Antwort Proč se jezdí vlevo? Weitere Antworten – Proč jezdí vlaky vlevo

Proč se jezdí vlevo?
Železniční doprava

Důvody zavedení levostranného provozu na některých tratích jsou podle historika Pavla Schreiera neznámé, ale hlavní roli mohla hrát inspirace v zahraničí – například ve Švýcarsku a ve Francii vlaky dosud standardně jezdí vlevo.Na starém kontinentu se provoz na pravé straně začal rozmáhat po napoleonských válkách. Traduje se, že Napoleon Bonaparte vodil své vojsko po pravé straně cest, což vyplývalo z francouzské historické zkušenosti – koně jezdívali vlevo (viz výše, kvůli bezpečnosti jezdce), zatímco chodci kráčeli vpravo.Na jízdu vpravo, tedy na straně, kterou už v té době používala velká část Evropy, si lidé v Československu museli zvyknout po příchodu německé armády a vzniku protektorátu. Výnos vrchního velitele německé armády von Brauchitsche začal platit přesně před 75 lety, 17. března 1939.

Proč se na Kypru jezdí vlevo : Na jízdu v levém jízdním pruhu si budete muset zvykat, pokud zamíříte do Velké Británie, Irska, na Kypr nebo Maltu. Právě zmíněná Velká Británie, potažmo její hlavní město, je historicky vystavěno tak, aby se v něm jezdilo vlevo. Změna na pravostranný provoz by byla extrémně nákladná.

Kdy se v Česku jezdilo vlevo

V roce 1931 jsme přistoupili k Pařížské úmluvě s tím, že bychom do pěti let měli jezdit vpravo. Nestalo se. Takže v roce 1938 přišlo rozhodnutí vlády. O rok později padlo další rozhodnutí, že do května už bychom měli skutečně začít jezdit na pravé straně.

Kdo jezdí vlevo : Kromě Velké Británie se jezdí vlevo i v Austrálii, na Novém Zélandu, v Indii, Indonésii a v Japonsku. Stejný systém používá i většina bývalých britských kolonií v jižní Africe. Kromě Česka využívá pravosměrný systém provozu 65 % světové populace.

Republika přislíbila, že dopravu přesune doprava do pěti let. To se však nestalo. Nakonec až v listopadu 1938, tedy už po odstoupení československého pohraničí, vydal stálý výbor Národního shromáždění opatření, kterým měl s účinností od 1. května 1939 zavést jízdu vpravo.

Z evropských zemí a území v jejich jurisdikci je levostranný provoz pouze na některých ostrovech: Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Irsko, Kypr, Malta a britské ostrovy Guernsey, Man a Jersey.

Kde všude se jezdí vlevo

Kromě Velké Británie se jezdí vlevo i v Austrálii, na Novém Zélandu, v Indii, Indonésii a v Japonsku. Stejný systém používá i většina bývalých britských kolonií v jižní Africe. Kromě Česka využívá pravosměrný systém provozu 65 % světové populace.Republika přislíbila, že dopravu přesune doprava do pěti let. To se však nestalo. Nakonec až v listopadu 1938, tedy už po odstoupení československého pohraničí, vydal stálý výbor Národního shromáždění opatření, kterým měl s účinností od 1. května 1939 zavést jízdu vpravo.Jízda vpravo se v Praze zavedla od tří hodin ráno v neděli 26. března 1939. Do té doby se na hranicích města směr provozu měnil. Pamětníci vzpomínali, že někteří němečtí vojáci, kteří do Prahy přijížděli po pravé straně, se tímto dočasným opatřením příliš neřídili.

Republika přislíbila, že dopravu přesune doprava do pěti let. To se však nestalo. Nakonec až v listopadu 1938, tedy už po odstoupení československého pohraničí, vydal stálý výbor Národního shromáždění opatření, kterým měl s účinností od 1. května 1939 zavést jízdu vpravo.

Kde se jezdí po levé straně : Na levé straně silnice se jezdí v řadě zemí v Africe, na Seychelách, Mauriciu a dalších ostrovech v Indickém oceánu, v Indii, Nepálu, Thajsku, Indonésii, na Novém Zélandu nebo třeba v Japonsku. Až do roku 1967 se vlevo jezdilo také ve Švédsku a do roku 1968 na Islandu.