Antwort Proč se říká tatarský biftek? Weitere Antworten – Kdo vymyslel tatarský biftek
První písemná zmínka s receptem na Steak Tartare se vztahuje k roku 1882. V té době si Guido August Lüchow na Manhattanu otevřel restauraci. Na čtyři porce uváděl dvě libry svíčkového masa, dvě lžičky kaparů, osm sardelek, čtyři vajíčka, chleba, a z koření sůl a pepř.Odpovídá Ludmila Oliveriusová, členka Společnosti pro výživu: Syrové hovězí maso, ze kterého se tatarský biftek připravuje, může být na povrchu kontaminováno bakteriemi salmonely nebo listerie. Ty se při sekání masa dostanou do pokrmu, a protože se tepelně neopracovává, mohou se rozmnožit a způsobit onemocnění.V Česku se tatarský biftek podává zpravidla na topince potřené česnekem. V jiných zemích se podává mimo jiné na světlém toastovém chlebu nebo smørrebrødu. V Belgii se tradičně k tatarskému bifteku podávají smažené bramborové hranolky.
Kde se poprvé na talíři objevil tatarák : Tatarák, tak jak ho známe, namíchaný se syrovým žloutkem, šalotkou a kapary, se poprvé prokazatelně objevil až na počátku 20. století, a to v Paříži, městě lásky. Najít jste ho mohli pod názvem „americký steak“ – „steak a l'américaine“.
Odkud pochází tatarský biftek
Tatarský biftek, jak ho známe dnes, se objevil až na přelomu 20. století jako pochoutka jednoho francouzského šéfkuchaře, který syrové maso začal podávat s kaparami, žloutkem, cibulí a dijonskou hořčicí. Později k němu přidali také tatarskou omáčku – odtud název tatarský biftek.
Jak ochutit tatarský biftek : Dochucení je naopak ryze individuální disciplína. My Češi chuť syrového masa rádi „vylepšujeme“ spoustou dochucovadel: sůl, pepř, paprika, chilli, kečup, worchester, hořčice, sojovka, tabasco, cibule, vajíčko a k tomu ještě česnek na topince. Není divu, že to nejdůležitější – maso – nemá moc šancí se projevit.
Rozhodně nekupujte a nekonzumujte hovězí maso, pokud má následující vlastnosti: slizký a lepkavý povrch. výrazně páchne. z masa vytéká příliš mnoho tekutiny.
Nejlepší je libové zadní. Maso by se po vyjmutí z chladu mělo nechat odpočinout v pokojové teplotě (zhruba 30 minut). Při škrábání hrozí hnědnutí masa, proto se dnes ve většině restaurací provádí spíše mletí. Každý volí jiné ingredience, které se s masem smíchají, záleží na chuti každého.
Jaké koření se dává do tatarského bifteku
Nechybí pepř, sůl, cibulka, dijonská hořčice, kmín, mletá paprika a další. K dochucení patří i syrový vaječný žloutek. Vymíchaná směs se maže na křupavé smažené topinky. U tataráku je vždy dobré znát původ masa.Základní surovinou pro přípravu tataráku je vyzrálá hovězí svíčková, případně kousek libové zadní kýty. Součástí tradiční receptury je většinou i syrový vaječný žloutek. Právě pro vysoké nároky na čerstvost masa a vajec byla dokonce u nás tato pochoutka v devadesátých letech zakázaná.Tatarka se servírovala ve Francii k tatarským biftekům a odtud má i svůj název – sauce tartare. Přikrášlená je i historka o původu tatarského bifteku – ne, Tataři nevozili flák masa pod sedlem, aby ho pak podrcený jedli. Pouze přikládali na krvácející zranění koňům maso jako obklad, ale to pak samozřejmě nejedli.
„Klasický“ tatarák
- Hovězí zadní nebo svíčková
- Vajíčko (žloutek)
- Sůl.
- Pepř
- Šalotka.
- Kmín.
- Paprika (koření)
- Olivový olej (za studena lisovaný)
Jak správně udělat tatarský biftek : Postupujeme následovně: Na jemno naškrábané nebo namleté maso ochutíme solí a pepřem. K tomu přidáme trochu dijonské hořčice (dle chuti, stačí i lžička), najemno nakrájenou šalotku a nasekané kapary. Vše dobře promícháme a prostřednictvím kuchařskému kroužku úhledně natvarujeme na talíř.
Jak dlouho nechat uležet tatarák : Aberdeen Angus nebo Galloway – a mělo by zrát pouze cca 10 dní. Nejlepší je libové zadní. Maso by se po vyjmutí z chladu mělo nechat odpočinout v pokojové teplotě (zhruba 30 minut).
Co se stane když člověk sní zkažené maso
Co hrozí z konzumace zkaženého masa Pokud sníte zkažené maso, hrozí vám velmi nepříjemné obtíže. Jedná se zejména o salmonelózu, kampylobakteriózu, E. coli a Shigelózu.
barva je tmavá, nazelenalá a může dělat „odlesky“ maso je okoralé maso silně zapácháJak namíchat tatarák
Umleté maso osolíme a opepříme podle chuti. Přidáme dijonskou hořčici, kečup, worcester, najemno nakrájenou cibulku a promícháme. Můžeme dochutit ještě kmínem a sladkou paprikou. Uděláme bochánek a nahoru dáme syrový vaječný žloutek.
Jak správně namíchat tatarský biftek : Umleté maso osolíme a opepříme podle chuti. Přidáme dijonskou hořčici, kečup, worcester, najemno nakrájenou cibulku a promícháme. Můžeme dochutit ještě kmínem a sladkou paprikou. Uděláme bochánek a nahoru dáme syrový vaječný žloutek.