Antwort Proč se do kuchyňské soli přidává jód? Weitere Antworten – Proč se do potravinářské soli přidává jód

Proč se do kuchyňské soli přidává jód?
V obchodě se dnes už lze jen těžko setkat se solí, která by nebyla obohacena sloučeninami jódu, ačkoli se prý vyskytují v rámci úsporných opatření snahy některých provozovatelů veřejných stravovacích zařízení takto ušetřit. Jod je potřebný pro správnou funkci štítné žlázy.Prvními, nenápadnými příznaky nedostatku jódu jsou zvýšené únava, pokles soustředěnosti, zpomalené reflexy, pocit chladu v končetinách, později např. suchá kůže, zácpa, chudokrevnost či zvýšení tělesné hmotnosti. U žen může dojít k prodloužení menstruačního cyklu. Zkrátka celé tělo se doslova zpomaluje.Mořské produkty: Ryby, krevety, mořské řasy (kelp) a další mořské plody jsou vynikajícími zdroji jodu. Mléčné výrobky: Mléko, sýry a jogurty často obsahují jod, zvláště pokud jsou zvířata krmena krmivy bohatými na jod. Jodovaná sůl: Běžná kuchyňská sůl často obsahuje přidaný jod pro zajištění dostatečného příjmu.

Co způsobuje nadbytek jódu : Nadbytek jódu může vést k patologicky zvýšené činnosti štítné žlázy, hypertyreóze. Ta se projevuje teplou opocenou kůží, vypadáváním vlasů, zvýšenou únavností, hubnutím, třesem, neklidem, úzkostí a poruchami činnosti srdce.

V jakých potravinách se vyskytuje jód

Nejjednodušším způsobem je přijímat jód ve stravě. Kvalitním zdrojem jsou zejména mořské plody (ryby, řasy jako Kelp, mořská sůl, atd.). Potraviny obsahující jód jsou také višně, třešně, vejce, mléko, hrách, ale také pórek či brokolice nebo žampiony.

Na co se užívá jód : Jód je potřebný pro tvorbu hormonů štítné žlázy, tyroxinu (T4) a trijódtyroninu (T3), které regulují celou řadu důležitých biochemických reakcí, včetně syntézy proteinů a enzymatické aktivity. Tyto hormony jsou nepostradatelné pro náš metabolismus, správné fungování svalů i reprodukčních orgánů.

Mezi zdroje jódu patří:

  1. ryby (losos, makrela)
  2. mořské plody.
  3. mořské řasy.
  4. sůl.
  5. mléko zelenina a ovoce.


Mezi tyto doplňky stravy patří také vitamíny, které mohou být pro štítnou žlázu prospěšné. Podrobněji to je například vitamíny skupiny B, selen a jód.

Na co je dobrý jód

Jod přispívá k normální činnosti nervové soustavy, která ovládá činnost všech orgánů v těle. Působí příznivě na zdraví pleti. Jod přispívá k normální tvorbě hormonů štítné žlázy a k normální činnosti štítné žlázy. Jód přispívá k normálnímu růstu dětí.Přírodní zdroje jódu

Kvalitním zdrojem jsou zejména mořské plody (ryby, řasy jako Kelp, mořská sůl, atd.). Potraviny obsahující jód jsou také višně, třešně, vejce, mléko, hrách, ale také pórek či brokolice nebo žampiony.Funkce štítné žlázy

Hormony, které štítná žláza produkuje, tyroxin (T4) a trijodthyronin (T3), hrají klíčovou roli ve správné funkci téměř každého orgánu v těle, od mozku, srdce a svalů až po pokožku. Kalcitonin, další hormon produkovaný štítnou žlázou, reguluje hladinu vápníku v krvi a udržuje zdravé kosti.

Za doporučený příjem jódu pro dospělého považujeme 150-200 µg za den. Zmiňované těhotné nebo kojící ženy dávku navyšují, a to až na 200-250 µg za den.

Proč sůl bez jódu : Sůl není jodizovaná, tzn. není do ní přidáván jód, obsahuje pouze přirozené množství. Roztok k nasolování sýrů by pro správné nasolení měl být kolem 20% soli. Nasolováním sýrů se koncentrace solné lázně snižuje a je potřeba sůl doplňovat.

Jak rychle doplnit v těle jód : Čím tedy doplnit potřebné množství jódu

Jód doplníte organismu díky potravinám, které jej obsahují, nebo tak, že užíváte vhodný doplněk stravy. Mezi zdroje jódu patří: ryby (losos, makrela) mořské plody.

Co zhoršuje štítnou žlázu

Důvodů, proč štítná žláza nepracuje správně, může být několik. Nejčastější je autoimunitní onemocnění, které způsobí, že imunitní systém nepovažuje štítnou žlázu na součást těla a začne proti ní tvořit protilátky, které ji postupně ničí. Další příčinou mohou být nádor, ozáření, zánět, atd.

Obvyklou příčinou je autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém přestane považovat štítnou žlázu za přirozenou součást lidského organismu, začne s ní bojovat a pomocí protilátek ji ničí. Dalšími příčinami poruch štítné žlázy může být genetika, hormonální poruchy nebo chirurgické zákroky.Mezi zdroje jódu patří:

  1. ryby (losos, makrela)
  2. mořské plody.
  3. mořské řasy.
  4. sůl.
  5. mléko zelenina a ovoce.

Jak si doplnit jód : Jak si jód doplnit Jód si tělo neumí vytvořit samo, musíme ho doplňovat prostřednictvím potravy. Velmi významným přirozeným zdrojem jódu jsou mořské ryby (treska), mořské plody (ústřice) nebo kelp (mořské řasy).