Antwort Proč roste salát do výšky? Weitere Antworten – Proč je salát do květu
Příčiny vyhánění salátu do květu: nástup dlouhých a teplých letních dnů (svítí-li slunce déle než 12 hodin) déletrvající sucho. vysoká teplota vzduchu a půdy.Nahořklou chuť salátu nejčastěji způsobuje nedostatečná zálivka během pěstování a pozdní sběr v době, kdy už začínají zelené listy vybíhat do květů. A zatímco hlávkový salát může zhořknout celý, u ledového se mění chuť pouze košťálu, který je možné snadno vyříznout.V suchém počasí saláty pravidelně zalévejte, minimálně jednou týdně.
Co okusuje salát : Ze žravých škůdců se lze zejména na salátu setkat, zvláště ve vlhčích obdobích, se slimáčky a slimáky (viz nespecializovaní škůdci). Slimáčci a slimáci okusují listy, dostávají se do hlávek salátu a znehodnocují je.
Kdy dát salát ven
Saláty se běžně vysazují již na podzim, aby před zimou dostatečně zakořenily. Zakryjí se a na jaře se pak dočkáme brzké úrody. Obdobných výsledků však dosáhneme při včasném výsevu a tedy předjarním rychlení sazenic v teplejším prostředí, když venku ještě panují silné mrazy.
Kdy se sklízí salát : Listové saláty se sklízí cca 7 týdnů od výsevu, za 10 až 11 týdnů po výsevu se sklízí hlávkové saláty a po 11 až 12 týdnech sklízíme saláty římské a kadeřavé.
Pokud si domů přinesete salát, který vám po prvním soustu zkazí chuť, neb je hořký, pravděpodobně jste si domů přinesli salát starý. Abyste tedy nekoupili hořkost skrytou uvnitř ledového salátu, je dobré ho dobře prohlédnout. Pokud má hnědé, ovadlé listy, u košťálu nahnívá, nechte ho v obchodě uhnívat dál.
Semínka vzejdou poměrně rychle, ale počítejme s tím, že přesazovat je můžeme až ve stádiu, kdy mají 4 až 6 listů, tedy asi za 4 týdny. To již je dostatečně silný i kořenový systém a rostlinky se rychle ujmou. Na záhony přesazujeme v době, kdy již nehrozí jarní mrazy, protože salát nesnáší pokles teploty.
Čím zalít salát
Chuťové vyváženosti pak dosáhnete kombinací kyselé složky (šťáva z citrusů, jablečný, balzamikový či klasický ocet), sladidla (cukr, med, javorový či jiný sirup) a soli (či sójové tamari omáčky). Požadovanou konzistenci připomínající emulzi napomáhá hořčice, kvalitní (kravský či rostlinný) jogurt, nebo med.Salát nevyžaduje velkou zálivku, přílišná vlhkost mu naopak škodí, začne hnít, a to i uvnitř. To platí zejména při pěstování ve skleníku. Zaléváme spíše ráno, aby během se během dne povrchová vlhkost odpařila.Co se týká škůdců, většinou se jedná o mšice – ZDE, drátovci – o nich ZDE, housenky¨, nejvíce asi slimáci a hlemýždi a další. Z chorob může salát trpět hnilobu, okrajovou spálou listů anebo plísní.
Drátovci na salátu
Pokud rostliny salátu náhle vadnou, kořeny s největší pravděpodobností ožírá žlutá larva, tvrdá jako drát, s tmavou hlavičkou – drátovec. Proti drátovcům je účinné obdělávání půdy, nastražení návnad a rozhození a zapravení půdních insekticidů do povrchové půdy.
Co zasadit v březnu ven : Uprostřed zahrady, která se teprve pomalu probouzí ze zimního spánku, se to v něm zelená předpěstovanými sazeničkami paprik, rajčat, lilků a melounů. V březnu sem můžeme zasévat většinu zeleniny: celer, fenykl, brokolici, ředkvičky, kedlubny, okurky, saláty, mrkev, hrách, kopr, špenát i bylinky.
Co se dá sázet v létě : V červenci spíše sklízíme, na uprázdněné záhony ale můžeme stále zasít zeleninu s kratší vegetační dobou. Hodí se červená řepa, která do podzimu vyroste alespoň do malých bulviček, listový nebo ledový salát, špenát, roketa, polníček, pekingské zelí, raná karotka, kedlubny a různé odrůdy ředkví a ředkviček.
Jak Zalevat salát ve skleníku
Salát nevyžaduje velkou zálivku, přílišná vlhkost mu naopak škodí, začne hnít, a to i uvnitř. To platí zejména při pěstování ve skleníku. Zaléváme spíše ráno, aby během se během dne povrchová vlhkost odpařila.
Jak semena vysévat
Nejlépe je využít připravený substrát pro výsev semen z odborné prodejny. Zeleninu lehce přitlačíme. Semena vyséváme v řídkém sponu ne hlouběji než 2 cm pod povrch. Dbáme na to, aby teplota v místnosti se pohybovala kolem 18 – 20°C, aby zde byly dobré světelné podmínky a také přiměřeně zavlažujeme.Jiří Král odhaduje, že při zajištění dostatečného chladu a dodržování hygienických opatření salát vydrží tři až čtyři dny.
Kdy můžu dát salát ven : Saláty se běžně vysazují již na podzim, aby před zimou dostatečně zakořenily. Zakryjí se a na jaře se pak dočkáme brzké úrody. Obdobných výsledků však dosáhneme při včasném výsevu a tedy předjarním rychlení sazenic v teplejším prostředí, když venku ještě panují silné mrazy.