Antwort Proč není dobré při pečení otvírat dvířka elektrické trouby? Weitere Antworten – Proč nepeče trouba zespodu

Proč není dobré při pečení otvírat dvířka elektrické trouby?
Nejčastějším důvodem, proč elektrická trouba nehřeje, bývají vadná topná tělesa – nebo jen jedno z nich. Závada se může týkat spodního, horního i grilovacího topného tělesa. Vzhledem k tomu, že k výměně je nutná práce s elektřinou, nedoporučujeme v žádném případě provádět opravu elektrické trouby svépomocí.Při pečení v horkovzdušné troubě nastavíme teplotu o přibližně čtvrtinu nižší než při pečení klasickém. Maso pečeme zpočátku zakryté víkem pekáče nebo alespoň alobalem, aby se nevysušilo. Větší kusy je výhodné péct zpočátku při nižší teplotě, tím dosáhneme šťavnatosti.Do trouby se díky topnému tělesu vhání už teplý vzduch.

Oproti klasické elektrické troubě, která díky ventilátoru jen teplý vzduch v troubě rozhání. Velkou výhodou horkovzdušné trouby je možnost vložit více plechů najednou i s různými potravinami. Jednotlivé vůně a chutě se díky dobré cirkulaci vzduchu nepromíchají.

Jak nastavit troubu na pečení : Čas a teplota pečení

  1. 50–100 °C – sušení bílkového pečiva (třeba sněhové pusinky)
  2. 80–150 °C – sněhové pečivo (například sušení dortu Pavlova), makronky.
  3. 160–170 °C – šlehaná tuková těsta a korpusy na dorty (třeba červený korpus na Red Velvet dort)
  4. 170–190 °C – pečivo kypřené práškem (klasický jablečný koláč nebo mazanec)

Proč se kouří z trouby

Je zcela normální, že z trouby při prvním zapnutí vychází dým, jelikož dochází ke spalování materiálů z výrobního procesu. Tuk a mastnota může při pečení stéct na spodní část trouby s topným tělesem. Mastnota se také může odpařovat z jídla a usazovat se na horní části či na stěnách trouby.

Jak péct pečivo v troubě : Vložte do trouby předehřáté na 200-220 stupňů a nechte péct, dokud povrch pečiva viditelně nezezlátne. Po vytažení celého plechu z trouby snadno uvidíte, kde jsou tmavší a kde světlejší místa. Pravidlo číslo 3 pro pečení v troubě zní: Odpouštějte chyby, ale nezapomínejte na ně.

Zapomeňte na horkovzduch

„Vypněte jej, horkovzdušná trouba vysušuje, z bábovky se vám snadno stane „dusivka“. Dejte klasické pečení shora i zespoda. A teplotu držte maximálně na 165 °C – bábovka je přece jen vysoká, a při vyšší teplotě rychle vyběhne a navrchu popraská…“ konstatuje Edita Paulusová na závěr.

Horkovzdušné pečení je ideální pro přípravu pečiva typu sušenky či cukroví, ale používá se i na pečení masa, zeleniny a na sušení potravin na jedné nebo více úrovních současně. Přidáním páry se jídlo na povrchu lépe zapeče a bude křupavější.

Jak čistit horkovzdušnou troubu

Při čištění trouby octem stačí otřít vnitřek trouby hadrem namočeným v octu. Následně se trouba rozehřeje na vyšší teplotu třeba až na 150 °C. Ocet ve vyhřáté troubě rozpustí mastnotu a nečistoty. Poté troubu nechtě zchladnout a setřete suchým hadříkem nebo houbičkou.Většinu bábovek vkládáme do dobře vyhřáté střední části trouby, pečeme zpočátku na 180 °C, po 10-15 minutách snížíme teplotu na 150-160 °C a dopékáme. Bábovky jsou vysoké, proto trvá asi 45 minut i déle, než se dokonale propečou.Zásady pečení více plechů

V horkovzdušné troubě nastavujeme vždy asi o čtvrtinu nižší teplotu než v klasické elektrické troubě. Mezi plechy v drážkách by měla být mezera alespoň 10 cm. Pokud máme přesto pocit, že se spodní plech peče pomaleji, není nic jednoduššího než v polovině pečení pozici obou plechů vyměnit.

Jak mohu odstranit nepříjemný zápach Zahřejte v troubě po dobu asi 1 minuty šálek vody s několika kapkami citronové šťávy. Tak nepříjemný zápach z mikrovlnné trouby odstraníte.

Proč předehřát troubu : Pokud není u receptu výslovně uvedeno, že se moučník vkládá do studené trouby, musíme troubu předehřát. Většina šlehaných těst by v málo vyhřáté troubě klesla, protože by z nich vyprchaly vzduchové bublinky a moučník by byl sražený. Týká se to piškotových těst a těst nadlehčených bílkovým sněhem.

Jak upéct chleba v elektrické troubě : Prvních 10 minut pečte na co nejvyšší teplotu, pak přepněte na 210°C, po 15 minutách troubu vyvětrejte a přepněte na 180°C. Pečte až do konce touto teplotou. Celková doba pečení závisí na velikosti bochníku – bývá to kolem 3/4 hodiny.

Jak dlouho se peče domácí chleba v troubě

Po dokončení kynutí můžete těsto vytvarovat do požadovaného tvaru a umístit ho na plech. Pečivo se poté peče v předem vyhřáté troubě, s teplotou a časem pečení odpovídajícím druhu pečiva. Jak dlouho péct chleba v troubě Záleží na váze, obecně je to od 30 minut až po 50 minut.

Bábovku vždy vkládejte do rozehřáté trouby a pečte ji na menší stupně kolem 160°C. Kdybyste ji pekli s teplotou 180°C a více, tak by se bábovka na povrchu spálila a uvnitř by zůstala syrová. Zároveň by také při vysoké teplotě mohla prasknout, což způsobuje pára v těstě, která se tvoří při pečení.Pokud máte silikonovou formu, vymazávání přeskočte. Pečte na zmíněných 160 °C (nebo 180 °C, vizte začátek receptu) 35–40 minut uprostřed trouby. Pokud to vydržíte, během pečení nikdy neotevírejte troubu. Potom bábovku zkontrolujte špejlí a případně dopečte 15–20 minut.

Na co pouzivat Horkovzdusnou troubu : Horkovzdušné pečení

Rychleji se tak vysuší povrch připravovaného pokrmu a vytvoří se tlustší kůrka. Horkovzdušné pečení je ideální pro přípravu pečiva typu sušenky či cukroví, ale používá se i na pečení masa, zeleniny a na sušení potravin na jedné nebo více úrovních současně.