Antwort Proč se dělají v moři vlny? Weitere Antworten – Proč jsou vlny na moři

Proč se dělají v moři vlny?
Mořská vlna je pohyb částí vody. Vlny jsou vyvolávány především větrem (eolické vlny) a mořskými proudy. Mimoto mohou být vyvolány i zemětřesením, sesuvem půdy nebo části ledovce do vody apod.Za jejich vznikem stojí pohyb tektonických desek v místech, kde se setkávají dvě moře s různým typem vln. Tím, jak se tyto vlny pohybují v různých směrech, začnou do sebe jejich jednotlivé části narážet a vzniká zajímavá podívaná v podobě moře se čtvercovým povrchem.Místo, v němž se vlna láme, se označuje jako vlnolam. U pobřeží s relativně stálými větry dochází k lomu ve stále stejné vzdálenosti od břehu a na dně se tam pak vytváří výrazný písečný val (obr. 3). Když vlna naráží na břeh, vzniká příboj.

Co ovlivňuje velikost vln : Výška vln je nejčastějším měřítkem jejich velikosti. Závisí především na síle větru, době trvání a stabilitě směru jeho jednotlivých závanů, na celkové velikosti hladiny, na kterou působí (délka rozběhu) a hloubce vody. Vlny se navíc mohou navzájem sčítat nebo naopak zanikat rušením.

Kde jsou největší vlny na světě

Pod útesem v portugalském Nazaré formují oceánské proudy největší surfovatelné vlny na světě. Praia do Norte a červený maják na staré pevnosti se staly symbolem big wave surfingu a obrázky z tohoto místa každoročně obletí i mainstreamová média.

Co to je odliv : Slapové jevy představují v užším smyslu slova zvyšování a snižování hladiny moře v důsledku působení slapových sil. Zvyšování hladiny se označuje jako příliv, snižování jako odliv, souhrnně se mluví o dmutí mořské hladiny. Nejvyšší úroveň hladiny, dosažená za určitou periodu, je velká voda, nejnižší malá voda.

Mezi mořské savce patří například: velryby, delfíni, kosatky, tuleni, lachtani a mroži.

Velké vlny: Zkuste se ponořit až na dno a podplavat valící se vlnu. Až se přežene, můžete se odpíchnout od dna oběma nohama a budete na hladině natotata.

Čím a jak vzniká vlnění

Mechanické vlnění vzniká v látkách všech skupenstvích a jeho příčinou je existence vazebných sil mezi částicemi látky – kmitání jedné částice se vzájemnými vazbami přenáší na částice další. Současně se na částice přenáší energie kmitavého pohybu.Průměrná hloubka oceánu je 3790 m. Voda oceánu a moří představuje 96,54 % celosvětových zásob vody.Tady je pět nejlepších míst, kam se vydat.

  • Nazaré, Portugalsko. Moře pro tuto zemi objevitelů nikdy nebylo hranicí.
  • San Sebastian, Španělsko. San Sebastian je pravděpodobně jednou z nejkrásnějších destinací v Evropě.
  • Biarritz, Francie.
  • Peniche, Portugalsko.
  • Hossegor, Francie.


Pod útesem v portugalském Nazaré formují oceánské proudy největší surfovatelné vlny na světě. Praia do Norte a červený maják na staré pevnosti se staly symbolem big wave surfingu a obrázky z tohoto místa každoročně obletí i mainstreamová média.

Kam se ztrácí voda při odlivu : Jenže ono je to úplně jinak – voda se ve skutečnosti nikam neztrácí, na Zemi je jí v podstatě stále stejně. Jen mění skupenství, Země je totiž jedinou dosud známou planetou, kde se vyskytuje ve třech různých skupenstvích – v plynné jako vodní pára, v tekutém a konečně v pevném v podobě ledu a ledovců.

Jak vzniká příliv : Příliv a odliv se projevují v důsledku nerovnosti mezi požadovanou dostředivou a skutečnou gravitační silou, která na Zemi působí. Tento rozdíl má za následek existenci zbytkových sil, jejichž horizontální složky vzdouvají vodu oceánů do dvou vyboulenin (dmutí), nacházejících se na protějších stranách Země.

Kde bylo v Čechách moře

Největším prostorem, který byl v Česku zalit mořem, byla Česká křídová pánev. Rozprostírá se od Drážďan až na severozápadní Moravu a její původní rozsah byl mnohem větší než jeho zbytek, který je patrný na geologické mapě v dnešní době.

Stejně jako savci na souši, krmí svoje mláďata mateřským mlékem a dýchají vzduchem, jsou přizpůsobeni životu v moři, takže například místo nohou mají ploutve. Mezi mořské savce patří například: velryby, delfíni, kosatky, tuleni, lachtani a mroži.Obecně se doporučuje v noci do moře vůbec nechodit. "Lidé podceňují vliv přílivu a odlivu. Potmě navíc nikdo pořádně nevidí, když se vám něco děje. Moře v noci je velké nebezpečí a lidé by měli velmi zvažovat, jestli se večer a v noci koupat.

Kdy se nesmi do moře : Po alkoholu a obědě neplavat

Zelená znamená, že je možné bez nebezpečí plavat v oblasti vyznačené bójkami. Žlutá upozorňuje na větší vlny a zákaz brát si do vody matrace a různé nafukovací hračky. Když na stanovišti plavčíka vlaje červená vlajka, je zakázáno se koupat.