Antwort Proč se peče husa na Martina? Weitere Antworten – Proč se na sv. Martina peče husa
K pojídání husy se tradují dvě apokryfální legendy ze života sv. Martina. Jedna praví, že svatý Martin, který měl být jmenován biskupem, se z vrozené skromnosti před takovou poctou ukryl do husince. Husy svým kejháním Martinovu skrýš prozradily, což byl pádný důvod, aby skončily na pekáči.Svatý Martin je uctíván jako ochránce a patron všech vojáků, jezdců, koní, hus a vinařů. Zpodobňován bývá jako jezdec na koni, který má na sobě půlku pláště. Protože svůj svátek slaví v den, kdy začíná padat sníh, hovoří se o tom, že svatý Martin přijíždí na bílém koni a s sebou přiváží zimu a sníh.Někdy i za účasti samotného sv. Martina na bílém koni. Podle české pranostiky je totiž 11. listopad dnem, kdy by měl celou republiku pokrýt první sníh.
Proč se pečou martinské rohlíčky : Protože svátek svatého Martina bylo tradiční datum, kdy čeleď opouštěla sjednanou službu a hledala si nového hospodáře, dostávala toto pečivo na odchodnou (proto vandrovnice). Martinské rohlíčky také dostávali koledníci, kteří na tento svátek chodili na martinskou koledu.
Co se peklo na svateho Martina
Svatomartinský den byl velmi oblíbeným svátkem už pro naše předky. Pekla se husa a martinské rohlíčky, děti se těšily na první sníh, čeledi ten den končila sjednaná služba a ve vinařských oblastech se těšili na ochutnávání nového vína.
Co se dělá na Martina : Svátek svatého Martina byl jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Děti i hospodáři čekali na první sníh, hospodyně pekly posvícenskou martinskou husu. Pekly se ale také martinské rohlíky nebo podkovy.
Nejednou-li studený vítr zavěje, na Martina když sluníčko hřeje. Padá-li první sníh toho dne, říkáme, že svatý Martin přijel na brůně. Padá-li sníh toho dne neb v noci, říká se, že svatý Martin přijel na bílém koni.
Svátek Svatého Martina (11. 11.) se oslavoval na počest biskupa Martina (Martinuse) z Tours, který byl nejdříve vojákem, ale jelikož obdaroval žebráka, tak se mu ve snu zjevil sám Ježíš Kristus. Po tomto zážitku se Martin nechal pokřtít a opustil armádu a začal sloužit Bohu.
Co se peče na Martina
“) a často se peče martinská husa či martinské rohlíky. Svátek svatého Martina byl jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Děti i hospodáři čekali na první sníh, hospodyně pekly posvícenskou martinskou husu. Pekly se ale také martinské rohlíky nebo podkovy.U brány tohoto města (některé zdroje uvádějí u brány kasáren) viděl nahého žebráka, který ho žádal o almužnu. Jelikož Martin neměl u sebe ani jídlo a ani žádné peníze, tak prý sundal svůj vojenský plášť a mečem ho přeťal na dvě části. Do jedné části svého pláště oblékl žebráka a druhou část si ponechal.Na svatého Martina se poprvé pije víno sklizené při posledním vinobraní. Na svatého Martina slunečno – dlouhá zima. Na svatého Martina souditi, že když mokrý den mírnou a pohodlnou zimu, jasný ale tuhou zimu znamenati měl.
A na den jeho svátku u nás často napadne první bílý sníh. Proto se říká, že má svarý Martin přijet na bílém koni. NA SVATÉHO MARTINA BÝVÁ BÍLÁ PEŘINA. MARTIN SE NARODIL DÁVNO A DÁVNO V MĚSTEČKU ZVANĚM SABARIE.
Co se peklo na svatého Martina : SVATOMARTINSKÉ PEČIVO – Z kynutého těsta se peklo pečivo – rohlíky, koláče s povidly a mákem ohnuté do tvaru podkovy. Legendy vysvětlují, proč byly martinské rohlíky zahnuté. Buď proto, že to jsou podkovy koně svatého Martina.
Čím je svatý Martin patronem : Svatý Martin je patron vojáků, koní, hus a vinařů. Připomeňme si nejznámější příběh, v němž svatý Martin věnoval polovinu svého vojenského pláště žebrákovi.
Co znamená na svatého Martina kouřívá se z komína
je v období sucha. Na svatého Martina, kouřívá se z komína – přicházejí mrazy. Jde-li husa na Martina po ledu, bude se v rybníce dlouho koupat – mrzne-li na Martina, přijde období s mírnou zimou. Martin na blátě – Vánoce na ledě – je- li na Martina bláto, o Vánocích bude mrznout.