Antwort Proč Nedarovat krevní plazmu? Weitere Antworten – Kdy se obnoví plazma

Proč Nedarovat krevní plazmu?
Darování plné krve je omezeno pro muže na 4 odběry ročně (výjimečně 5) a pro ženy na 3 (výjimečně 4). Odběr plazmy, plazmaferéza – odebírá se pouze plazma pomocí speciálních přístrojů, které samy oddělují plazmu od krvinek. Odběr trvá 45-90 minut a méně zatěžuje organizmus dárce (plazma se nahradí během 1-2 dnů).Menstruace není překážkou v dárcovství krevní plazmy. Pokud se cítíte dobře, můžete přijít darovat. Jak dlouho po porodu mohu darovat Plazmu je možné darovat 6 měsíců po porodu, ale pouze pokud nekojíte.Před odběrem vás prohlédne náš lékař, který posoudí váš zdravotní stav. Darování plazmy není vhodné, pokud trpíte nějakým těžkým chronickým onemocněním – jaterním, srdečním, ledvinovým nebo metabolickým.

Jak často je zdravé darovat plazmu : Plazmu můžete darovat 1× za 14 dní. Maximální rozestup je 6 měsíců.

Co se dá zjistit z plazmy

Ano, z odebraných vzorků krve se provede vyšetření krevního obrazu, testy na přítomnost žloutenky typu B a C, na syfilis a HIV, stanovení krevní skupiny a vyšetření nepravidelných protilátek. Dárci se také změří krevní tlak a u nových dárců se kontroluje moč.

Na co se testuje plazma : U každé odebrané plazmy se provádějí vyšetření na infekce přenášené krví (hepatitidy, HIV, syphilis, parvoviry), které jsou nutné k ověření zdravotní nezávadnosti darované plazmy (žloutenka, HIV, atd.).

Nalačno se rozumí, že pacient cca 10 hodin před odběrem nejí. Lačnění nad 12 hodin je nevhodné, kratší lačnění jak 8 hodin je nedostatečné. Pacient je poučen, že odpoledne a večer před odběrem má vynechat tučná a velmi sladká jídla.

Bohužel to nejde předem poznat a nelze to ovlivnit šikovností zdravotní sestry. Pokud žíla v průběhu odběru praskne, odběr se přeruší. Na této ruce už bohužel v odběru pokračovat nelze. Pokud je možnost, dárci se doporučí přepich na druhou ruku, případně se odběr ukončí.

Co se děje v těle po darování plazmy

Dopady darování plazmy na zdraví

Odebraná krevní plazma se v těle obnoví do 48 hodin. Obnova krevní plazmy trvá většinou v řádu hodin, maximálně pár dní. Abychom minimalizovali zátěž na dárcovo tělo, podáváme každému před ukončením odběru fyziologický roztok ohřátý na teplotu těla.Pro většinu biochemických vyšetření se doporučuje odběr krve v ranních hodinách a nalačno. Není doporučeno provádět odběr po noční směně. Nalačno se rozumí, že pacient cca 10 hodin před odběrem nejí. Lačnění nad 12 hodin je nevhodné, kratší lačnění jak 8 hodin je nedostatečné.Krev putuje do plazmaferetického přístroje, kde se tekutá plazma odstředí v krevním separátoru. Plazma se pak shromažďuje ve sběrné nádobě, pevné součásti krve (červené a bílé krvinky a krevní destičky) se vrací během odběru zpět dárci. Tento proces je naprosto bezpečný a trvá zhruba 45-60 minut.

Rizika plazmaferézy

Dárci zpravidla snášejí odběr krevní plazmy dobře. V některých případech může vzniknout v místě vpichu modřina či krevní výron. V ojedinělých případech může dojít k nevolnosti, oběhové slabosti nebo silnějšímu krvácení z místa vpichu.

Co vše ukáže krevní obraz : Krevní obraz obsahuje několik složek, konkrétně erytrocyty, červené krvinky, leukocyty, bílé krvinky, trombocyty, krevní destičky, hemoglobin neboli červené krevní barvivo a hematokrit, což je poměr objemu erytrocytů k celkovému objemu krve.

Co je plazma v krvi : Samotná krevní plazma obsahuje 90 % vody. Zbytek jsou pak ze 7 % organické látky, jako jsou bílkoviny, vitamíny, minerální látky apod., a 1 % tvoří anorganické soli. Právě tyto plazmatické látky jsou životně důležité pro fungování lidského těla i pro další medicínské zpracování po dárcovském odběru.

Co muze ovlivnit krevni testy

Odběr krve

Pokud Vás lékař nepoučí jinak, provádí se odběry zásadně nalačno. Odpoledne a večer před odběrem vynechejte tučná jídla. Pokud lze vynechat léky, pak je se svolením lékaře vynechejte před odběrem. Léky nebo doplňky stravy také ovlivňují výsledek vyšetření.

Standardní zdravá krevní plazma má jantarově nažloutlou barvu. Barva plazmy se ale může měnit v závislosti na množství přijímaných tekutin, stravě a hormonální rovnováze, ale také na obsahu bílkovin a jiných faktorů. Většina dalších zabarvení je neškodná, některá ale mohou být příznakem nežádoucí kvality plazmy.Rizika plazmaferézy

Dárci zpravidla snášejí odběr krevní plazmy dobře. V některých případech může vzniknout v místě vpichu modřina či krevní výron. V ojedinělých případech může dojít k nevolnosti, oběhové slabosti nebo silnějšímu krvácení z místa vpichu.

Co Nedelat po Plazme : V den odběru necvičte, nesportujte, nechoďte na veřejná koupaliště nebo do bazénů (z důvodu zvýšeného rizika infekce). Nenavštěvujte solária nebo sauny (teplo roztahuje cévy, a tak by se ranka mohla opět rozkrvácet).