Antwort Odkud pozorovat Perseidy 2023? Weitere Antworten – Kde koukat na Perseidy 2023

Odkud pozorovat Perseidy 2023?
Jedno z nejvhodnějších míst pro sledování Perseid v ČR představují Jizerské hory. Na česko-polské hranici v roce 2009 vznikla Jizerská oblast tmavé oblohy. Jde o území s nízkou úrovní světelného znečištění. Zatímco ve městech můžete při běžné viditelnosti spatřit řádově desítky hvězd, zde jich uvidíte až tisíce.Jeden z nejvýraznějších každoročních meteorických rojů jsou Perseidy. Původem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle objevené roku 1862. Prachové částice padají k Zemi a v atmosféře zazáří jako meteory.Nejvíce meteorů bude vidět z těch míst, kde neruší světlo měst. Název meteorického roje Perseid je odvozen od místa v souhvězdí, z něhož meteory vlivem perspektivy zdánlivě vylétají. Meteoroidy roje Perseid vstupují do atmosféry rychlostí 59 km/s a začínají zářit ve výšce okolo 120 km nad zemí.

Kdy budou padat meteority 2023 : 22. a 23. dubna 2023: meteorický roj Lyridy. Ve druhé polovině dubna 2023 se můžete podívat na meteorický roj Lyrid.

Kdy vrcholi Perseidy 2023

na neděli 13. srpna 2023 čeká na zájemce o vesmír oblíbená podívaná. Nastane maximum každoročního meteorického roje Perseid. Meteory jsou vidět už nyní, jejich frekvence pozvolna stoupá a v průběhu sobotní noci uvidíme na bezměsíčné obloze mimo města mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní až osmdesát meteorů za hodinu.

Kde v Praze pozorovat hvězdy : Hvězdárna Ďáblice

Běhěm otevírací doby pro veřejnost hvězdárna nabízí prohlídky s pozorováním oblohy velkými dalekohledy. Z programu hvězdárny si vyberete pořady o vesmíru pro děti i dospělé, nebo přednášky na různá témata. Školní výpravy i jiné skupiny si mohou sjednat program i mimo otevírací dobu hvězdárny.

KVĚTEN 2024

Datum Hodina (SEČ) Úkaz
19. 16 h asteroid (2) Pallas v opozici se Sluncem (+9,0 mag)
20. 11 h Měsíc v konjunkci s α Vir (Spica 0,87° jižně; po půlnoci nad JZ obzorem)
20. 14 h Slunce vstupuje do znamení Blíženců
23. 15 h Měsíc v úplňku (14:53)


Při malé zenitové frekvenci přibližně 5-10 meteorů za hodinu vychází jejich společné maximum okolo 4. listopadu 2024. Měsíc bude v té době krátce po novu, takže vyhlížení meteorů má velmi dobré podmínky.

Kde v Česku pozorovat hvězdy

DARK SKY Beskydy – Park tmavé oblohy je jediným místem v celé České republice, kde se můžete každý večer za příznivé předpovědi počasí podívat do vzdálených hlubin vesmíru astronomickými dalekohledy umístěnými pod tmavou oblohou daleko od rušivých světel měst.Nejoblíbenější meteorický roj Perseidy neboli slzy svatého Vavřince prolétnou hvězdnou oblohou i letos. Meteorický roj Perseid (za nímž stojí kometa 109P Swift-Tuttle) je aktivní přibližně od 17. července do 24. srpna 2024.v 11 hodin nás čeká konjunkce Měsíce s α Vir (Spica 0,87° jižně), pozorujeme po půlnoci nad jihozápadním obzorem a 24. 5. v 5 hodin s α Sco (Antares 0,48° severně), pozorujeme ráno nad jihozápadem. Vynikající pozorované podmínky má letos roj Eta Akvaridy, jehož maxima připadá na 5.

Viditelnost Venuše

Dalo by se zjednodušeně říct, že se střídají roky, kdy je vidět dlouhou dobu jen nízko nad obzorem, například v letech 2021 a 2022, s roky, kdy je vidět poměrně vysoko, například rok 2023. Výraznou Večernici tedy spatříme na jaře 2023 a výraznou Jitřenku na podzim téhož roku.

Kdy budou padat orionidy : Každoročním meteorickým rojem jsou podzimní Orionidy. Aktivita roje je pozvolná, trvá déle než měsíc, od 2. října až do 7. listopadu 2024.

Kde je Venuše na obloze : Venuše je nejjasnějším objektem na noční obloze po Měsíci. Pohybuje se vždy uvnitř zemské dráhy, což má za následek, že se nemůže na obloze od Slunce vzdálit dále než 47°. Jasnost planety se na noční obloze pohybuje mezi −3,1 magnitudy do −4,4 magnitudy.

Kdy je na obloze videt Venuše

Venuše je dobře pozorovatelná pouhým okem jako nejjasnější objekt na noční obloze po Měsíci. Venuše je nejjasnějším objektem na noční obloze po Měsíci. Pohybuje se vždy uvnitř zemské dráhy, což má za následek, že se nemůže na obloze od Slunce vzdálit dále než 47°.

Na simulovaném obloze se představí hvězdy, planety i Měsíc v aktuální fázi. Promítání jsou úmyslně směřována na dobu, kdy Měsíc není okolo úplňku, aby na skutečné obloze bylo možno také něco pozorovat. Samozřejmě počasí ovlivnit neumíme, a tak přinejhorším můžete noční krásy pozorovat aspoň na naší umělé obloze.8. dubna – zatmění Slunce pozorovatelné v Mexiku, USA a Kanadě.

Kdy budou Perseidy 2024 : Meteorický roj Perseid (za nímž stojí kometa 109P Swift-Tuttle) je aktivní přibližně od 17. července do 24. srpna 2024.