Antwort Po čem se může sázet česnek? Weitere Antworten – Po jaké zelenině se může sázet česnek

Po čem se může sázet česnek?
Ideální je vytyčit mu záhon po bramborách nebo košťálovinách, nevadí ani jahody nebo rajčata. Naopak nevhodnými předplodinami jsou hrách a cibulová zelenina, které mohly do záhonu zavléct plísně.Jarní sadbu česneku lze sázet kdykoliv od podzimu do jara. Podzimní vysazujte, když teplota klesne pod 9 °C, klidně až na konci listopadu. Česnek vysazený na podzim prospívá lépe než ten vysazený na jaře.Kam česnek nesázet

Česnek naopak nesázejte na místo, kde jste před 4 až 5 sezónami pěstovali cibuli, pažitku nebo pórek. Rostliny patří do stejné čeledi a mají společné choroby a škůdce. Další nevhodnou předplodinou jsou hrách a obiloviny.

Co se může sadit po česneku : Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn

Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe

Jestli existuje nějaká zelenina, u které si na kombinace musíte dávat pozor, je to okurka. Špatně se snáší s kdečím. Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek.

Co sázet vedle cibule : Co zasadit vedle cibule: Mrkev Česnek Pórek Kopr Salát Hrášek Rajče Paprika Ředkvičky Červená řepa

  1. Mrkev.
  2. Česnek.
  3. Pórek.
  4. Kopr.
  5. Salát.
  6. Hrášek.
  7. Rajče.
  8. Paprika.

Cibulky okrasných česneků sázíme do důlku o hloubce mezi 5-15 cm podle velikosti cibulky. Doporučujeme na začátku přidat kompost a pokud je zrovna sucho, tak trochu zalít. Jak už jsme zmínili, česneky ocení sucho, takže až vám česneky vyrostou, doporučujeme se zalévání vyhnout.

Ozimé odrůdy by se měly sázet co nejpozději, tj. koncem listopadu nebo v prosinci v závislosti na počasí a na poloze pěstitelského pozemku. Teplota půdy by v době výsadby měla trvale klesnout pod 9 °C. Je to především kvůli prevenci proti fuzáriu, které při této teplotě není v půdě aktivní.

Co potřebuje česnek

Česnek nemá rád přímé hnojení čerstvým hnojem, zároveň je však poměrně náročný na obsah živin v půdě, proto se řadí do druhé tratě. Před výsadbou lze na pozemek aplikovat rozleželý hnůj za předpokladu, že bude dobře rovnoměrně promísen s ornicí. Dále je možné hnojit kompostem, močůvkou nebo použít zelené hnojení.Příprava půdy pro výsadbu: česnek roste nejlépe na teplých a slunných stanovištích. Zároveň chce hlubokou půdu, která ale bude lehčí a dobře propustná pro přebytečnou vláhu. Záhony pro něj připravujeme s dostatečným předstihem, nejlépe ještě počátkem října. Půdu zryjeme do hloubky 15 – 20 cm a zbavíme dobře plevelů.Mrkev můžete pěstovat na jednom záhonu s cibulí, pórkem, petrželí, mangoldem, ředkvičkami a mnoha dalšími plodinami. Špenát si také příliš nevybírá a dobře se mu daří vedle brambor, celeru, čínského zelí, ředkviček, řepy, jahod, rajčat i fazolí.

Co pěstovat po bramborách a jaké zdravotní výhody nám to…

  1. Hrášek.
  2. Pastiňák.
  3. Kopr.
  4. Mrkev.
  5. Cibule.
  6. Sójové boby.
  7. Něco závěrem.

Kdy a jak sázet česnek : Česnek se vysazuje v období září – prosinec, ideální je listopad. Je důležité, aby teplota půdy byla trvale pod 9°C. Pokud je teplejší, česnek často napadá fusariová hniloba.

Jak zasadit cibuli z cibule : Jednotlivé cibulky sázejte do řádků vzdálených od sebe asi 20-30 cm. Mezi jednotlivými cibulkami udržujte vzdálenost asi 15 cm. Cibulky zasaďte do půdy tak, aby jejich vrcholky byly mírně nad povrchem půdy. Přikryjte je zeminou a dobře je zhutněte, aby rostliny rychle zakořenily a nebyly vytlačovány kořeny.

Jak se sází česnek

Optimální odstup mezi pěstováním česneku na stejném pozemku je 4 roky. Pozemek pro česnek by neměl být přemokřený a měl by být na slunném místě. Lze jej úspěšně pěstovat jak na písčitých, tak i na těžkých půdách.

Obvykle se česnek sklízí v létě, od konce června do poloviny srpna. V závislosti na odrůdě a průběhu vegetace se prvních stroužků dočkáte za 16 – 36 týdnů po výsadbě. Nejrychleji zrají odrůdy Bjetin a Anton, naopak nejvíce času potřebuje pro svůj vývoj Benátčan.Česnek nemá rád chlór, proto je zapotřebí vybírat hnojiva s jeho nízkým obsahem. Přednost mají hnojiva s draslíkem ve formě síranu draselného (síru potřebuje česnek pro tvorbu silic). Doporučit tedy můžeme Cererit, naopak méně vhodné je NPK, které obsahuje draslík ve formě chloridu draselného.

Čím namořit česnek před sázením : Moření česneku patří k tradičním podzimním činnostem. Pro zabránění výskytu houbových chorob na česneku, je vhodné jednotlivé stroužky namořit v roztoku obsahující fungicidní přípravek určený pro moření česneku. Vhodným přípravkem je Zdravý česnek Plus.