Antwort Proč celer nedělá bulvy? Weitere Antworten – Proč celer netvoří bulvy

Proč celer nedělá bulvy?
Celer potřebuje dostatek vláhy, tepla a živin, jen tak bulvy dobře porostou a budou. Vody se opravdu nebojte, celer zvládne i podmáčenou půdu, zahradníci říkají, že ji dokonce vyžaduje. Pro pěstování zvolte slunné místo. Důležitá je také péče o rostliny během vegetace.Celer řadíme k náročným rostlinám – k růstu potřebuje dobré podmínky, jinak se mu příliš nedaří. Pro mnoho pěstitelů je výhodnější sazeničky celeru koupit, než se je snažit vypěstovat. Celer má rád teplo a naopak nesnáší mrazivé počasí. Zároveň má velmi dlouhou vegetační dobu, potřebuje k růstu 6–8 měsíců.Kořenová zelenina

Celer nám zničí mrazíky. Červená řepa dřevnatí, takže je po přezrání v podstatě nepoužitelná. Zdřevnatí nám také ředkvičky, vodnice, ředkve.

Kdy sázet celer Bulvový : Celer má dlouhou vegetační dobu, proto je potřeba jej pěstovat z předpěstovaných sazenic. Bulvový, listový i řapíkatý celer můžete vysévat již od února, nejpozději však v březnu do sadbovače nebo truhlíku s kvalitním výsevním substrátem.

Kdy vytrhnout celer

Sklizeň celeru připadá na říjen. Přicházejí již první mrazíky, a proto je třeba celer, přestože ještě roste, sklidit a dobře uskladnit, protože namrzlé, ale i předčasně sklizené celerové bulvy jsou méně trvanlivé. Bulvy opatrně vyjmeme tak, abychom je nepoškodili, protože jinak by během skladování hnily.

Jak přesazovat celer : Sázíme pečlivě tak, aby srdéčko sazeničky nebylo utopené v zemi. Celer se pak deformuje a místo bulvy tvoří jen malou bulvičku s množstvím dužnatých kořenů. Spon pro výsadbu bulvového celeru je zhruba 30×40 až 50×50 cm. Výsadbu musíme vydatně zalít a nic nepokazíme, pokud záhon přikryjeme netkanou textilií.

Nedostatek draslíku způsobí, že rostlina trpí žloutnutím a postupným zasycháním listů. Přihnojování provádějte v první polovině vegetace. Celer nejčastěji trápí skvrnitost listů způsobená plísňovou infekcí a dále strupovitost bulev. Proti těmto nemocem již běžně výrobci semínka moří.

Bulvový celer prospívá v hlinitých, humózních půdách. Listový a řapíkatý potřebují spíše hlinitopísčitou půdu. Před vysazením se vyplatí důkladné a hlubší nakypření půdy. Sázíme pečlivě tak, aby srdéčko sazeničky nebylo utopené v zemi.

Kdy se vytahuje celer

Sklizeň celeru připadá na říjen. Přicházejí již první mrazíky, a proto je třeba celer, přestože ještě roste, sklidit a dobře uskladnit, protože namrzlé, ale i předčasně sklizené celerové bulvy jsou méně trvanlivé. Bulvy opatrně vyjmeme tak, abychom je nepoškodili, protože jinak by během skladování hnily.Aktuality

Rostlina Prospěšní sousedé
Celer rajčata pór mrkev fazole květák kapusta
Cibule rajčata pór salát jahody
Česnek rajčata salát řepa jahody šalvěj heřmánek
Fazole ředkvičky okurky mrkev květák saturejka rozmarýn Keříčkové fazole se kamarádí s bramborami a popínavé s kukuřicí

Celer listový se pěstuje na půdách vlhčích, humózních, hlinitých i těžších. Semeno vyséváme koncem února až začátkem března, protože poměrně dlouho vzchází. Sazenice sázíme do sponu 40 x 30-40 cm, nebo pěstujeme i z přímého výsevu v listopadu, kdy osivo vzchází na jaře.

Pokud máte problém s ledvinami, řapíkatý celer raději vynechte. Obsahuje totiž velké množství oxalátů, tedy látek, které mohou zapříčinit vznik ledvinových kamenů. Opatrně také, pokud jste alergici. Celer, ať už řapíkatý nebo bulvový, je silným alergenem.

Jak poznam že je celer Zraly : Bulvový celer má tyto speciální vlastnosti

Celer se vyznačuje bulvou o velikosti pěsti s hrubou hnědou slupkou. Vnitřek bulvy je naopak bílý, pevný a vláknitý, stonek a stopka mají zelenou barvu. Zralý bulvový celer je až 60 centimetrů velký, maximální hmotnost je 600 gramů.

Jak poznám zkažený celer : Uvadající zelenina žloutne

Blížící se deadline u zelené zeleniny poznáme ve chvíli, kdy začne žloutnout. Ne u všech druhů však žlutá barva znamená, že je vše ztraceno. Například u řapíkatého celeru stačí zbarvenou část odřezat a zbytek vzkřísit tak, že ho na 10 až 15 minut namočíme do ledové vody.

Co pěstovat po celeru

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
celer fazoli, rajčata, pórek, kedluben, kapustu, okurky, papriku, květák, mrkev
cibule mrkev, červenou řepu, ředkvičky, salát, ředkev, petržel, okurku, rajčata, jahody, salátovou čekanku
cuketa/dýně kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát


Už i jednostupňový mrazík dokáže spálit konkrétně rajčata, papriky, okurky i celer. U zelí, kedluben, brokolice či květáku můžete zůstat v klidu. "Hlásí-li tedy teploty kolem nuly, vyplatí se už vysazená rajčata a ostatní uvedené citlivější druhy zeleniny přikrýt světlou netkanou textilií.Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Na co je zdravý celer : Látky obsažené v celeru pomáhají rozpouštět hlen a zároveň desinfikují sliznice. Celer působí silně močopudně, snižuje hladinu cukru v krvi a hladinu krevního tlaku. Najdeme v něm celou řadu vitaminů, především C a B, a minerálních látek, konkrétně draslík, hořčík, chróm, sodík, vápník, železo, zinek a jód.