Antwort Proč jít na terapii? Weitere Antworten – Proč chodit na psychoterapii
Těch důvodů kdy a proč je dobré zajít k psychoterapeutovi, může být mnoho – každý má ten vlastní. Určitě je dobré neignorovat signály našeho těla, které je velmi chytré. Pozornost věnujte tomu, jak jíte, spíte, jestli vás někde něco nevysvětlitelně nebolí, máte žaludeční problémy, bolí vás záda, krk, hlava.„Čas na psychoterapii je, když se už delší dobu probouzíte s pocitem marnosti, nespokojenosti. Čas na psychoterapii je, když přemýšlíte, proč vám váš vztah opět nevyšel. Když máte vztek, smutek, prázdnotu, strach, nespokojenost – různé stavy, které vás obtěžují a pro které nemáte vysvětlení.Terapie tu není jen pro ty, kteří řeší jeden konkrétní problém, například s navazováním vztahů. Přijít může i ten, který se potřebuje zorientovat ve více problémech najednou. Na sezeních terapeuta seznámíte se vším, co vás trápí. Během několika sezení se témata utříbí, usadí a získají různou míru důležitosti.
Jak dlouho se chodi na terapii : Nejčastěji se rozestup mezi terapiemi udržuje na 1–2 týdnech. To proto, abyste měli čas v klidu zpracovat, co jste s terapeutem probrali. Terapie totiž „působí” ještě několik hodin nebo i dní poté. Přicházíte si na nová uvědomění, některé věci můžete ještě přehodnocovat nebo hledat odpovědi na otázky.
Kdy jít na psychoterapii
Návštěva terapeuta je individuálním rozhodnutím
Pokud vás něco bolí fyzicky, nejdříve čekáte, že to přejde. Pokud se ale problém nevyřeší, zajdete za odborníkem. Podobně je to s vaší psychikou. Nejdříve také čekáte, že nepříjemné pocity odezní, ale pokud se to neděje, je potřeba si říct o pomoc.
Kdy je čas jít k psychologovi : Kdy řešit osobní problémy s psychologem Psychologa nebo psychiatra je v případě osobních problémů dobré navštívit tehdy, když Vám nějaký problém začíná výrazněji omezovat život. I v případě, že Vám život omezuje samotné přemýšlení o problému. Některé problémy mají navíc tendenci uzavírat se do kruhu.
cítíte, že míváte problémy se soustředěním nebo jste jen velmi obtížně produktivní v určitém časovém období často cítíte vnitřní napětí, ať psychické (např. být ve střehu nebo úzkostní) nebo fyzické (např. napětí ve svalech, bolesti hlavy), které nemusí být způsobené jasně definovaným onemocněním.
Cena psychoterapie se pohybuje mezi 600 – 1500 Kč za hodinové sezení. Cena se odvíjí nejen od zkušenosti psychoterapeuta, jeho vzdělání, ale také od místa jeho působení. Zatímco v Praze se pohybuje cena v průměru kolem 1000 Kč za 50minutové sezení, v menších městech může být cena nižší. Je to tak.
Kdy skoncit s terapii
Pokud vaše potíže odezněly, nabyli jste schopnost poprat se s úskalími života a získali jste vhled a porozumění sobě samému, je čas uvažovat o ukončení terapie. Pak bude terapeut aktivním a hrdým podporovatelem společného ukončení. Dobrou zkušeností je dát této změně několik závěrečných sezení.Vztah s vaším terapeutem může být takovým „zkušebním vztahem“, ve kterém si můžete promluvit o svých pocitech z toho, co se mezi vámi a terapeutem děje a ve kterém by vám terapeut měl být průvodcem a oporou, pomáhat vám hledat slova pro to, co se ve vás odehrává a zároveň vás respektovat a přijímat takovou, jaká jste.Pokud vaše potíže odezněly, nabyli jste schopnost poprat se s úskalími života a získali jste vhled a porozumění sobě samému, je čas uvažovat o ukončení terapie. Pak bude terapeut aktivním a hrdým podporovatelem společného ukončení. Dobrou zkušeností je dát této změně několik závěrečných sezení.
Návštěva terapeuta je individuálním rozhodnutím
Pokud vás něco bolí fyzicky, nejdříve čekáte, že to přejde. Pokud se ale problém nevyřeší, zajdete za odborníkem. Podobně je to s vaší psychikou. Nejdříve také čekáte, že nepříjemné pocity odezní, ale pokud se to neděje, je potřeba si říct o pomoc.
Kdy zacit chodit na terapii : Ideální příležitost je v momentě, kdy se vám sám svěřuje s tím, co ho trápí. Jestli je ale taková příležitost v nedohlednu, začněte sami. Toto téma nikdy neotvírejte před někým dalším, a to ani před rodinou. Terapii taky nezmiňujte při ostřejším rozhovoru.
Kdy pomuze psychiatr : Velmi zjednodušeně kdykoliv, kdy je vaše trápení natolik velké, že máte pocit, že to bez léků nezvládnete. Psychiatr vám pomůže v těžkých a chronických stavech, jako jsou těžké deprese a úzkosti, vážné poruchy spánku a nálad, poruchy příjmu potravy, těžké závislosti, ztráta kontaktu s realitou a spoustu dalších.
Jak zjistit jestli mám psychické problémy
Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.
- Potíže se spánkem.
- Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.
- Všechno vás rozčiluje.
- Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.
- Vaše chutě se výrazně změnily.
- Pociťujete nadměrnou únavu.
- Neschopnost se soustředit.
Tady jsou naše tipy, jak se připravit:
- Vyberte si klidné a pohodlné místo, kde se cítíte bezpečně a máte stabilní internetové připojení.
- Udělejte si čas půl hodiny před terapií a sepište si hlavní důvody, proč na terapii jdete.
- Nastavte si realistická očekávání.
- Udělejte si čas pro sebe i po terapii.
Jedním z důvodů, proč lidé vyhledávají terapeuta bývá pocit, že se dlouhodobě potýkají s podobným typem problémů, převlečeným do různých podob. Tím je třeba sžíravá sebekritičnost, nízké sebevědomí, dlouhodobý stres, úzkostné stavy nebo opakované problémy ve vztazích.
Na co je Terapeut : Poskytuje terapeutické služby, to znamená, že dlouhodobě a systematicky vede rozhovory s klienty, kteří řeší vážnější nebo méně vážné psychické potíže. Může fungovat také jako poradce při osobním rozvoji.