Antwort Proč se cítím prázdná? Weitere Antworten – Proč mám pocit prázdnoty

Proč se cítím prázdná?
pocit emocionální prázdnoty slouží k tomu, aby se člověk vyhnul něčemu velmi nepříjemnému, nebo tomu, vůči čemu se cítí bezradný. Sice tuto zkušenost vytěsní a tím se uvede do provizorního klidu, ale ono se to vrací. Obvykle ve chvílích, kdy se zdá, že by tomu už mohl lépe čelit.Vyjádřit emoci.

Emoce nám nejen sdělují nějakou zprávu, ale také nás popostrkují k tomu, abychom něco udělali a dávají nám impulz ke změně. A je dobré je vyjádřit, například: říct, sdílet, napsat, vykřičet do polštáře nebo vyplakat. Díky tomu je vypustíme a dáme jim prostor.Způsobů, jak vědomou myslí reakci korigovat, tedy odebrat libickému systému energii a vrátit ji vědomé mysli, je více. Zde jsou tři stěžejní: Labelling je z této trojice nejsnadnější, ale také nejméně účinná. Zjednodušeně řečeno spočívá v tom, že se zastavíme, uvědomíme si, že prožíváme emoci a pojmenujeme ji.

Jak popsat své pocity : Akceptujte, že jsme ve výjimečné situaci, která může přinést výjimečné (neznámé, nepříjemné) pocity, stavy a myšlenky. Netrestejte se vnitřně za to, že cítíte strach, rozmrzelost nebo další negativní prožitky a myšlenky (ať už se týkají obav o vlastní zdraví, rodinu, příjem, zaměstnání, cokoli).

Co to je Alexithymie

Alexitymie je stálý povahový rys charakterizovaný neschopností popsat svůj psychický stav. Jde o chybění slov pro emoce. Jedná se o poruchu identifikace a schopnosti popisu vlastních emocí. Emoce zaměňují tito jedinci s orgánovými popisy.

Proč necítím žádné emoce : Když řeknete vážně depresivnímu člověku, aby se prostě zasmál, je to stejně bezcenné, jako byste alkoholikovi řekli, ať prostě nepije. Při depresi se totiž zcela mění funkce mozku, který není schopen vnímat pozitivní emoce a příjemné zážitky. Tzv. anhedonie je přitom velmi vážná a lze ji zvrátit pouze léčbou.

Citové reakce mohou být: útočné (zlost, hněv, agrese), obranné (strach, neklid, pláč, fobie), sociální (obdiv, respekt, úcta, pokora). Velmi silné reakce se nazývají afekty, intenzivní bouřlivá reakce, doprovázena změnami v činnosti vegetativní nervové soustavy i ve vnějších projevech.

A tady je malý návod, jak se ve vlastních emocích vyznat a jak s nimi pracovat:

  1. Veďte si myšlenkový deník.
  2. Eliminujte negativní emoce.
  3. Přijměte své emoce a naučte se je pojmenovat.
  4. Neprožívejte negativní věci příliš
  5. Neobviňujte druhé
  6. SOS v krizi.
  7. Otázky, se kterými zvládnete každou emoci.
  8. Druné neuklidňujte, ani jim neraďte.

Co dělat se smutkem

Jak se vypořádat s procesem truchlení

  1. Přiznejte si svoji bolest.
  2. Přijměte, že smutek může vyvolat různé a nečekané emoce.
  3. Pochopte, že váš proces truchlení bude pro vás specifický
  4. Vyhledejte osobní podporu od lidí, kterým na vás záleží
  5. Podpořte svoje emoce tím, že budete pečovat o svou fyzickou stránku.

Pokud se váš vnitřní hlas brání a nechce odpovědět, vyhledejte pomoc odborníka, psychoterapeuta. Ten určitě osloví váš vnitřní hlas jednoduchými, ale účinnými otázkami. Příčina vašeho hněvu bude nakonec vaším pomocníkem při jeho ovládání.Rychlá pomoc pro zvládnutí negativních emocí:

  1. Hluboký nádech – výdech.
  2. Napočítat do deseti.
  3. Účinné je emoci pojmenovat – např.
  4. Při stresu, úzkosti, strachu pomáhá se hodně široce usmát – pohnout s mimikou celého obličeje do úsměvu.


Emoční oploštělost se projevuje zúženou polaritou emocí, jejich sníženou intenzitou a nedostatečnou modulací, které vedou k nezájmu, snížení celkové aktivity a dynamogenie. Afektivní reaktivita je nevýrazná, jakoby setřelá, neměnná. Nemocní se projevují jako citově lhostejní a neúčastní.

Co je to Anhedonie : Anhedonie je neschopnost prožívat kladné emoce a city, neschopnost těšit se a radovat se, zkráceně neschopnost potěšení (1). Je jádrovým projevem deprese (2). V současné době v léčbě převládají antidepresiva ovlivňující primárně monoamiergní přenos, zejména SSRI (selektiv- ní inhibitory zpětného vychytávání sertoninu).

Co zpusobuje Derealizaci : Může se objevit v jakémkoliv věku, nejčastěji však během dospívání a v mladé dospělosti. Může být spuštěna stresovou nebo traumatickou událostí, po užití alkoholu či drog, ale objevit se může i bez zjevné příčiny. Může se postupně pomalu rozvíjet, nebo se objevit zcela náhle jako u Jakuba.

Jak se projevuje depersonalizace

V rámci obsedantně kompulzivní poruchy se může vyskytnout i jev označovaný jako depersonalizace. Člověk má pocit, že je sám sobě cizí. Své vlastní pohyby nevnímá, jako by je vykonával sám, má pocit myšlenkové prázdnoty. Postižený se ve srovnání s minulostí cítí silně změněn a má z toho tísnivý pocit.

Jako hypersenzitivní neboli vysoce citlivý člověk se označuje ten, kdo vnější podněty vnímá citlivěji než ostatní. Hypersenzitivní reakce se nejčastěji projevuje u smyslů, tedy sluchu, zraku, chuti, hmatu nebo čichu.Lidé s vysokou citlivostí zpracovávají vše do větší hloubky, hledají souvislosti a vše porovnávají s tím, co už zažili v podobných situacích. Charakteristické je, že dříve pozorují a přemýšlejí, než začnou jednat.

Jak uklidnit nervy a psychiku : Osvědčeným, i když ne vždy oblíbeným způsobem, jak se zbavit úzkosti, je pravidelná fyzická aktivita. Důležité je provozovat takovou sportovní aktivitu, která Vás baví. Jen tak u cvičení vydržíte. Pro někoho to mohou být procházky, pro jiného jízda na kole, plávání či tanec.