Antwort Proč křen pálí? Weitere Antworten – Co pálí v křenu
Křen totiž obsahuje hořčičné oleje, které mají silnou biologickou aktivitu. A kromě charakteristické štiplavosti působí i antibioticky.Pomáhá předcházet zažívacím potížím, jako je zácpa, a podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech. Léčba dýchacích cest: Silná chuť a aroma křenu může pomoci uvolnit nosní dutiny a průdušky. Může být užitečný při symptomatické léčbě rýmy, zánětu průdušek a jiných respiračních onemocnění.Proč křen nepálí U staršího křenu se může stát, že ztrácí svou sílu. To je způsobeno tím, že látky, které obsahuje a které nás nutí při konzumaci křenu slzet (a přesto pokračovat v jídle), jsou těkavé a uvolňují se, když se kořen mechanicky naruší. Nastrouhaný křen proto svou říznost ztrácí velmi rychle.
Jak oživit křen : Změklý, ovadlý křen osvěžíte docela snadno tím, že seříznete horní i dolní okraj kořene, případně ho rozkrojíte v půli a následně vložíte do studené vody. Křen si natáhne během hodiny, či do druhého dne vodu a bude jako čerstvý.
Proč jíst křen
Obzvláště na podzim a v zimě, kdy se kolem množí nachlazení, viróz a chřipek. Avšak nejen proti těmto neduhům je křen účinným bojovníkem. Kořen křenu je ohromným zásobníkem tolik potřebného vitamínu C a kyseliny listové. Křen povzbuzuje činnost žaludku a střev.
Jak nejlépe uchovat křen : V chladu: Několik dnů ho můžeme uchovat v misce v chladnu, ale brzy začne vysychat. Ve vodě: Vhodnější je uchovat křen ve vyšší nádobce s vodou, kterou pravidelně (2x za den) měníme. V mikrotenovém sáčku: Jednoduchý způsob uchování je vložit kořen do mikrotenového sáčku, uzavřít a uložit do chladna, např. do lednice.
Přisuzují se mu protirakovinové účinky. Kromě velkého množství vitaminu C obsahuje vápník, draslík, hořčík, železo, zdraví prospěšné enzymy a organické kyseliny, fytoncidy a další. Zvyšuje vylučování trávicích šťáv, zlepšuje látkovou výměnu. Doporučuje se proto při infekčních chorobách, hlavně horních cest dýchacích.
Jeho sklizeň by se neměla uspěchat, čeká se na ochlazení, až rostlině zhnědnou listy. S příchodem prvních mrazíků začnou křenu odumírat listy a živiny z rostliny se stahují do kořenů. Právě v této době je ideální kořeny vyrýt, protože budou obsahovat nejvíce vitamínů a dalších prospěšných látek.
Jakou zeminu pro křen
Návod na pěstování: Daří se mu na slunci, v hluboké, humózní, hlinito-písčité půdě. Vysazujte jednotlivé rostliny 40 až 80 cm od sebe. Křen je mrazuvzdorný do – 28°C.Křen pěstujeme na slunci nebo v polostínu. Potřebuje vlhkou bohatou půdu. Vhodné je ji předem dobře připravit a pohnojit správně vyzrálým kvalitním kompostem, který jsme před výsadbou zaryli do půdy. Křen se pěstuje dvěma způsoby – jednoletým a víceletým.Křenu se nejlépe daří na slunném nebo polostinném stanovišti. Z hlediska půdy volte vlhkou a bohatou. Ideální je půdu také prohnojit vyzrálým kvalitním kompostem. Pamatujte na to, abyste rostlině dopřáli dostatek místa, jelikož její kořenový systém může být opravdu bohatě rozvětvený.
Křen obsahuje celou řadu látek prospěšných pro naše zdraví. Je významným zdrojem vitamínu C, provitamínů A – karotenů a minerálních látek, jako jsou železo, vápník, hořčík, draslík či fosfor. Dále obsahuje množství hořčičných silic, enzymy, sacharidy, organické kyseliny a flavonoidy a další důležité látky.
Jak užívat křen : Křen najemno nastrouháme a 2 lžíce křenu smícháme se lžící medu. Užívat bychom pak měli 3 x denně jednu čajovou lžičku, u dětí dávku raději o něco snížíme. Už za moment po jeho konzumaci pocítíme, že se nám "spouští rýma", snadněji odkašláváme a lépe se nám dýchá.
Jak zpracovat nastrouhaný křen : STROUHANÝ / MLETÝ KŘEN
Oloupejte jej a nastrouhejte najemno. Pokud ho chcete zpracovat v mixéru – to také samozřejmě lze – v tom případě jej ale nakrájejte předtím na drobnější kousky a do mixéru přidejte lžičku vody, případně dvě.
Jaké vitamíny má křen
Křen je velmi bohatý zdroj vitaminu C, E, provitamínů A – karotenů, vitamínů skupiny B, minerálů (železo, hořčík,draslík, vápník a fosfor), antibakteriálních a fytoncidních látek. Ze 100 g křenu získá naše tělo 50 mg vitamínu C.
Křeny jsou vytrvalé rostliny s mohutným dužnatým kořenem válcovitého tvaru z jehož hlavy vyrůstá více lysých lodyh dorůstající do výše 50 až 120 cm. Lodyhy jsou přímé, na průřezu oblé, uvnitř duté a podélně rýhované, výše se lodyhy obvykle větví.Křen lze pěstovat i ve větších přenosných nádobách na balkoně či terase. Půda by měla být lehká, propustná, písčitohlinitá s dostatkem živin.
Jak doma pěstovat křen : Chcete-li pěstovat křen na záhonu, sázejte ho na podzim či brzy na jaře. Na jednom stanovišti lze pěstovat až 10 let, než se matečný kořen vyčerpá, vyhraďte mu proto dostatek místa a stanoviště, které nebudete nějaký čas potřebovat. Sází se asi 1–2 cm tlusté řízky, které se odřezávají z postranních výběžků kořene.