Antwort Proč mravenci chovají mšice? Weitere Antworten – Co dělají mravenci s mšicemi

Proč mravenci chovají mšice?
Mravenci vynáší vajíčka mšic na rostliny a tím jim pomáhají najít ideální zdroj potravy. Navíc je stráží a brání před predátory. Na oplátku se živí sladkou medovicí, kterou mšice při sání rostlin vylučují.Mšice nesnášejí česnek.

Rozmačkejte 2 – 3 stroužky česneku a přes noc je nechte vylouhovat ve vodě. Roztok pak postřikovačem aplikujte na postiženou rostlinu. Důležité je postříkat i spodní části listů. Výhodou je, že česnek odpuzuje i mravence, kteří mšice přenášejí a brání proti predátorům.Mšice vylučují sladkou tekutinu, které se říká medovice. Medovici milují hlavně mravenci a také včely, které ji přetvářejí na medovicový med. Medovice, kterou nikdo nezkonzumuje, tvoří na rostlině lepivý povlak, který přitahuje různé houby, ty často dokonají zkázu, kterou mšice začaly.

Kdo jsou hlavní nepřátelé mšic : Slunéčko sedmitečné (Coccinella septempunctata) je přirozeným nepřítelem mšic, v České republice se jedná o nejznámější ze slunéček (Zahradník, 2015). Samice klade vajíčka přímo na místo výskytu mšic, kterými se živí jak larvy, tak i dospělci (Zahradník, 1993).

Kdo se živí mšicemi

Mšice mají spoustu nepřátel mezi něž patří larvy a imaga slunéček a zlatooček, dále nejrůznější parazitické vosičky a mouchy apod. I přesto, že nepůvodní slunéčko východní (Harmonia axyridis)je u nás považováno za nevítaného přistěhovalce, dokáže spořádat velké množství mšic.

Co odpuzuje mšice : Proti mšicím skvěle zabírá také levandule, saturejka, lichořeřišnice či pažitka. Pod ovocné stromy je dobré vysadit fenykl. Vyzkoušený je také přípravek vzniklý louhováním a následným vařením dubového listí. Téměř univerzálním pomocníkem v boji proti savému a některým druhům žravého hmyzu je také výluh z vratiče.

Mravence odpuzuje například levandule, majoránka, kávová sedlina, kůra z citrusů, pálivá paprika, sůl, pepř nebo skořice. Těmito surovinami můžete „zatarasit“ mravenčí cestičky. Pokud zjistíte, že si mravenci třeba na vaší terase staví mraveniště, neničte jej.

Mezi favority mšic patří růže, letničky jiřinky, astry, krásenky a ostálky nebo mokřadní potočnice. Toho lze využít nasazením těchto druhů jako "vábniček" do blízkosti rostlin, které chcete ochránit. Naopak mezi rostliny, které mšice přirozeně odpuzují, patří pažitka, cibule, česnek (i okrasný) nebo šanta kočičí.

Co pomáhá proti mšicím

Mšice nesnáší ostré a pálivé vůně, takže vodní postřik s paprikou a česnekem může velmi účinný. Rozmixujte dvě střední pálivé papriky a několik stroužků česneku a přidejte vodu, nechte směs přes noc odležet a poté ji sceďte do rozprašovače. Rostliny postříkejte a pravidelně opakujte, dokud se mšice neporoučejí.Mšice se rodí na jaře z nakladených vajíček. Vylíhnou se bezkřídlé larvy, kterým se říká zakladatelky. Ty rodí živá mláďata stejného druhu. Takto se velmi rychle množí, až vznikne několikagenerační kolonie.Vyzkoušet můžete například kopřivy, pelyněk, vratič, kostival, kapradí nebo i rozdrcený česnek. Na přímou likvidaci mšic zabírá roztok mýdla, přípravku na mytí nádobí nebo oleje. Nezapomeňte však po takovém postřiku rostliny důkladně osprchovat čistou vodou, zejména pokud se na nich už tvoří plody.

Zejména kajenský ale i černý pepř nesnášejí. Posypem můžete vytvořit fyzickou bariéru, přes kterou mravenci dobrovolně neprojdou. Anebo pepř smíchat s vodou a používat na mravence domácí “pepřový sprej”.

Co přitahuje mravence : Mravenci se rádi usazují všude tam, kde najdou něco na zub. Milují sladkou chuť, a tak je přitahuje zejména cukřenka, špatně uzavřená láhev s medem, cukr v papírovém sáčku, sladké sirupy a tak dále.

Co ničí mšice : Zde je přehled toho, co mšice odpuzuje:

  • levandule.
  • máta peprná
  • lichořešnice.
  • afrikány.
  • pelyněk (postřik)
  • nedopalky cigaret (postřik)
  • česnek (postřik)

Jak se bránit proti mšicím

Proti mšicím je možné se bránit i bez chemie – ekologickými postřiky na ochranu rostlin. Použijte například Natura Rock Effect, který obsahuje pongamový olej z indického dubu. Můžete použít i osvědčený přípravek Biool, který je vyroben pouze z potravinářských surovin. Působí kontaktně na savé škůdce.

Mšice maková (Aphis fabae) je černozelená až černohnědá. Mezi hostitelské rostliny tohoto druhu mšic patří kromě máku i řepa, okurek, rajče a fazol. Mšice maková přenáší tzv. virovou žloutenku, deformuje listy a způsobuje opožděný vývoj rostlin.Většina insekticidů hubí kromě včel i jiný užitečný hmyz. Slunéčko sedmitečné a pestřenky jsou přirození predátoři mšic a ke svému životu je potřebují jako potravu.

Jaké koření nesnáší mravenci : Pálivé koření: Mravenci nesnáší pálivé koření, jako je chilli, pepř nebo skořice. Nasypte koření kolem mraveniště nebo tam, kde se pohybují. Tento způsob se bude hodit jak na mravence v jahodách, tak i v květináči.