Antwort Proč je sledován stav ozonu v atmosféře? Weitere Antworten – Co způsobuje ozonové vrstvy

Proč je sledován stav ozonu v atmosféře?
K nárůstu obsahu ozonu dochází při střetu dvouatomových molekul kyslíku s fotony ultrafialového slunečního záření anebo po rozštěpení elektrickou energií z blesků. Takto dodaná energie rozštěpí molekulu kyslíku na dva radikály, které poté reagují s jinými dvouatomovými molekulami za vzniku tříatomových molekul ozonu.Ozonová vrstva se nachází ve stratosféře ve výšce 25–35 km nad zemí. Nejtenčí ozonová vrstva je nad severním a jižním pólem. Z toho důvodu došlo k nárůstu výskytu rakoviny kůže a poškození zraku právě v oblastech, které jsou blízko pólu, jako je Nový Zéland nebo Patagonie.Co je „ozonová díra“ V důsledku lidské činnosti se do atmosféry uvolňují chemické látky obsahující atomy chloru a bromu. Tyto látky v kombinaci s určitými povětrnostními podmínkami způsobují reakce v ozonové vrstvě, které vedou k ničení molekul ozonu.

Kolik je ozonu v atmosféře : Složení atmosferického vzduchu

plynná složka chemická značka obsah složky dle
objemu
vodík H2 5,0.10-5
xenon Xe 8,0.10-6
ozon O3 1,0.10-6

Co škodí ozonové vrstvě

Jak jsme již zmínili, významnou roli v narušování ozonové vrstvy sehrává právě člověk. Tento zásah však vznikl přirozeně a nevědomě. Hlavní příčinou se stalo vysokoobjemové využívání uměle syntetizovaných a snadno produkovatelných chemických látek v průmyslu.

Co by se stalo kdyby nebyla ozonová vrstva : Stratosférický ozón má pozitivní roli pro život na Zemi. Jeho úbytek má za následek pronikání UV záření k zemskému povrchu, které zde může u živých organismů způsobovat vyšší výskyt rakoviny kůže, oční choroby nebo oslabení imunitního systému.

ozonová vrstva (ozonosféra), se nachází ve výšce přibližně 15 až 50 km nad zemským povrchem. Ozonová vrstva působí jako „UV filtr“, tedy jakýsi štít, který brání pronikání škodlivého krátkovlnného UV záření k zemskému povrchu.

Měření z družice Sentinel-5P systému Copernicus ukazují, že letošní ozónová díra nad Antarktidou je jednou z největších a nejhlubších za poslední roky.

Kdy vznikla ozonová díra

Ozonová díra byla poprvé pozorována počátkem 80. let 20. století nad Antarktidou, což bylo doprovázeno rozšířením tohoto pojmu. V roce 1985 tam v září a říjnu poklesla koncentrace ozonu na polovinu dlouhodobého průměru.Ozón vzniká působením energie UV záření z vlnového spektra C (UV-C záření) na molekuly kyslíku (O2). Jeho působením dojde k rozpadu této molekuly na dva atomy vysoce reaktivního kyslíku O. Takto vzniklé atomy se okamžitě spojují s molekulami O2, čímž vzniká O3 – Ozón.Ozonová vrstva, která je tvořena relativně vysokou koncentrací ozonu, se nachází ve stratosféře mezi 25 a 35 kilometry nad zemským povrchem. Molekuly ozonu pohlcují ultrafialové sluneční záření, které má negativní vliv na naši pokožku.

Ozon intenzívně pohlcuje ultrafialové sluneční záření hlavně v oblasti vlnových délek λ = 0,22 μm až 0,36 μm. Ozon má niméně absorpční pásy i v dalších oblastech slunečního spektra, které jsou však méně významné. Pohlcuje i část záření zemského povrchu, takže patří mezi skleníkové plyny.

Ve které části atmosféry se nachází ozonová vrstva : Ukazuje se ale, že procesy ve vyšších vrstvách atmosféry mají podstatný vliv i na podmínky v přízemní vrstvě. Střední atmosféra je zároveň oblastí, kde se nachází ozonová vrstva.

Co kdyby nebyla ozonová vrstva : Kdyby nebylo ozonové vrstvy, život na souši by nebyl možný, protože silné ultrafialové záření je pro všechny živé organismy smrtelně nebezpečné. Naopak ve vodě život existoval ještě před vytvořením ozonové vrstvy, protože voda toto záření pohlcuje velmi dobře.

Co ničí ozonovou vrstvu

Freony uvolňují v ozonové vrstvě chlor, který ničí ozonovou vrstvu. Důsledkem je úbytek ozonové vrstvy a zvýšené pronikání UV záření na povrch Země, kvůli čemuž vznikají nemoci, jako je třeba zánět spojivek, rakovina kůže a poškození očí. Freony se taktéž řadí mezi skleníkové plyny.

Troposféra má rozhodující vliv pro formování počasí. Tlak a teplota vzduchu v této vrstvě klesají téměř lineárně s výškou. Pokles teploty je asi 0,6°C na každých sto metrů.Snažte se tedy pravidelně při pobytu na sluníčku používat ochranné krémy s UVB a UVA filtry a nevystavovat pokožku přímému působení slunečním paprskům. Zvýšená intenzita UV záření poškozuje také zrak.

Které vrstvy tvoří atmosféru : Atmosféra má tendenci tvořit vrstvy. Dělení a pojmenování jednotlivých vrstev závisí na různých hlediscích. Nejznámější je členění atmosféry podle průběhu teploty vzduchu s nadmořskou výškou, rozlišujeme tyto základní vrstvy: troposféra, stratosféra, mezosféra, termosféra, exosféra.