Antwort Proč hnijí třešně na stromě? Weitere Antworten – Proč neplodí třešně
Třešeň kvete, ale neplodí
Může se stát, že kvůli nadmořské výšce nepřiletí včely a nedojde k opylení a následnému vzniku plodů. Dalším problémem může být, že vegetační doba je v takové nadmořské výšce příliš krátká. Začátkem června může ještě přijít ranní mrazík a od začátku srpna už občas taky při zemi přimrzne.Rhagoletis cerasi je latinský název doukřídlého hmyzu, který napadá třešně a višně. Vrtule třešňová od půlky května do konce června klade vajíčka pod slupky třešní. Z vajíčka se vylíhne larva, kterou pak nacházíme ve zralých třešních v podobě bílého červíka. Vrtule je malá muška, dlouhá pouhé 4mm.Třešně působí jako antioxidanty, které vykazují blahodárné účinky na lidské tělo, tiší bolest. Chrání cévy a srdce před poškozením, ale také buňky lidského těla před rakovinným bujením, mohou pomoci léčit cukrovku a snižovat také cholesterol.
Kdy postřik třešní : Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.
Jak opylovat třešeň
Problém lze řešit dvěmi způsoby. Buď vysadíte vhodnou odrůdu k opylování (výborný opylovač je např. Kaštánka), nebo – v případě malé zahrádky prostě opylovače vroubujete přímo do koruny (doporučuji zejména u mladých třešní, aby roub dále rostl zároveň se stromkem a podíl květů opylovací odrůdy tak zůstal zachován).
Jak ošetřit třešeň : Vhodné ošetření je insekticidem Calypsem, Reldanem, či Decisem. Pakliže začneme nacházet okousané, a hlavně vykousané listy, které hnědnou a zasychají, pravděpodobně budeme muset strom ošetřit proti pilatce třešňové, pomůže nám např. Decis. Kruhovité porosty konidoforů na plodech značí nákazu moniliovou hnilobou.
Už od malička nám vtloukali do hlavy, že na třešně se nesmíme za žádnou cenu napít vody, jinak nám bude špatně. S tímto legendárním strašákem to ale není tak žhavé. Pokud sníte nadměrnou porci syrových třešní a okamžitě ji zapijete velkou sklenicí vody, tak ano, bude vám zřejmě špatně.
Třešně namočte na 1-2 hodiny do vody se solí nebo s octem. Červíci z třešní vyplavou a po důkladném vypláchnutí třešní neucítíte ani ocet ani sůl.
Jaké vitamíny obsahují třešně
Na rozdíl od čokolády se však třešně mohou pochlubit provitamínem A, vitamíny skupiny B a menším množstvím vitamínu C. Paleta minerálních látek je ještě o něco pestřejší! Třešně obsahují vápník, železo, jód i draslík.
- Ochrana mladých výhonů a listů proti mšicím = Pirimor 50WG (3g/10l)
- Ochrana při suchém a horkém období, kdy hrozí napadení sviluškou = Vertimec (10ml/10l)
- Ochrana vůči typické houbové chorobě Skvrnitost listů třešní a višní = Talent (6ml/10l) nebo Dithane DG Neotec (20g/10l)
Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C. Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný.
Doporučuje se tehdy, když je podnož tlustší než roub, používá se u druhů, které mají slabou kůru – slivoně, třešně a višně. Do kolmě seříznuté podnože vyříznete z boku klín, do tvaru klínu se seřízne roub, aby zapadal do podnože a živá, kambiální část přiléhala po celé délce.
Na co roubovat třešeň : Nejlépe srůstá roub při roubování na kozí nožku, ale je to složitá a pracná technika, která vyžaduje zručnost i zkušenost. Doporučuje se tehdy, když je podnož tlustší než roub, používá se u druhů, které mají slabou kůru – slivoně, třešně a višně.
Proč se po třešních nemá pít : Proč se opravdu po třešních nemá pít Problém spočívá v tom, že se tekutina v žaludku setká s ovocnými cukry, celé to začne kvasit a začnou se tvořit plyny. Pokud sníte dostatek třešní a vypijete dostatek vody, téměř jistě si pořídíte nepříjemnou bolest břicha (žaludku).
Co se stane kdyz Zapiju třešně vodou
„Když je horko, člověk sní větší množství třešní a zalije je vodou, tak dojde k tvorbě střevního plynu, případně k průjmu. Třešně mají navíc tendenci bobtnat, zvětší objem ve střevech,“ popisuje praktický lékař Jan Jelínek. „Může to způsobit (a velmi často i působí) bolest břicha a průjem.
Na čerstvé skvrny od borůvek, ostružin, třešní a dalšího tmavého ovoce dobře funguje sůl. Oblečení s čerstvou skvrnou co nejdříve vymáchejte ve studené vodě, pak flek posypejte dostatečným množstvím soli a jemným kartáčem vydrhněte. Až skvrna zmizí, ještě jednou vymáchejte ve studené vodě a pak vyperte v pračce.Najdeme tu trochu bílkovin i tuků, kyselinu listovou, vitamíny A, B, C a E a také dost minerálních látek: vápník, fosfor, hořčík, železo, sodík, zinek, mangan a velké množství draslíku, který pomáhá tělu dobře hospodařit s vodou. Doba, kdy zrají třešně, bývá radostná pro ty, kteří mají potíže s klouby.
Proč jíst třešně : Třešně obsahují vápník, železo, jód i draslík. Dalšími výživovými benefity je přítomnost cenné rozpustné i nerozpustné vlákniny a jedinečných přírodních barviv (tzv. antokyany) s unikátními účinky na lidský organismus.