Antwort Proč padají meruňky? Weitere Antworten – Proč padají květy meruňky

Proč padají meruňky?
Nejčastěji dochází k infekcím na počátku kvetení. Podhoubí patogenu postupně prorůstá stopkami květů do větévek. Napadené květy hnědnou, napadené větévky vadnou a usýchají. Za příznivých podmínek pro patogen dochází k napadení letorostů a větévek i v období krátce po odkvětu.Co je příčinou usychání meruněk

Jeho příčiny nejsou dosud úplně jasné, může jich být několik. Jednou z nich jsou houby a bakterie, například rodu Pseudomonas. Pokud se při řezu dostanou do rostliny, mohou se rozšířit po celé rostlině a po nějaké době způsobit její uhynutí.Nepoměr kořenů a korunky je tak velký, že to stromek nezvládá a někdy i uschne. Stromek může 2-3 vegetační období živořit, než kořeny převládnou a stromek se ,,rozjede". 2. vegetační rok – pokud narostly větve do délky jednoho a více metru, zkušený pěstitel je musí zastřihnout o 30-50%, aby se zpevnily kosterní větve.

Proč padají nezralé švestky : „Je to škůdce, dalo by se říci, že se jedná o mouchu, které se jmenuje pilatka švestková. Klade vajíčka do malých plůdků po odkvětu a z nich se líhne takzvaná housenice. Ta nezralý plod vykousne a švestka zhruba do 14 dnů opadá. Jestli má zahrádkář letošní úrodu napadenu pilatkou, zjistí poměrně lehce.

Kdy postřik proti Monilioze meruněk

Proti moniliové spále je nutné povést ošetření vhodným fungicidem, 1-2x na jaře, a to 1x na začátku kvetení. Druhý postřik doporučujeme provést při dokvétání peckovin, a to v případě, že během kvetení bylo počasí chladné (pokles pod 13 St. C) a deštivé.

Proč nekvete meruňka : Ahoj, možná ta meruňka nemá dostatek sluníčka. Buď je zastíněná, anebo bydlíte moc vysoko. Zkuste taky zlepšit půdu a hlídat přemokření, na to je meruňka hodně citlivá.

Meruňky preferují spíše sušší půdu, s neutrální reakcí kolem pH 7, lehčího typu. Těžká půda příliš zatěžuje kořeny meruněk. Stanoviště vybereme dostatečně teplé, světlé a slunné. Pro tento ovocný druh je nejvhodnější pěstování v nadmořských výškách kolem 350 m.n.m, s průměrnou roční teplotou kolem 8,5°C.

Meduňku sbíráme ručně nať a listy meduňky těsně před rozkvětem rostliny v červnu – srpnu, případně v září.

Kdy začíná rodit meruňka

Meruňky začínají plodit většinou druhý až třetí rok po výsadbě. Vůbec nejvyšší plodnosti stromy zpravidla dosahují mezi desátým až dvanáctým rokem. Meruňky se nejčastěji pěstují do třicátého roku života.Podporuje krevní oběh a snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Snižuje riziko vzniku aterosklerózy (ucpávání tepen). Pozitivně ovlivňuje močový systém. Předchází vzniku dny a revmatismu (díky skvělým detoxikačním účinkům).Slivoň – choroby a škůdci

  • Moniliniová hniloba slivoně (Monilinia fructigena, M. laxa)
  • Suchá skvrnitost listů slivoně (Stigmina carpophila)
  • Puchrovitost slivoně (Taphrina pruni)
  • Svilušky.
  • Mšice na slivoních.
  • Pilatka švestková (Hoplocampa minuta)
  • Pilatka žlutá (Hoplocampa flava)
  • Obaleč švestkový (Grapholita funebrana)


Postřik se vždy provádí vždy na jaře (u meruněk to vychází na březen nebo duben), a to ve dvou fázích. Protože houba způsobující moniliovou spálu proniká do větviček přes květy, je důležité provést první postřik na začátku kvetení. Druhý postřik se provádí na konci kvetení.

Jak se zbavit Moniliozy : Nejvhodnější teplota pro šíření je okolo cca 12ºC za vlhkého počasí (ideální mlhavé počasí do dobu 2 dnů) pro infikování stačí pouze 15 hodin ovlhčení při vhodné teplotě. Chemická ochrana je během posledních let vlivem změny klimatu čím dál více nezbytná.

Jak se starat o meruňku : Meruňky preferují spíše sušší půdu, s neutrální reakcí kolem pH 7, lehčího typu. Těžká půda příliš zatěžuje kořeny meruněk. Stanoviště vybereme dostatečně teplé, světlé a slunné. Pro tento ovocný druh je nejvhodnější pěstování v nadmořských výškách kolem 350 m.n.m, s průměrnou roční teplotou kolem 8,5°C.

Kdy Prorezat meruňku

Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když je strom v plném květu, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle začít hojit rány. Omezíte tím šíření houbových chorob, tedy moniliózy.

v období nasazování plodů jsou na plech stříkány univerzálním složením se stopovými prvky; na konci léta nebo na začátku podzimu dávají vrchní obvaz draslík-fosfor a přidávají do něj popel; uprostřed podzimu se kmeny stromů hnojí organickou hmotou (kompost, humus, kostní moučka).Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když je strom v plném květu, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle začít hojit rány. Omezíte tím šíření houbových chorob, tedy moniliózy.

Jak stříhat meruňky : U stromků zasazených na podzim se na jaře zakrátí postraní výhony cca o 2/3 a terminál o 1/2 tak, aby postranní výhon vždy převyšoval o 0,25cm. Řez ve druhém roce: na jaře odstraňujeme především výhony konkurující terminálu a výhony rostoucí směrem dovnitř zakládané koruny a výhony s velmi ostrým úhlem odklonu.