Antwort Proč je ve slově Mýto Y? Weitere Antworten – Proč je ve slově mýto tvrdé Y

Proč je ve slově Mýto Y?
Po písmenu (hlásce) m píšeme v kořenech domácích slov y/ý pouze v tzv. vyjmenovaných slovech a ve slovech příbuzných nebo od nich odvozených (např. mýt, umývat, mydlárna). V příponách píšeme i/í (např.Slovo mýt patří mezi vyjmenovaná slova a píšeme ho s tvrdým Y. Mýt znamená, že něco čistíme vodou, jarem nebo například mýdlem. Pokud něco myjeme, jedná se o vyjmenovane slovo. Před jídlem bychom si měli mýt ruce.Mýto je tedy staré slovo pro poplatek za užívání cest; také místům, kde se ten poplatek vybíral, se říkalo mýto. Odtud je pojmenování východočeského města Vysoké Mýto, poblíž něhož jsem kdysi bydlel, i pojmenování písnické ulice K Mejtu, kde bydlím dnes.

Co znamená slovo Dmychat : Co to znamená dmýchat dmýchat = rozfoukat. Kovář rozdmýchal v peci oheň.

Proč je ve slově Brzičko měkké i

Příslovce brzičko je odvozeno od příslovce brzy měkkou přípono -ičko, tato předponu má v podstatě přednost v psaní í/ý, a proto píšeme slovo brzičko s měkkým I.

Co to znamená smýkat : Smýkat znamená totéž co táhnout, vléci. Příbuzným slovem je výraz smyk. Co se děje s autem při smyku, je zcela zřejmé. Odvozená slova: výmyk (cvik na hrazdě), vymykat se (něčím vybočovat z průměru).

V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.

To je způsobeno rozdílným původem slov. Zatímco slovo mlýn vzniklo přejímkou z tehdejší německé podoby dnešního Mühle, které se do němčiny dostalo z latinského mola, slovo mlít vniklo z praslovanského *melti přesmyknutím hlásek el a zdloužením slabiky na „lé“, kde se „é“ později zúžilo na „í“.

Kolik se platí mýtné

Každá známka má pevně danou cenu. Za desetidenní zaplatíte 310 Kč, měsíční vás bude stát 440 Kč a roční vyjde na 1 500 Kč. Nicméně pokud vlastníte vůz, který jezdí na CNG nebo bioCNG, zaplatíte za ně polovinu. Ještě lépe jsou na tom majitelé elektromobilů a plug-in hybridů, ti jsou od platby osvobozeni docela.Když se někde nachomýtneme, znamená to, že se tam ocitneme náhodou, k něčemu se přimotáme.(kdo dumá nad čím, nad kým; o čem, o kom), (kdo dumá, jak…; co…; jestli…), (kdo dumá: „…“) zabývat se (vytrvale) něčím, někým v myšlenkách, popř. zároveň říkat své úvahy nahlas, přemýšlet: Trenér fotbalistů dumal nad sestavou.

Nazývat se patří mezi vyjmenovaná slova a píšeme v něm tvrdé Y. Nazývat znamená někoho nebo něco pojmenovávat, nějak mu říkat.

Co je to Šáma : Vysrážené vápno z kalolisu je označováno jako šáma a je používáno k vápnění polí. Čeření se někdy až třikrát opakuje. Pro účely čeření bývá součástí rafinerie vápenka na pálení vápence.

Co to znamená shluk : Shluk je skupina objektů, které jsou si navzájem podobné a rozdílné od objektu do této skupiny nepatřících.

Proč je ve slově výborný Y

Slovo výborný píšeme vždy s tvrdým Y po V. Toto slovo totiž obsahuje tvrdou předponu vy-, vý-. Pro zdůvodnění pravopisu se ale musíme trošku vrátit v čase a podívat se na původ tohoto slova. Pokud totiž použijeme klasický postup a odtrhneme od slova výborný předponu vý-, zůstane nám borný, což nic neznamená.

Další zvláštní kategorii tvoří podstatná jména, která můžeme psát jak s měkkým i, tak s tvrdým y. Správnou variantu poznáme podle koncovky slova. Pokud podstatné jméno v množném čísle končí na životné koncovky i, é, či ové, píšeme měkké i. Končí-li naopak koncovkami y nebo e, píšeme tvrdé y.Slovo mlít se píše na rozdíl od mlýn, které patří do vyjmenovaných slov, s měkkým „i“. To je způsobeno rozdílným původem slov.

Proč máme vyjmenovaná slova : Vyjmenovaná slova – proč je máme

Vyjmenovaná slova nám pomáhají správně napsat y/ý po obojetných souhláskách v kořenech slov (uprostřed slov). Tvrdé y/ý píšeme také ve slovech, která jsou k vyjmenovaným slovům PŘÍBUZNÁ. Obojetné souhlásky jsou B, F, L, M, P, S, V, Z.