Antwort Proč mi nekvete jabloň? Weitere Antworten – Co s jabloní když nekvete
Příčinou toho, že listy jsou malé, může být právě to obsypání jablíčky, kdy jablka seberou vše pro sebe. Strom, pokud má mít solidní úrodu každý rok, musí být tvarován a hnojen, popřípadě zaléván. Bohužel nevím nic bližšího o odrůdě, stanovišti, podnoži, a tak se jen těžko odhaduje, o jaký problém se jedná.V 5. roce by již většina stromů měla plodit. Pokud tomu tak není, řez neprovádíme a pouze provedeme nejnutnější průklest. udržovací řez: tímto řezem udržujeme strom v patřičné kondici, kdy provádíme zmlazování základních větví.Pro ošetření proti strupovitosti jabloně je účinná souprava Proti padlí a strupovitosti (Zdravé jabko plus). Dále lze použít Discus, Talent nebo Proti strupovitosti a padlí (Sercadis). Uvedené přípravky jsou účinné také i na padlí jabloní.
Proč usychá jabloň : Vstupní bránou pro infekci jsou místa po mechanickém poranění či poškození mrazem. První příznaky onemocnění můžeme pozorovat v jarních a raných letních měsících. Další možnou příčinou strádání mladé jabloně může být krčková hniloba ovocných dřevin často též nazývaná límcová choroba ovocných dřevin.
Kdy se očkují jabloně
Během léta se očkují jabloně, hrušně, broskvoně a slivoně. A také okrasné dřeviny. Úspěšné očkování lze provést opravdu jen na mladých výhonech. Takže můžeme sice přeočkovat i starší ovocné stromy, ale jen tak, že na jaře strom seřízneme a očkujeme pak mladý výhon, který vyrostl od jara.
Jak daleko od sebe sázet jabloně : Doporučuje se sázet řady minimálně 1 m od plotu, další řady alespoň ve vzdálenosti alespoň 2-2,5 m od předchozí řady. Optimální vzdálenost ovocných stromků v řadě je 1,2-1,5 m, záleží na podnoži i odrůdě – např.
Dřevina je jednodomá a jehnědy jsou jednopohlavné, tzn. že má samči i samičí květy. Důvod, proč samotný strom neplodí nebo jen omezeně, je jednoduchý, a to, že květy samičí jsou připraveny k opylování mnohdy v jinou dobu než jsou připraveny k opylování květy samčí. Zkrátka se minou v dozrávání na jednom jedinci.
Jabloň (Malus) je rod opadavých listnatých stromů z čeledi růžovitých, patří mezi jádroviny. Přirozeně se vyskytuje v Eurasii a Severní Americe, nejvíce druhů roste na východě Asie. Stromy se běžně dožívají 60–80 let i nad 100 let a dorůstají výšky až 15 metrů v závislosti na druhu, odrůdě a podmínkách.
Kdy postřik jabloní proti strupovitosti
Tato choroba může velmi výrazně omezit vaši úrodu. Proti rzi je nutné zasáhnout včas! Z praxe se velmi osvědčily přípravky účinné na strupovitost jádrovin v těchto termínech: 1x před kvetením a 1x 2-3 týdny po odkvětu. Postřiky aplikované po těchto termínech, zejména v době výskytu rzi, jsou pak již prakticky neúčinné.Ochrana proti strupovitosti
Při výsadbě nových sadů je třeba volit odrůdy méně náchylné, případně zcela odolné – rezistentní. K preventivní ochraně patří také likvidace spadaného listí na podzim. Chemické zásahy ve vegetaci je nutno volit uváženě a použít je v minimální nutné míře.„V první řadě lehce škrábneme nehtem do kůry mladé větvičky a pokud je pod kůrou viditelně zelená, strom je živý. Pokud má však odstíny, které jsou více do žluta, nebo do kůry už nejde nehtem škrábnout, taková dřevina – nebo její část – je pak suchá,“ radí specialista na naše dřeviny Tomáš Vencálek.
Jabloň – choroby a škůdci
- Strupovitost jabloně (Venturia inaequalis)
- Padlí jabloně (Podosphaera leucotricha)
- Moniliniová hniloba jablek (Monilinia fructigena)
- Sazovitost jablek (Gloeodes pomigena)
- Svilušky.
- Mšice na jabloni.
- Vlnatka krvavá (Eriosoma lanigerum)
- Obaleč jablečný (Cydia pomonella)
Jaký postřik na jabloně : Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.
Kdy se stříkají jabloně : Strupovitost se šíří nejvíce během deštivých dnů, při teplotách 16–24 °C. Z hlediska ochrany proti této chorobě je potřeba chemicky zasáhnout teď, v období fáze růžového poupěte (tzn. v době před samotným květem) a postřik provádět až do doby dva týdny po odkvětu (druhá polovina dubna až konec května).
Co zasadit pod jabloně
Dále před houbovými chorobami chrání stromy i česnek medvědí a obecně česneky (i ty ozdobné) či pažitka (jabloně chrání před strupovitostí, ostatní stromy proti rzi a padlí). Máta má odrazovat škůdce pod jabloněmi a třešněmi, ale pozor, velmi rychle se rozrůstá.
Kdy vysadit jabloň Jabloně se doporučuje vysazovat na podzim – koncem října nebo v listopadu. Stromu to prospěje díky vláze, kterou bude mít během zimních měsíců. Klidně ji však můžete vysadit i jindy, a to až do dubna.Málo prosvětlená koruna nebo ponechání příliš mnoha přebytečných větví může strom oslabit a snížit jeho plodnost na naprosté minimum. Také je důležité dodržovat správný termín pro řez švestky – v zimním období nebo po sklizni plodů, aby měl prořezaný strom prostor zotavit se a připravit na novou sezónu.
Čím Nabílit stromy : Čím stromy natírat
Klasickým přípravkem je vápenné mléko, které si lehce každý pěstitel namíchá doma. Hašené vápno (hydroxid vápenatý) smícháte s vodou a „mléko“ je hotové. Optimální je 20% roztok, do nějž můžete přidat i trošku hlíny. Hlína se přidává do směsi z důvodu lepšího přilnutí barvy ke kůře.