Antwort Proč Olomoucké tvarůžky smrdí? Weitere Antworten – Jak poznat že jsou tvarůžky zkažené
Jak poznáme zkažený sýr
Žluté, nazelenalé a šedé flíčky na povrchu sýra znamenají cizí, nikoliv ušlechtilou plíseň. Takových sýrů se radši vyvarujeme a vyhodíme je. Vazký povrch sýrů je typický pro tvarůžky a romadúr, nikoliv pro jiné druhy sýrů (Niva, Hermelín), pro které kluzký povrch znamená, že už nejsou k jídlu.Zatímco dříve hrálo významnou roli dřevo, dnes je to v A.W. samý plast a nerez. Ono se totiž dřevo moc nelíbilo Evropské unii, tak už před lety nařídila jeho výměnu. A to je jeden z důvodů, proč už olomoucké tvarůžky nejsou cítit až za roh, zrání na dřevě prostě mělo pádný důvod…Tvarůžky mají zcela ojedinělou pikantní chuť, typickou vůni, povrch se zlatožlutým mazem a soudržnou poloměkkou až měkkou konzistencí s patrným světlejším jádrem.
Proč jíst tvarůžky : Olomoucké tvarůžky přinášejí tělu kvalitní plnohodnotné bílkoviny, jen málo sacharidů a minimum tuku. Z minerálních látek stojí za zmínku především značný obsah vápníku. Nízká energetická hodnota umožňuje zařadit olomoucké tvarůžky do diety redukční i diabetické.
Jak poznat plesnivé tvarůžky
Plísně na povrchu viditelné pouhým okem – černá, zelená, šedá apod. – Hořknutí – hořká chuť se bohužel v zabaleném výrobku nedá odhalit. Její výskyt není zdravotně nebezpečný, ale tato vada je u Olomouckých tvarůžků nepřípustná.
Jak dlouho vydrží naložené tvarůžky : Zralé sýry můžete zkusit už po třech dnech, naložené sýry obecně chutnají nejlépe po týdnu. V lednici ale vydrží až tři měsíce.
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem vyrobeným z netučného kyselého tvarohu. Mají zcela ojedinělou pikantní chuť, typickou vůni, povrch se zlatožlutým mazem a soudržnou poloměkkou až měkkou konzistencí s patrným světlejším jádrem.
W, pojmenovaná po zakladateli Aloisovi Wesselsovi. Od roku 2020 vyrábí tento sýr i společnost Tavoretus ve Velké Bystřici.
Jak se jí Olomoucké tvarůžky
Jejich využití ve studené kuchyni počítá se specifickou vůní a chutí, kterou jen podtrhneme kořením a přidanými surovinami. Správně zralé tvarůžky lze nadrtit vidličkou nebo nastrouhat a pak vmíchat do pomazánek nebo je nakrájet do salátů.Výživové hodnoty
Běžné hodnoty | ve 100 g výrobku: |
---|---|
Energie | 541 kJ/ 127 kcal |
Tuky | 0,5 g |
z toho nasycené mastné kyseliny | 0,3 g |
Sacharidy | 2,6 g |
Pokud navíc omylem plesnivou potravinu sníte, koledujete si o mnohem závažnější potíže. Po požití mykotoxinů dochází k nevolnostem, zvracení, průjmům a silným bolestem hlavy. Vše závisí na fyzické kondici a věku dotyčné osoby, ale také druhu plísně.
I když se to může zdát jako plýtvání, pravdou je, že jídla s plísní na povrchu by se konzumovat neměla. Pokud máte pochybnosti, je v tomto směru vždy lepší potravinu vyhodit místo toho, abyste odstranili plíseň a zbytek snědli.
Jak skladovat Olomoucké tvarůžky : Skladování: Doporučujeme skladovat v suchu při teplotě do 25°C.
Jak uchovat tvarůžky v lednici : Pokud necháte pořádně uležet a obsah sklenice Vám po otevřeni malinko zabublá pak je fáze zrání přesně ve stavu, který dobře znají vaši dědečkové a babičky. Trvanlivost výrobku je 21 dní a po otevření 5 dní. Skladujte v lednici do 5°C.
Co obsahují Olomoucké tvarůžky
Obsahují plnohodnotné bílkoviny a velmi cenný je vysoký obsah dobře využitelného vápníku, sýry obsahují i další minerální látky (zinek, hořčík, jod) a vitaminy (A, D, E, B). Nevýhodou některých sýrů je vysoký obsah tuku a soli. Tvarůžky jsou odtučněným sýrem zrajícím pod mazem.
Tvarůžky se dodnes vyrábějí v Lošticích, nějakých třicet kilometrů severozápadně od Olomouce. „Název Olomoucké tvarůžky vznikl spontánně jako označení domácího sýra z Hané, jehož přebytky prodávaly selky v Olomouci na trhu a odtud putovaly povozy do světa,“ popisuje Kovář.Ve sto gramech tvarůžků najdete jen méně než jedno procento tuku. Navíc obsahují bílkoviny, které podporují svaly. Dále v něm najdete velké množství vápníku, který podpoří zdravé a silné kosti, což se vám bude hodit při sportu. Syrečky jsou na hubnutí ideální.
Jak jíst Olomoucké tvarůžky : Dobře uleželé tvarůžky jsou dobré samy o sobě, jen tak s chlebem. Ale dá se s nimi v kuchyni krásně kouzlit – můžete je nakládat, smažit, péct, přidat do pečiva, udělat z nich tatarák, knedlíčky do polévky, zkrátka je to univerzální surovina.