Antwort Proč hřmí? Weitere Antworten – Jak vzniká hřmění
Hrom (hřmění)
Elektrický výboj prudce ohřívá okolní vzduch, který se rychle rozpíná, což vyvolává slyšitelnou rázovou vlnu (aerodynamický třesk). Vzhledem k tomu, že zvuk se šíří výrazně pomaleji než světlo, v závislosti na vzdálenosti od výboje vnímá pozorovatel hřmění s určitým časovým odstupem po vlastním záblesku.Hrom je akustický třesk doprovázející výboj blesku. Vysoká hustota proudu ve výbojovém kanálu blesku zahřeje vzduch na vysoké teploty. Dochází k ionizaci vzduchu a vzniku plazmatu. Zahřáté plazma se prudce rozpíná, tlačí na okolní vzduch a vyvolává rázovou vlnu, kterou pak slyšíme jako hrom.Bouřková činnost vzniká při stavech silné vertikální lability atmosféry, ke které dochází při rychlém poklesu teploty vzduchu s výškou, je-li zároveň ve vzduchu obsažená dostatečná vlhkost. Bouřky tak vznikají hlavně koncem jara a v létě během dne, kdy je zemský povrch ohříván intenzivním slunečním zářením.
Co Nedelat doma při bouřce : Co během bouřky nedělat Během bouřky se neopírejte o zdi či skalní stěny, neběhejte, neplavte, neplujte v loďkách a neprovozujte ani jiné vodní sporty. Podle hasičů by se lidé při bouřce měli vyvarovat i přenášení kovových předmětů, telefonování a používání jiných elektrických spotřebičů.
Jak funguje hřmění
Blesk je silný, viditelný elektrostatický výboj o vysoké teplotě (až 30 000 stupňů C°). Elektrické napětí uvolněné při jeho úderu je obrovské a dosahuje i 100 MV (megavoltů), což je 454 545 krát více, než má elektrický proud ve vaší zásuvce. Výboj prochází vzduchem a rozechvívá jej, což se projevuje jako hřmění.
Co způsobuje bouřku : Původ takové bouřky je v termice – výstupu vzduchu prohřátého od zemského povrchu. Aby intenzivní výstupy vzduchu dosahovaly do dostatečné výšky, je zapotřebí zvláštní uspořádání teploty vzduchu s výškou, kterému říkáme instabilita.
Především pak, když hromosvod není v pořádku. I on stárne a je potřeba ho udržovat. Následky jsou většinou více než nemilé. „Svody mohou korodovat, přeruší se a pak může úder blesku stavbu poškodit – zapálí například střechu," vysvětluje rychnovský hasič Roman Šritr.
Blesk i hromobití probíhají ve stejnou dobu, nejdříve však vidíme blesk, protože světlo se vzduchem šíří rychleji než zvuk. Jak se bouřka přibližuje k místu, kde jsme schovaní, časový úsek mezi bleskem a hromem se zkracuje.
Co přitahuje blesky
Stromy přitahují blesky různě
Velkým rizikem je za bouřky i koupání, windsurfing a plavba v loďce. "Za bouřky venku nepřenášejte kovové předměty ani deštník – fungují totiž jako bleskosvod. Stojí za to si připomenout případ, kdy blesk připravil o život golfistu, který se hře věnoval i během bouřky,“ upozornil Kropáček.Přežít zásah je možné, záleží, kam člověka blesk udeří, jaké tkáně jsou zasaženy a v jaké fázi srdeční činnosti projde proud tělem. Pokud člověk přežije zásah bleskem, mohou mu zůstat doživotní následky, jako jsou popáleniny, porucha citlivosti nervů, poruchy hybnosti nebo srdeční potíže.Elektrický výboj za silné bouřky vyvolává napětí několika set milionů voltů, vzniká elektrický proud až sto tisíc ampérů. Smrt může způsobit již pouhých 0,1 A, o požáru nemluvě. Proto se bez hromosvodu neobejdeme. Určitě stojí za to dům chránit a silný výboj svést bezpečně do země.
Pokud se v době bouřky nacházíte venku, schovejte se. Bezpečný úkryt před bleskem poskytují budovy, zejména velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, obecně pak veškeré stavby chráněné bleskosvodem. V přírodě se můžete bezpečně schovat v hustém lese a háji, nižším porostu nebo úzkém údolí.
Kdy je třeba hromosvod : Povinná instalace hromosvodu platí pro objekty, kde může blesk ohrozit více lidí nebo napáchat velké hospodářské škody, nebo kde by mohl způsobit poruchu, kterou by trpělo více lidí – tedy pro školy, průmyslové a hospodářské budovy, velké obytné domy, zdravotnická zařízení a podobně.
Co se stane když blesk udeří do písku : Pokud blesk zasáhne písek, půdu či tvrdou horninu, dokáže je někdy prudkým nárazem extrémního tepla roztavit až k varu a vytvořit působivou křehkou a dutou sklovitou trubici. Tyto geologické útvary se nazývají fulgurity nebo česky bleskovce a jsou velmi populární.
Co se stane když člověka zasáhne blesk
„Zasažení bleskem je podobné jako zranění elektrickým proudem. Stejnosměrné napětí, které může přesahovat i 10 milionů voltů a projde v desetinách až tisícinách vteřiny tělem zasaženého, kde způsobuje postižení nervů, bezvědomí,“ popisuje lékař. Blesk způsobuje popáleniny kůže i dalších orgánů.
Šance, že do vás trefí blesk, je podle odhadů asi 1 ku 300 000. Když se během bouřky budete držet kovové tyče a ověsíte se kovovými šperky, šance samozřejmě rychle porostou a vy se můžete stát další obětí zrádného elektrického výboje. 90 % lidí po zásahu bleskem přežije, a ne, nezískají najednou nadlidské síly.Bouřka bývá nebezpečná i tehdy, když je zdánlivě po všem a jen prší ze zadní části bouřkového systému. Ten mívá nejvíce blesků, elektrický náboj se částečně dostává i do zadní části oblaku.
Proč mít hromosvod : Kromě prevence před škodami způsobenými bouřkou, tedy odpojení všech spotřebičů a anténních přípojek od elektrické sítě, je důležité mít i hromosvod nebo přesněji bleskosvod, který svede blesky bezpečně do země tak, aby nepoškodily jak konstrukci, tak rozvody objektu.