Antwort Proč se dávají šupiny pod talíř? Weitere Antworten – Proč se dává šupina pod talíř

Proč se dávají šupiny pod talíř?
Rybí šupiny pod talířem

Pod talíře se štědrovečerní večeří se dávají šupiny z kapra, které mají přinést po celý další rok dostatek peněz a hojnosti.Čeho se vyvarovat, abyste neměli smůlu

  • O Štědrém dnu platí zákaz malování, šití a vylévání vody na dvůr.
  • Rozhodně nevěste prádlo – vyčarujete si neštěstí v podobě oběšence mezi blízkými.
  • Určitě také nezametejte – vyhnali byste z domu duchy předků, kteří chodí v tento čas navštívit živé.

Pod talíře se štědrovečerní večeří se dává několik kapřích šupin, které mají přinést všem po celý rok dostatek peněz. Když se rozsvítí, dívají se všichni po stěnách. Čí stín nemá hlavu, ten do roka zemře.

Co se dává pod talíř : Během večeře se nesmí vstávat od stolu a odcházet – ten, kdo se tímto pravidlem neřídí, nemusí se příštích Vánoc dožít. Pod talíř se dává kapří šupinka nebo mince, která zajistí dostatek peněz v příštím roce. U stolu musí být sudý počet strávníků – pokud tomu tak není, prostírá se talíř pro nenadálého hosta.

Jak usušit šupiny

Polštář se šupinami vložte do pračky s běžným pracím prostředkem a vyperte, stačí na 40°C. Šupiny se promění v krásné bílé penízky. Ty usušíte rozložené na hadříku, a pokud je chcete mít rovné tak je musíte zatížit. Vyprané a vyrovnané šupiny si manikůrními nůžkami upravíme do tvaru hlavy, těla, a křídla.

Proč se líbat pod jmelím : Větvička jmelí patří k tradiční vánoční výzdobě. Zavěšuje se do prostoru tak, aby se pod ní dalo políbit. Polibek pod jmelím má dvojici přinést lásku a plodnost po celý příští rok.

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Lidé věřili, že by se rodina o dalších Vánocích nesešla celá. Zatímco v minulosti nesměla vstát hospodyně od stolu, dnes může obsluhovat ostatní právě pouze ten, který jídlo připravuje. Pokud vstane někdo jiný, říká se, že příští rok u Štědrovečerní večeře nebude.

Odkud pochazeji Vánoce

Křesťanské Vánoce mají svůj původ v příběhu narození Ježíše Krista. I když datum narození Ježíše Krista není přesně známo, církev spojila oslavy slunovratu právě s narozením Spasitele. Zimní slunovrat se předtím oslavoval jako příslib návratu slunce.Čistí se jednoduše a rychle v pračce. Šupiny vložte do starého polštáře, který má zapínání na zip, pokud takový nemáte tak polštář musíte pečlivě se šupinami zašít. Polštář se šupinami vložte do pračky s běžným pracím prostředkem a vyperte, stačí na 40°C. Šupiny se promění v krásné bílé penízky.Podle velikosti šupin lze využít tupou hranu nože, jemné struhadlo, pouhou ruku i speciální škrabky. Ryby se škrábou od ocasu k hlavě, tedy proti šupinám a velmi dobrým pomocníkem při této činnosti je papírová utěrka a průběžné oplachování ve vodě, popřípadě škrábání šupin přímo pod vodou.

Tradice říká, že na Štědrý den muž smí políbit každou ženu procházející pod jmelím. V případě, že jde o jeho přítelkyní nebo manželku, by si oba měli utrhnout společně jednu bulku ze jmelí pro štěstí. Ta úplně poslední musí na jmelí zůstat až do příštích Vánoc.

Co zajistí políbení pod jmelím : Lepivým semenům jmelí byla přisuzována právě schopnost udržet vztah mezi dvěma osobami. Polibek pod jmelím v adventním čase má zajistit dostatek lásky po celý příští rok. Vánoční stromek nesmí chybět! Bez ozdobeného stromečku by Vánoce nemohly vůbec být.

Kdy se nemá věšet prádlo : Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Kdy se na Velikonoce nesmí prát prádlo

Na Velký pátek se nemělo nic půjčovat, protože půjčená věc by mohla být očarována. Další lidové pověry mluví o tom, že se nesmí hýbat se zemí, tedy rýt, kopat a okopávat, ani prát prádlo, protože by bylo namáčeno do Kristovy krve.

Zatímco v minulosti nesměla vstát hospodyně od stolu, dnes může obsluhovat ostatní právě pouze ten, který jídlo připravuje. Pokud vstane někdo jiný, říká se, že příští rok u Štědrovečerní večeře nebude. Přímo typický a charakteristický štědrovečerní pokrm je ryba. A nemusí to být jen klasický kapr.Tradiční vánoční menu je u nás velmi zakořeněné a ve většině domácností zcela neměnné. Polévka je rybí nebo hrachová, jako hlavní jídlo se podává smažený kapr s bramborovým salátem, někdo jí vinnou klobásu, nesmí chybět houbový kuba, vánočka a vaječný koňak.

Proč se do místnosti zavěšuje jmelí : Větvička jmelí patří k tradiční vánoční výzdobě. Zavěšuje se do prostoru tak, aby se pod ní dalo políbit. Polibek pod jmelím má dvojici přinést lásku a plodnost po celý příští rok.