Antwort Proč se šiška ve vodě zavírá? Weitere Antworten – Kdy se otevírají šišky
ZÁŘÍ Sbírají se šišky douglasky, jedle, vejmutovky, limby, olše, a plody javorů, hrušně polní a jabloně lesní, jeřábu a šípku. Sběr šišek jedle a douglasky se provádí výstupem do korun stromů a před sběrem je třeba se ujistit, že jsou v šiškách semena, což se zjistí rozřezáním šišek.Smrk (picea) Samčí šištice vyrůstají v paždí jehlic na loňských větvích, přičemž samičí šišky rostou na konci loňských větví, většinou ve špičce koruny. Ty jsou na větévkách během kvetení vzpřímené, po opylení se stáčejí směrem dolů. Semena šišek jsou opatřena blanitými křidélky.Po oplození se vajíčka přeměňují v křídlatá semena, samičí šištice dřevnatí, vzniká šiška. Za sucha se šiška rozevírá, uvolňují se zralá semena, která se pomocí křídel rozšiřují do okolí. Z vyklíčených semen vyrůstají „semenáčky“.
Jak často má smrk šišky : Semena mají střední klíčivost. Smrk pichlavý (Picea pungens) začíná plodit asi ve 20 (30) až 50 letech, maxima plodnost dosahuje v 50-150 letech, semenné roky se opakují v několikaletých intervalech. Šišky s měkkými rýhovanými šupinami vytrvávají po dozrání do příštího roku a pak opadávají.
Proč se sbírají šišky
Šišky jedle se sbírají ještě zelené, aby z nich semínka nevypadla. Do vrcholků stromů, a to zejména jedlí, se vydávají stromolezci, kteří sbírají ještě uzavřené šišky jedlí. Ze semen dokážou lesníci připravit další sazenice pro obnovu kalamitních ploch.
Jak hluboko má borovice koreny : Kořenový systém je většinou kůlovitý (výjimkou je mělce kořenící borovice vejmutovka), se silným hlavním kořenem a mnoha postranními kořeny, které mohou sahat do značných hloubek (uvádí se 2–3 metry, na nepříznivých substrátech, na skalách a podobných stanovištích ale až 12 metrů).
Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.
Šišky jedle se rozpadnou brzy
Mezi jehličnany pěstované nejčastěji v okrasných zahradách patří bezesporu jedle. Jejím typickým znakem jsou vzpřímené šišky (na rozdíl od ostatních jehličnanů rostou vzhůru), které se však rozpadají ještě dříve, než stačí dozrát.
Jak poznat smrk ztepilý
Jehlice – vyrůstají ve šroubovici, zašpičatělé, protáhlé, dlouhé 1-2,5 cm. Na stromě zůstávají asi 8 let. Samčí květy vyrůstají v úžlabí jehlic na loňských větévkách, červeně purpurové, až 2,5 cm dlouhé. Samičí šištice vyrůstají na kocích letorostů a dorůstají do nerozpadavé převislé šišky.Smrk je nejčastějším jehličnatým stromem v Česku. Má krátké jehličky a dlouhé šišky, které často nacházíme na zemi. Borovice je jedním z nejvyšších jehličnatých stromů v Česku.Samotné odumírání borovic není způsobené jen suchem, ale i škůdci, kteří stromy oslabené suchem vyhledávají. Borovice však ohrožuje například i jmelí. "V posledních letech došlo ke zvýšení výskytu jmelí.
Jehlice – měkké modrozelené, nasivělé uspořádány ve svazečcích po pěti. Jsou velmi jemné a lehce převisají, což dává vejmutovce její charakteristický „měkký“ vzhled – někdy bývá nazývána borovicí hedvábnou. Pupeny oválné stře zašpičatělé, pryskyřičnaté. Samčí šištice nahloučené žluté, samičí šedé, někdy až růžové.
Jak rozeznat borovici od smrku : Na rozdíl od smrku, který má mělký kořenový koláč rozprostřený do šířky, borovice, má tzv. hlavní kůlový kořen a právě svým kořenovým systémem se uchytí i na skále, tam, kde jiný strom zakoření stěží.
Co se vyrábí ze smrku a jedle : Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem. Je méně odolné proti hnilobě než dřevo smrkové. Využití jedlového dřeva je obdobné jako u smrkového – stavební tesařské a truhlářské výrobky, výroba oken, dveří, obložení stěn, podlah a některé nábytkové dílce.
Jaký je rozdíl mezi smrkem a jedli
Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.
Samčí šištice jsou drobné, červené, po rozkvětu žluté, samičí šištice zelené nebo červené, vzpřímené. Plody jsou převislé, válcovité, nerozpadavé šišky, 10–16 cm dlouhé, opadávající druhým rokem.V českých lesích usychají borovice, protože trpí nedostatkem podzemní vody. Letošní deštivé jaro sice částečně zásoby podzemní vody doplnilo, ale pokud budou následovat suché roky, odumře více borových lesů.
Proč rezaví borovice : Stromy může napadnout houba
Je-li příčinou choroba, poškození způsobuje parazitická houba sypavka borová. Sypavkou trpí především borovice lesní (Pinus silvestris), vyskytuje se však i na dalších dvoujehličkových borovicích. Rozvoj choroby podporuje zvýšená vlhkost prostředí.