Antwort Odkud pochází jméno Dagmar? Weitere Antworten – Jak se říká Dagmar

Odkud pochází jméno Dagmar?
Dagmar je ženským křestním jménem, které nemá mužský protějšek. Méně užívanou variantou jména je i Dagmara. Domácky se Dagmara nazývá jako Dáša nebo Dáda, zdrobněle pak jako Dagmarka, Dášička nebo Dášenka.V České republice je celkem 50 646 lidí se jménem Dagmar. Jméno Dagmar je 60. nejčastější jméno (každý 202.Jméno Dáša Naše jména Aktuální databáze křestních jmen a příjmení, jejich četnost, význam a původ , svátek. 20.12.

Kdy má svátek Daniel : Daniel slaví svátek dne 17.12. Jak napovídá význam jména Daniel, jeho nositel je odvážným mužem, který se nebojí lidského soudu a věří v sílu boží spravedlnosti. Daniel je starým hebrejským jménem, které vždy oplývalo moudrostí a nadáním. Mužské křestní jméno Daniel má svůj ženský protějšek ve jménu Daniela.

Co znamená jméno Dagmar

Vychází z norského jména Dagmaer. Údajně se vyvinulo ze slova „dagr“ s významem „den“ a „maer“ s významem panna. Dle některých vědců pochází druhá část jména ze slova „mari“, v překladu „sláva“. Významový výklad jména Dagmar je pak „slavný den“, „jitřenka“, také „žena milující den“ nebo „žena milující slunce“.

Jak se skloňuje Dagmar : skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ Dagmar / Dagmaru Dagmary
vokativ Dagmar / Dagmaro Dagmary
lokál Dagmar / Dagmaře Dagmarách
instrumentál Dagmar / Dagmarou Dagmarami

Dagmar

Dagmara
Svátek 20. prosince
Původ skandinávský
Jméno v Česku
Četnost v Česku 178


Státní svátky – prosinec 2021

Datum Jméno
17.12. Daniel
17.12. Dan
18.12. Miloslav
19.12. Ester

Jak se říká Daniela

Ženské křestní jméno Daniela má mužský protějšek ve jménu Daniel. Domáckými variantami jména jsou Dana, Dáňa, Danka, Danečka, Danička, Danilka, Danielka apod. Jméno Daniela je známé i ve slovenštině, také němčině, italštině nebo polštině. Francouzština užívá variantu Danielle, stejně tak i norština nebo dánština.skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ jméno jména
vokativ jméno jména
lokál jménu / jméně jménech
instrumentál jménem jmény

Ke jménům, která se považují za vlastní, a píšou se proto s velkým počátečním písmenem, patří: rodná (křestní) jména, příjmení, přídomky a přezdívky: Jan, Jana, Novák, Nováková, Karel IV. (Karel Čtvrtý), Anežka Česká, Kateřina Medicejská, Richard Lví srdce, Rožmberkové z Růže, Ladislav (zvaný) Pohrobek, Ivan M.

Státní svátky – prosinec 2021

Datum Jméno
02.12. Bláňa
03.12. Svatoslav
04.12. (Barbora)
04.12. Bára

Kdo má 17 prosince svátek : Kalendář svátků – Prosinec

Datum Jméno
17. 12. Daniel
17. 12. Dan
18. 12. Miloslav
19. 12. Ester

Z jaké země pochází jméno Daniela : Ženské křestní jméno Daniela má hebrejský původ. Stejně jako mužská varianta Daniel pochází z hebrejského "Dáníél", které se dá přeložit jako "Bůh je můj soudce" nebo "souzena Bohem". Ženská podoba k Daniel. Význam jména je "Bůh je můj soudce".

Jak rikat Danieli

Daniel je starým hebrejským jménem, které vždy oplývalo moudrostí a nadáním. Mužské křestní jméno Daniel má svůj ženský protějšek ve jménu Daniela. Zkrácenou verzí je Dan. Domácky se Daniel může nazývat právě jako Dan, také jako Daník, Danek, Dáda, Danouš, Daňula, Danda, Daneček, Danýsek nebo Danielek.

Kdybyste chtěla k oslovení připojit titul, nebo oslovit příjmením i jménem, musíte použít 5. pádu: pane doktore/inženýre Nováku; Petře Nováku, apod. Pokud jde o zakončení: vzor pán není striktním předpisem, jak skloňovat, nýbrž vybraným slovem, které má případy shrnovat.Vlivem analogie s typy, které mají ‑i‑ ve zdrobňující příponě (Stázička/Stázinka –⁠⁠⁠ Stázi, Tomík/Tomíček –⁠⁠⁠ Tomi), obvykle píšeme měkké i u všech domáckých podob zakončených na ‑i: Luki, Viki, Šári, Věri apod. Právě živé a frekventované zdrobněliny s ‑i‑ v příponě jsou pro psaní Luki, Šári atd.

Jak oslovit podle příjmení : Chceme-li být v češtině zdvořilí, musíme oslovovat pádem. Když budeme psát úřední dopis panu Novákovi, oslovíme ho vážený pane Nováku, nikoli vážený pane Novák. Oslovení prvním pádem, tedy například pane Novák, patří do tzv. běžně mluveného jazyka, tedy do neformální nespisovné komunikace.