Antwort Proč neplodí švestky? Weitere Antworten – V kolika letech plodí švestka

Proč neplodí švestky?
Velkou škodu na květech mohou způsobit noční mrazíky v dubnu a květnu nebo dlouhodobé sucho v období květu. To způsobuje opadávání květů. Zhruba 2 roky po výsadbě se můžeme tešit z prvních plodů. Zdravé slivoně plodí 20 – 30 let.Pokud květní pupeny a nebo květy nepoškodí silný jarní mráz, bývá to většinou problém pilatka švestková. Dokáže zničit až 99 % úrody, přesvědčil jsem se o tom v roce 2019, kdy jsem nestihl, pro nedostatek času, stromy nastříkat.Vajíčka začínají klást 10–12 dní po odkvětu švestek, samotné období kladení trvá 2–3 týdny. Celý vývoj larvy probíhá uvnitř pecky, kterou larva vyžírá. V důsledku tohoto poškození plody ukončují růst, předčasně se vybarvují, mumifikují a ve většině případů opadávají. Opad plodů lze pozorovat již na počátku července.

Proč neplodí slivoň : Máte-li na zahradě slivoň, která každý rok sice bohatě kvete, ale prakticky neplodí, zpozorněte. Důvodem může být pilatka švestková, která dokáže ohrozit až 90 % úrody. Pilatka švestková (Hoplocampa minuta) je asi pět až šest milimetrů velký blanokřídlý hmyz podobný vosičce (někomu připomíná spíš mouchu).

Jak a kdy prořezat švestku

Řez švestek doporučujeme provádět hned z jara po vykouknutí prvních pupenů. Řez švestky na jaře totiž nekomplikují listy a lépe je tak vidět, co by se mělo prostříhat. Prořezání švestky v únoru spadá do kategorie mýty a pověsti. Je však možné nahradit jaro druhou polovinou června nebo dobou po sklizni.

Jak hluboko sázet švestky : Při výsadbě je důležité zasadit stromek do správné hloubky. Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny.

Podporuje krevní oběh a snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Snižuje riziko vzniku aterosklerózy (ucpávání tepen). Pozitivně ovlivňuje močový systém. Předchází vzniku dny a revmatismu (díky skvělým detoxikačním účinkům).

Patří tedy k potravinám, které nezpůsobují žádné radikální změny v hladinách cukru v krvi, což ocení diabetici. Výborně se hodí při redukčních dietách, samy o sobě podporují hubnutí, zrychlují metabolismus a napomáhají vyprazdňování. Velmi dobře zasycují, už pět švestek zažene hlad.

Kdy hnojit švestky

Hnojení švestek začíná na jaře, kdy se použije první dávka hnojiva. Druhá by měla přijít krátce po odkvětu, aby posílila růst plodů. Doporučuje se ještě třetí dávka ve chvíli, kdy začne docházet k přirozenému opadávání nezralých švestek.Jaký postřik na švestky Jak už jsme zmínili výše, můžeme použít osvědčený Kuprikol 50, Lepinox Plus a TALENT. Postřik na švestky připravíme tak, že jeden z těchto přípravků promícháme s vodou v níže uvedeném poměru. Příští jaro nezapomeňte na řez švestek.Jádroviny, tedy jabloně a hrušně, můžeme opravdu prořezat v létě i v zimě – i když vlky, jak vysvětlil v ukázce Vlastimil Šindelář, je výhodnější odstraňovat v létě. Ale u peckovin, třešní, višní, rynglí, švestek, je vhodný pouze letní řez, nejlépe po odkvětu.

Stanoviště by mělo být teplé, dostatečně chráněné před severními větry, volíme spíše západní až jihozápadní stranu. Nejmenší spon by měl být o velikosti 5-6×3-4m. Před zasazením stromu je potřeba odstranit odumřelé kořeny stromku a namočit jej do vody (dvě hodiny by měly být postačující, delší doba nevadí).

Jak dlouho sterilizovat švestky : Sterilují se při teplotě 85° Celsia 15 až 20 minut podle toho, jak jsou plody tvrdé.

Jak zdravé jsou švestky : Sytě modré barvivo ve švestkách patří mezi flavonoidy (sekundární metabolity rostlin), které mají pozitivní účinky na zdraví člověka: mohou působit preventivně proti rakovině, srdečně-cévním onemocněním i jako antioxidanty.

Co napadá švestky

Slivoň – choroby a škůdci

  • Moniliniová hniloba slivoně (Monilinia fructigena, M. laxa)
  • Suchá skvrnitost listů slivoně (Stigmina carpophila)
  • Puchrovitost slivoně (Taphrina pruni)
  • Svilušky.
  • Mšice na slivoních.
  • Pilatka švestková (Hoplocampa minuta)
  • Pilatka žlutá (Hoplocampa flava)
  • Obaleč švestkový (Grapholita funebrana)


Čemu se vyhnout při zácpě

Je potřeba vynechat průmyslově zpracované potraviny, smažená a tučná jídla. Také buďte obezřetní v přílišné konzumaci mase a cukru. Vyhněte se bílému pečivu, ale také čokoládě nebo kakau.Švestka potřebuje ke svému růstu dusík, může se tedy hnojit chlévským hnojem, dusičnanem amonným, anebo přírodním hnojivem Hnojík, které v sobě spojuje základní prvky pro úspěšné hnojení. Hnojivo zapravíme lehce do půdy, protože švestky mají mělké kořeny.

Čím přihnojovat : Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.