Antwort Po čem sázet mrkev? Weitere Antworten – Po čem zasadit mrkev

Po čem sázet mrkev?
Výsev mrkve na podzim

V tomto případě nespěchejte – semena do záhonu vysejte až koncem listopadu, aby semena klíčila opravdu až na jaře. Půda by však neměla být ještě zmrzlá. Ideální je výsev do záhonu po letní zelenině jako je třeba salát nebo hrášek.Mrkev je velice snášenlivá zelenina. Dobře roste prakticky po jakékoli předchozí plodině. A na jednom záhonu dobře prospívá vedle cibule, česneku, pórku, kopru, salátu, hrášku, rajčat, papriky a ředkviček.Jestli existuje nějaká zelenina, u které si na kombinace musíte dávat pozor, je to okurka. Špatně se snáší s kdečím. Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek.

Co s čím zasadit zelenina : Z bylinek přivítá sousedství fenyklu a kopru. Okurky se rády kamarádí se zelím, celerem, červenou řepou, kedlubnami, hráškem a fazolemi. Když mezi ně zasadíme kopr, bude je chránit před housenkami a podpoří jejich růst. Hrášek se hodí ke košťálové zelenině, hlávkovému salátu, karotce, ředkvičkám, okurkám a fenyklu.

Co sázet spolu

Většinou je dobré kombinovat pouze dvě rostliny. Pokud byste jich chtěli pěstovat společně více, počet možných kombinací už není tak velký. Vzájemně se podporují nebo jsou k sobě neutrální například cibule, mrkev, hrách a kopr. Zkuste klidně i kombinaci jahody, česnek, pórek a polníček.

Jak správně sázet mrkev : Připravíme si řádky, ideálně hluboké 1 cm – 2 cm a vzdálené od sebe 30 cm. Na dlaň si nasypeme semena dané odrůdy mrkve a druhou rukou přisypáváme, tak jako když přidáváme špetku soli k jídlu a žmolíme ji mezi prsty. Nasypaná semena v řádcích přikryjeme zemí a pořádně přitiskneme rukama nebo dřevěnou latí.

Můžeme na záhony brambor přidat česnek, ale i mátu, a okolo záhonu vysadit aksamitník, měsíček, ale třeba i rozmarýn a tymián. No a k rajčatům nebo přímo mezi ně, vysadíme také česnek, a třeba i cibuli, či lichořeřišnici. Velice vzájemně prospěšná je i kombinace rajčat a zelí.

Vyžaduje kvalitní a strukturní hlinitopísčitou půdu s dostatkem humusu, kterou musíte na podzim dobře a hlouběji prorýt. Jak mrkev, tak petržel ale vyrostou i na lehčích písčitých zeminách, když jim zajistíte dostatečnou závlahu. Vyhnout byste se měli těžkým jílovitým nebo kamenitým záhonům.

Co s čím sadit tabulka

My je tu pro vás máme:

  1. červená řepa, salát X špenát.
  2. zelí X jahody.
  3. kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  4. okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  5. fazole X fenykl.
  6. šalotka X hrách, fazole.

Nevhodnou předplodinou je tedy cibule, pór, pažitka atd. Ozimé obiloviny česnek zaplevelují. Naopak nejvhodnější předplodinou se nám jeví brambory, po kterých je půda dobře prohnojená a kvalitně hluboko zpracovaná. Po jahodách lze česnek pěstovat pouze za předpokladu, že nebyly napadeny háďátkem zhoubným.Vysévat ji můžete od dubna až do poloviny července, do řádků vzdálených cca 20–30 cm. Chcete-li mrkve po sklizni uskladnit, je lepší vysévat je dál od sebe. Postupným vyséváním si zajistíte přísun čerstvé mrkve v sezoně po delší dobu. Semena vkládejte nanejvýš 1 cm hluboko, můžete také použít tzv.

U mrkve je důležité už samotné setí, rozvržení záhonu a vzdálenost jednotlivých řádků. My sejeme většinu plodin do trojřádku, mrkev tedy také. Řádky jsou od sebe vzdálené 30 cm, pokud mám víc trojřádků vedle sebe, tak ty jsou do sebe 70 cm – to je vzdálenost, která tvoří cestičku. Semínka vysévám přímo ze sáčku.

Co začít sázet : Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.

V čem pěstovat mrkev : Pro pěstování mrkve je velmi důležitá dobře prokypřená a kompostem prohnojená půda, může být i částečně písčitá, ideálně na slunečném stanovišti. Kamenité či příliš mokré půdy nejsou vhodné, protože mrkev se pak větví a nevytváří silný kořen. Mrkev je citlivá na chlévský hnůj, má pak tendenci praskat.

Co spolu zasadit

Většinou je dobré kombinovat pouze dvě rostliny. Pokud byste jich chtěli pěstovat společně více, počet možných kombinací už není tak velký. Vzájemně se podporují nebo jsou k sobě neutrální například cibule, mrkev, hrách a kopr. Zkuste klidně i kombinaci jahody, česnek, pórek a polníček.

Kam sázet česnek

Lepší je použít dobře vyzrálý kompost nebo speciální hnojivo pro česnek a cibuli. Nesázejte česnek do půdy po cibulovinách, luštěninách a cibulové zelenině, hodí se záhony po okurkách, bramborách nebo košťálovinách. Na stejné místo pak znovu nevysazujte česnek alespoň 4–5 let.Ideální je vytyčit mu záhon po bramborách nebo košťálovinách, nevadí ani jahody nebo rajčata. Naopak nevhodnými předplodinami jsou hrách a cibulová zelenina, které mohly do záhonu zavléct plísně.

Jak sázet mrkev : Připravíme si řádky, ideálně hluboké 1 cm – 2 cm a vzdálené od sebe 30 cm. Na dlaň si nasypeme semena dané odrůdy mrkve a druhou rukou přisypáváme, tak jako když přidáváme špetku soli k jídlu a žmolíme ji mezi prsty. Nasypaná semena v řádcích přikryjeme zemí a pořádně přitiskneme rukama nebo dřevěnou latí.