Antwort Proč jíst křen? Weitere Antworten – Na co je zdravý křen

Proč jíst křen?
Křen v léčitelství

Léčivá síla křenu je veliká, a díky tomu má v lidovém léčitelství již po staletí své místo. Při nachlazení usnadňuje odkašlávání a uvolňuje hlen. Povzbuzuje činnost žaludku a střev, zvyšuje produkci trávicích šťáv, normalizuje střevní mikroflóru, zlepšuje látkovou přeměnu.Křen je velmi bohatý zdroj vitaminu C, E, provitamínů A – karotenů, vitamínů skupiny B, minerálů (železo, hořčík,draslík, vápník a fosfor), antibakteriálních a fytoncidních látek. Ze 100 g křenu získá naše tělo 50 mg vitamínu C.Křen – český ženšen

Křen se někdy nazývá český ženšen. Konzumuje se jen v malém množství. Oldřich Dufek v knize Ovoce a zelenina v kuchyni oceňuje křen jako bohatý zdroj vitamínu C, jehož obsahuje dvojnásobek než citrony. Dále obsahuje provitamín A, některé vitamíny skupiny B a nerostné látky.

Na co použít křen : Křen je výborný v kombinaci s červenou řepou, jablkem, mangem, avokádem, bramborami, s celerem, pažitkou, koprem, rajčaty. Skvěle se hodí k hovězímu masu, tučným či uzeným rybám, mořským plodům, smetaně i hořčici. Příznivý účinek má křen i na naši pokožku.

Co pálí v křenu

Křen totiž obsahuje hořčičné oleje, které mají silnou biologickou aktivitu. A kromě charakteristické štiplavosti působí i antibioticky.

Jak zakonzervovat křen : Omyjte křen: Důkladně omyjte kořenový křen pod tekoucí vodou a osušte ho papírovým ubrusem. Obalte ho v papírové utěrce: Navinutí křenu do vlhké papírové utěrky nebo papírového ubrusu může pomoci udržet vlhkost. Uskladnění v lednici: Umístěte zabalený křen do zeleninového přihrádky lednice.

Při takových problémech je důležité dodržovat pitný režim s důrazem na množství soli a minerálních látek, jako hořčík, vápník, zinek. Velice úspěšná kombinace je také s vitamínem C, ideálně s pomalejší vstřebáním. Na noční křeče pomůže například i vitamín E a vitamín B12.

Antioxidanty jsou přírodní látky, které pomáhají organismu bojovat s nadbytečným množstvím volných radikálů. Volné radikály jsou reaktivní sloučeniny, jejichž nadbytek může být příčinou některých onemocnění. Negativní účinky volných radikálů mohou být minimalizovány působením látek s antioxidačními účinky.

Co se jí s křenem

KŘENOVÝ DIP

Ideální k masu, steakům, sendvičům, ale i třeba místo wasabi k suši. A třeba i k uzeným rybám – lososovi, makrele či pstruhovi!Křen do půdy vysaďte v březnu.

Kořeny vysazujte šikmo do mělkých brázd. V červnu opatrně odhrňte hlínu, odstraňte tenké a nepotřebné kořínky a zeminu opět zahrňte. Sklizeň křenu přijde v pozdním podzimu a vždy ze zeminy musíte odstranit naprosto vše, jinak by nám křen pozemek zaplevelil.Lžička strouhaného křenu se doporučuje při chřipce nebo nachlazení, protože uvolňuje hleny a pomáhá při vykašlávání. Ovšem konzumaci nepřehánějte, v nadměrném množství může dráždit žaludek. Křen se skvěle hodí k masu, vejcím nebo sýrům. Asi nejznámější je křenová omáčka k hovězímu nebo uzenému masu.

Pokud ho chcete zjemnit, přidejte půl na půl nastrouhané jablko. Výborný je také smetanový křen, který je skvělý například se zapečenými bramborami. Neodolatelný tandem tvoří křen a červená řepa, která je jemná a nasládlá a štiplavý křen jí dodá potřebný říz.

Proč křen nepálí : Proč křen nepálí U staršího křenu se může stát, že ztrácí svou sílu. To je způsobeno tím, že látky, které obsahuje a které nás nutí při konzumaci křenu slzet (a přesto pokračovat v jídle), jsou těkavé a uvolňují se, když se kořen mechanicky naruší. Nastrouhaný křen proto svou říznost ztrácí velmi rychle.

Jak dlouho vydrží křen : Křen není příliš náročný na skladování, takže v lednici vydrží (zakrytý) i mnoho týdnů. Pokud vlastníte sklep, můžete ho uchovat ve vlhkém písku. Největší sílu má v čerstvém stavu. Aby však křen vydržel co nejdéle, můžete ho také zpracovat například jako čatní, zavařit ho nebo zamrazit.

Jak uchovat křen v mrazáku

Nemáte-li možnost skladovat vzhledem k nedostatku prostoru křen v písku, můžete ho vyrýt, očistit, oloupat a nastrouhat. Následně je možné ho v malých dávkách (na jednu omáčku nebo na jednu porci ovaru) zmrazit a podle potřeby pak používat.

Nedostatek hořčíku

Příčinou svalových křečí může být právě nedostatek hořčíku nazývaný také hypomagnézie. Správná hladina hořčíku a vápníku je zásadní pro správný svalový tonus. Vápník zajišťuje svalovou kontrakci, hořčík zase uvolnění svalstva, proto je důležité oba minerály udržovat ve správném poměru.Základem je dostatečný pitný režim, pestrá vyvážená strava a přiměřený pohyb. Omezit byste měli alkohol i tabákové výrobky a konzumaci nadměrného množství kofeinu. Vsaďte na výživové doplňky a udržujte optimální hladinu minerálů a vitamínů v těle, zejména hořčíku, ale také draslíku, sodíku, vápníků a vitamínů B, E a D.

Co je nejsilnejsi antioxidant : Nejúčinnější antioxidant z řady vitamínů je vitamín C, vitamín E a provitamín s názvem beta-karoten.