Antwort Odkud pochází křen? Weitere Antworten – Proč křen nepálí

Odkud pochází křen?
Proč křen nepálí U staršího křenu se může stát, že ztrácí svou sílu. To je způsobeno tím, že látky, které obsahuje a které nás nutí při konzumaci křenu slzet (a přesto pokračovat v jídle), jsou těkavé a uvolňují se, když se kořen mechanicky naruší. Nastrouhaný křen proto svou říznost ztrácí velmi rychle.Ve volné přírodě ČR roste křen selský nejčastěji v hlubokých půdách na vlhkých i polostinných místech, nejčastěji podél vodních toků nebo nádrží, kde jsou v půdním profilu silné nánosy výživného bahna. Zmíněné druhy křene se liší velikostí květů, plodů (šešulek) a kořene.Chcete-li pěstovat křen na záhonu, sázejte ho na podzim či brzy na jaře. Na jednom stanovišti lze pěstovat až 10 let, než se matečný kořen vyčerpá, vyhraďte mu proto dostatek místa a stanoviště, které nebudete nějaký čas potřebovat. Sází se asi 1–2 cm tlusté řízky, které se odřezávají z postranních výběžků kořene.

Jak hluboko roste křen : Křen se množí obvykle vegetativně, a to z kořenových řízků, které se odebírají na podzim a vysazují se pro vytrvalý způsob pěstování. Délka jednoho kořenového řízku by měla být něco kolem 10 cm s průměrem okolo 2 cm. Vysazuje se na podzim do jamek hlubokých asi 30 cm a vzdálených od sebe tak 75 cm.

Na co je dobrý křen

Pomáhá předcházet zažívacím potížím, jako je zácpa, a podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech. Léčba dýchacích cest: Silná chuť a aroma křenu může pomoci uvolnit nosní dutiny a průdušky. Může být užitečný při symptomatické léčbě rýmy, zánětu průdušek a jiných respiračních onemocnění.

Jak se čistí křen : Máme-li křen v záhoně, opatrně ho vyryjeme a ze silného hlavního kořene odstraníme kořeny postranní. Ty uchováváme stejně jako křen určený ke konzumaci, ale s tím rozdílem, že je nejíme, protože na jaře v dubnu poslouží pro výsadbu. Křen zbavíme zeminy, ale neomýváme vodou a necháme oschnout.

Křen roste v mírném podnebném pásu po celém světě.

Jeho původním domovem je střední Evropa, především oblasti kolem řeky Dunaje. Křen je tradičně spojován se středoevropskou kuchyní, kde se často používá jako přísada do omáček, marinád, salátů nebo jako příloha k masu a rybám.

Změklý, ovadlý křen osvěžíte docela snadno tím, že seříznete horní i dolní okraj kořene, případně ho rozkrojíte v půli a následně vložíte do studené vody. Křen si natáhne během hodiny, či do druhého dne vodu a bude jako čerstvý.

Jak se pozná křen

Druhy se od sebe odlišují hlavně velikosti květů a plodů (šešulek) a kořenem. Křen selský má menší květy i plody a kořen ostře pálivý (rozmnožuje se vegetativně), kořen křenu velkoplodého je sladký až mírně pálivý (rozmnožuje se semeny).Sázíme je na podzim nebo brzy zjara do hloubky 15 cm asi půl metru od sebe.Křen je velmi bohatý zdroj vitaminu C, E, provitamínů A – karotenů, vitamínů skupiny B, minerálů (železo, hořčík,draslík, vápník a fosfor), antibakteriálních a fytoncidních látek. Ze 100 g křenu získá naše tělo 50 mg vitamínu C.

Pokud ho chcete zjemnit, přidejte půl na půl nastrouhané jablko. Výborný je také smetanový křen, který je skvělý například se zapečenými bramborami. Neodolatelný tandem tvoří křen a červená řepa, která je jemná a nasládlá a štiplavý křen jí dodá potřebný říz.

Co léčí křen : Pomáhá předcházet zažívacím potížím, jako je zácpa, a podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech. Léčba dýchacích cest: Silná chuť a aroma křenu může pomoci uvolnit nosní dutiny a průdušky. Může být užitečný při symptomatické léčbě rýmy, zánětu průdušek a jiných respiračních onemocnění.

Proč jíst křen : Obzvláště na podzim a v zimě, kdy se kolem množí nachlazení, viróz a chřipek. Avšak nejen proti těmto neduhům je křen účinným bojovníkem. Kořen křenu je ohromným zásobníkem tolik potřebného vitamínu C a kyseliny listové. Křen povzbuzuje činnost žaludku a střev.

Na co pomáhá křen

Pomáhá předcházet zažívacím potížím, jako je zácpa, a podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech. Léčba dýchacích cest: Silná chuť a aroma křenu může pomoci uvolnit nosní dutiny a průdušky. Může být užitečný při symptomatické léčbě rýmy, zánětu průdušek a jiných respiračních onemocnění.

Vysoký obsah vitamínů, významné léčebné účinky a také známá pochutina. Takové jsou vlastnosti dvou rostlin – křenu selského, který je u nás oblíbenou přílohou, a potočnice lékařské, která se ve Velké Británii, Francii a dalších západoevropských zemích hojně využívá nejen do salátů.Podzimní sklizeň

  1. Křen množíme kořenovými řízky silnými asi jako tužka a dlouhými 20–25 cm.
  2. Abychom při výsadbě poznali horní a dolní konec řízku, seřízneme spodní konec šikmo.
  3. Připravené řízky svážeme do svazku a zaryjeme do stinného místa na zahrádce, nebo je založíme do písku v chladném sklepě.

Na co je zdravý křen : Přisuzují se mu protirakovinové účinky. Kromě velkého množství vitaminu C obsahuje vápník, draslík, hořčík, železo, zdraví prospěšné enzymy a organické kyseliny, fytoncidy a další. Zvyšuje vylučování trávicích šťáv, zlepšuje látkovou výměnu. Doporučuje se proto při infekčních chorobách, hlavně horních cest dýchacích.