píše za jménem, při oslovování se moc nepoužívá.