Antwort Proč je UV záření nebezpečné? Weitere Antworten – Proč je silnější UV záření nebezpečné
Protože UV záření proniká jen velmi málo do hloubky tkání, je místem reakce na ozáření kůže, oční spojivka, rohovka a pro záření UVA i oční čočka (5). Při nechráněných očích může UV záření způsobit akut- ní fotokeratitidu, konjunktivitidu a pterygium. Vysoké dávky UVA záření mohou vyvolat kataraktu.Zvýšená expozice UV záření může způsobit trvalé poškození očí, zánět rohovky nebo dokonce šedý zákal. Hlavní rozdíl mezi každým UV zářením je jeho velikost a to, jak ovlivňuje naši pokožku. UVA – UVA záření má nejdelší vlnovou délku a zasahuje hluboko do vrstev pokožky, což způsobuje vrásky a stárnutí.UVA paprsky pronikají do pokožky hlouběji než paprsky UVB, poškozují kolagenová vlákna, a vedou tedy k předčasnému stárnutí pleti i pokožky celého těla. Můžete se těšit na expresní nástup vrásek a pigmentových skvrn. Také mohou způsobit sluneční alergii a vést k rakovině kůže.
Které záření je nejškodlivější : UVC (290-100 nm)
Jedná se o krátkovlnné záření, je nejškodlivější pro organismus, avšak je zcela pohlcováno ozónovou vrstvou a atmosférou, tudíž na zemský povrch nedopadá.
Proč je UV záření nebezpečné pro živé organismy
UVB záření (280 – 315 nm) – záření je škodlivé pro živé organismy, protože je schopné rozkládat a narušovat bílkoviny, nebo měnit jiné organické sloučeniny, které jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu. Za normálním okolností by toto záření mělo být pohlcováno ozonem.
Na co je dobré UV světlo : Pozitivní účinky UV světla pomůžou i lidem, kteří mají problémy se srdcem. Na základě nejrůznějších studií se totiž lékařům v průběhu 20. století podařilo zjistit, že ultrafialové světlo může lidskému organismu napomáhat i se snižováním krevního tlaku, podporovat činnost srdce nebo snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
UV záření působí na buňky živých organismů mnoha mechanismy. Ozáření UV paprsky vyvolává inaktivaci nitrobuněčných enzymů, zpomaluje dělení buněk a navozuje vznik mutací. Některé živočichy jsou na něj citlivější než jiné, například pro některé (žížaly – Lumbricidae) má až smrtelné účinky.
Pomocí ultrafialového světla lze provádět například kontrola dokladů a cenin, detekce tělních tekutin, kontrola kvality vláken, vytvrzení speciálních UV lepidel apod. Ultrafialové světlo lze využít pro průmyslové aplikace, geocaching nebo pro myslivce při dohledávání zvěře.
Kdy je UV záření nejsilnější
UV záření je obvykle nejsilnější několik hodin kolem poledne a méně silné brzy ráno a pozdě odpoledne / večer (viz obrázek 1).Ultrafialové (zkratka UV z anglického ultraviolet) záření je elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší než má viditelné světlo, avšak delší než má rentgenové záření. Pro člověka je neviditelné, existují však živočichové (ptáci, plazi, některý hmyz), kteří jej dokáží vnímat. Jeho přirozeným zdrojem je Slunce.UVB. Záření UVB má vlnovou délku v rozsahu od 280 do 315 nm. Je z převážné většiny absorbováno ozonem ve stratosféře, resp. ozónové vrstvě.
UV záření může být také odraženo od různých ploch, např. od silnice se odrazí přibližně 5 % dopadajícího UV záření, od vodních ploch 4-7 %, a sníh odrazí až 80% záření, proto jsou sluneční brýle důležité i v zimních měsících.