Antwort Proč děti šikanují? Weitere Antworten – Co dělat když moje dítě šikanují

Proč děti šikanují?
Co dělat, když jde o šikanu ve škole:

Přítomný by měl být třídní učitel a výchovný poradce/metodik prevence. Rodiče by měli dostat prostor popsat, co o chování ve třídě vědí, popsat incidenty a požadovat od školy prošetření šikany. Dále požadovat zápis z jednání, kde bude formulovaný termín dalšího setkání.Šikanující mnohdy pochází z prostředí, kde je agrese prostředkem jednání. K šikanování ho často vede vlastní zakomplexovanost, nedostatek sebevědomí a nejistota. K oběti bývá bezohledný a mnohdy ji považuje za méněcennou. Obětí bývá často jedinec, který se nějak odlišuje.Vždy je třeba co nejrychleji začít řešit situaci s třídním učitelem žáka. Šikanovat však může nejen žák nebo skupina žáků, ale výjimečně také učitel žáka. Ve všech případech je třeba se obrátit na vedení školy a na pedagogicko-psychologickou poradnu.

Jak se bránit psychické šikaně : Shrnutí: Proti šikaně se nedá bojovat z pozice oběti, je nutné ji řešit na úrovni kolektivu. Dá se jí předejít lepším propojením členů skupiny, rozvíjením empatie, vzájemným poznáním. Oběť je dobré vést k vyšší nezávislosti a sebevědomí, agresora k empatii a k lepšímu poznání vlastní hodnoty.

Jak se zbavit šikany

Pokud jste jako zaměstnanec obětí šikany na pracovišti, máte možnost to řešit třemi základními způsoby: lidskou domluvou, žádostí o pomoc u zaměstnavatele nebo jiného vedoucího pracovníka, a v krajním případě právně.

Co je to psychická šikana : Psychická šikana se vyskytuje ve stejných případech jako uvedená šikana fyzická, avšak v napadeném zanechává mnohdy hluboké duševní následky, které je třeba řešit s odborníkem. Spočívá zejména v zesměšňování jedince v kolektivu, jeho pomlouvání nebo ignoraci.

Šikanované bývají velmi často děti, které přijdou nově do kolektivu. Jak už bylo řečeno, nejvíc šikany si však vyslouží takové dítě, které čímkoliv vybočuje, zdánlivě to může být malichernost. Šikanované jsou tím pádem děti, které mají nějaký hendikep, ať už fyzický nebo vzhledový.

Dítě nápadně často hlásí ztrátu osobních věcí. Dítě je neobvykle, nečekaně agresivní k sourozencům nebo jiným dětem, možná projevuje i zlobu vůči rodičům. Dítě si stěžuje na neurčité bolesti břicha nebo hlavy, možná ráno zvrací, snaží se zůstat doma.

Kam se obrátit při šikaně

Kam se obrátit

Postup při podávání podnětů a stížností definuje škola. Pokud problém není uspokojivě řešen ze strany pedagogických pracovníků, je nutné se obrátit na ředitele školy.Šikanování je jakékoliv chování, jehož záměrem je ublížit, ohrozit nebo zastrašovat jiného žáka, případně skupinu žáků. Je to cílené a opakované užití fyzických a psychických útoků jedincem nebo skupinou vůči jedinci či skupině žáků, kteří se neumí nebo z nejrůznějších důvodů nemohou bránit.Pomoc může hledat v pedagogicko-psychologické poradně, na Lince bezpečí či linkách důvěry, při závažnějším šikanování lze podat trestní oznámení na agresora, existuje i Občanské sdružení proti šikanování.

Mezi formy šikany patří ignorování oběti, její izolace, pomlouvání a zesměšňování (snižování pozice v kolektivu), ale i vyhrožování, udílení násilných a manipulativních příkazů a vydírání. Dále sem řadíme krádeže věcí, jejich poškozování a nedovolenou manipulaci s nimi.

Co hrozí za šikanu : Šikanózní jednání agresora může naplnit skutkovou podstatu trestných činů vydírání (§ 235 trestního zákona), omezování osobní svobody (§ 231), útisk (§ 237), ublížení na zdraví (§ 221), loupež (§ 234), krádež (§ 247), poškozování cizí věci (§ 257), znásilnění (§ 241), kuplířství (§ 204).

Kdy se jedná o šikanu : Kdy se jedná o šikanu. Šikanu v práci lze poznat celkem jednoduše. Zpravidla se jedná o dlouho trvající nepřátelské vztahy a nepřátelskou náladu, která přerůstá až v ponižování druhého, a to klidně více zaměstnanci najednou.

Jaké jsou typy šikany

Druhy šikany a jejich projevy

  • Šikana fyzická aktivní přímá – bití, kopání, fackování
  • Šikana fyzická aktivní nepřímá – ničení osobních věcí, ponoukání druhých k bití
  • Šikana fyzická pasivní přímá – bránění ve vykonávání určitých úkonů
  • Šikana fyzická pasivní nepřímá – odmítání požadavků oběti.


Jako šikanování obvykle neoznačujeme občasnou rvačku nebo hádku přibližně stejně fyzicky vybavených soupeřů. Šikanou není ani tzv. vyprovokované násilí, kdy menší, slabší děti druhé nepříjemně provokují, doráží na ně slovně i fyzicky, až dojde k více méně odpovídajícímu trestu.